Yekaterinburqda həmyerlimiz Mirzə Məmmədovun rəsm sərgisi açılıb
11.06.2025 - "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun təşkilatçılığı ilə Yekaterinburq şəhərinin Oktyabrski rayonunun Sərgi Mərkəzində həmyerlimiz, Ural Dövlət Memarlıq və İncəsənət Akademiyasının Rəssamlıq kafedrasının professoru Mirzə Əvəz oğlu Məmmədovun rəsm sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində Sverdlovsk vilayətinin dövlət və hökumət nümayəndələri ilə yanaşı, elm xadimləri, diplomatik korpusun rəhbərləri, Sverdlovsk vilayətində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun nümayəndələri və bu şəhərdə təhsil alan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, Yekaterinburq şəhərinin merinin müavini xanım Marina Sergeyevna Fadayeva, RF XİN-nin Yekaterinburq şəhərindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Aleksandr Vladimiroviç Xarlov, Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq Xarici İqtisadi Əlaqələr nazirinin müavini Lyudmila Nikolaevna Berq, Oktyabrski rayonunun icra başçısı İqor Vitaliyeviç Kostenko və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski Baş Konsulluq tərəfindən təşkil olunan azərbaycanlı rəssamın sərgisində bir araya gəlməkdən məmnunluqlarını ifadə ediblər və bu sərginin yalnız bir rəssamın yaradıcılığını deyil, həm də iki xalq arasında mədəni körpünün, sənətin birləşdirici gücünün, insan ruhuna toxunan universal dəyərlərin nümunələrindən biri olduğunu qeyd ediblər. Eyni zamanda, natiqlər Mirzə Məmmədovun yaradıcılığından ətraflı bəhs ediblər, onun həm Azərbaycan, həm də Rusiya mədəniyyəti ilə bağlı yaradıcılığının milli sərhədləri aşdığını və ümumi bəşəri hissləri birləşdirdiyini vurğulayıblar.
Bundan əlavə, Ş. Mustafayev çıxışında bu il ölkəmizdə elan edilmiş “Konstitusiya və Suverenlik İli” mövzusuna, habelə Azərbaycanın görkəmli rəssamı Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyinin qeyd olunmasına toxunub, ölkəmizdə sənətə və sənətşünaslığa verilən yüksək qiymətdən bəhs edib. O, öz çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycanda rəssamlıq sənəti gündən-günə inkişaf edir və dövlət səviyyəsində rəssamlıq sənətinə böyük diqqət və qayğı vardır. Belə ki, Ş. Mustafayev:- Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsləri sayəsində Azərbaycanda - müasir incəsənət muzeylərinin, qalereyaların yaradıldığını və bərpa olunduğunu, gənc rəssamlar üçün müsabiqələrin və sərgilərin təşkil olunduğunu, Azərbaycan rəssamlarının əsərlərinin xarici ölkələrdə nümayiş etdirildiyini, və ən önəmlisi — Azərbaycanda hərkəsin sənətə sevgisinin və marağının dəstəkləndiyini qeyd edib.
Çıxışının sonunda o, sərginin təşkilində göstərdikləri dəstəyə görə Sverdlovsk vilayətinin rəhbərliyinə, Yekaterinburq şəhərinin administrasiyasına və Oktyabrski rayonunun administrasiyasına öz təşəkkürünü bildirib. Açılış mərasiminin sonunda sərgidə nümayiş olunan 41 rəsm əsərin müəllifi Mirzə Məmmədov çıxış edərək, öz yaradıcılığından danışıb və sərginin təşkilinə görə Baş Konsulluğa və göstərilən dəstəyə görə isə yerli administrasiyaya minnətdarlığını bildirib.
Açılış mərasimində furşet təşkil olunub və qonaqlara milli mətbəximizin ləziz təamları təqdim olunub.

В Екатеринбурге открылась выставка картин нашего соотечественника Мирзы Мамедова
11.06.2025 - В выставочном зале Администрации Октябрьского района города Екатеринбурга, состоялась церемония открытия выставки картин нашего соотечественника, профессора кафедры живописи Уральской государственной академии архитектуры и искусств Мирзы Авез оглы Мамедова, организованная Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге в рамках "Года Конституции и Суверенитета".
В церемонии открытия выставки, наряду с представителями государства и правительства Свердловской области, приняли участие деятели науки, руководители дипломатического корпуса, представители азербайджанской диаспоры, действующей в Свердловской области, и наши соотечественники, обучающиеся в этом городе.
Выступая на церемонии открытия, И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, заместитель главы Екатеринбурга Марина Сергеевна Фадеева, руководитель представительства МИД России в Екатеринбурге Александр Владимирович Харлов, заместитель министра международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Людмила Николаевна Берг, глава Администрации Октябрьского района города Екатеринбурга Игорь Витальевич Костенко и председатель общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» Шахин Шихлинский выразили удовлетворение тем, что собрались вместе на выставке азербайджанского художника, организованной Генеральным консульством, и отметили, что эта выставка является не только образцом творчества художника, но и культурным мостом между двумя народами, объединяющей силой искусства и одним из примеров общечеловеческих ценностей, которые трогают человеческий дух. При этом спикеры подробно рассказали о творчестве Мирзы Мамедова, подчеркнув, что его творчество, связанное как с азербайджанской, так и с русской культурой, выходит за рамки национальных границ и объединяет общие человеческие чувства.
Кроме того, Ш.Мустафаев затронул тему объявленного в нашей стране в этом году «Года Конституции и Суверенитета», а также празднования 200-летия выдающегося азербайджанского художника Мирзы Гадима Иревани, а также рассказал о высокой оценке, оказываемой искусству и художественной критике в нашей стране. В своем выступлении он подчеркнул, что искусство живописи в Азербайджане развивается с каждым днем и на государственном уровне к искусству живописи проявляется большое внимание и забота. Так, Ш.Мустафаев отметил, что: под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева и благодаря инициативам президента Фонда Гейдара Алиева госпожи Мехрибан Алиевой в Азербайджане созданы и отреставрированы музеи и галереи современного искусства, организованы конкурсы и выставки для молодых художников, работы азербайджанских художников экспонируются за рубежом, а самое главное, в Азербайджане поддерживается любовь и интерес каждого человека к искусству.
В завершение своего выступления он поблагодарил руководство Свердловской области, Администрацию города Екатеринбурга и Администрацию Октябрьского района за оказанную поддержку в организации выставки.
В завершение церемонии открытия выступил автор 41 картины Мирза Мамедов, который рассказал о своем творчестве и поблагодарил Генконсульство за организацию выставки и местную Администрацию за оказанную поддержку.
На церемонии открытия был организован фуршет и гостям были предложены вкусные блюда национальной кухни.