Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunda 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü ilə əlaqədar fotosərgi və anım tədbiri təşkil edilib
19 yanvar tarixində Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki Azərbaycan Respublikasının Baş Konsulluğunda 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar fotosərgi açılıb və anım tədbiri keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində və anım tədbirində Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, habelə Baş Konsulluğun əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə fotosərgi ilə tanış olub, daha sonra xatirə stendinin önünə gül dəstələri qoyublar. Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ardınca 20 Yanvar hadisələrinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub.
Baş konsul vəzifələrini icra edən Şöhrət Mustafayev tədbirdə çıxış edərək bildirib ki, 36-cı ildönümünü qeyd etdiyimiz 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığının və öz müqəddəratına sahib çıxa biləcək qüdrətdə olmasının növbəti təsdiqidir. O, ən yeni tariximizə "Qara Yanvar" kimi daxil olan 20 Yanvar hadisələrinin xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildiyini, müasir Azərbaycanın taleyində dönüş nöqtəsi olaraq milli kimliyimizin formalaşmasında və dövlət müstəqilliyimizin bərpasında həlledici amil olduğunu xüsusi vurğulayıb. Eyni zamanda, 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin atmış olduğu addımların böyük tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.

В Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в Екатеринбурге были организованы фотовыставка и памятное мероприятие, посвящённые 36-й годовщине трагедии 20 января
19 января в Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в Екатеринбурге открылась фотовыставка и состоялось памятное мероприятие, посвящённые 20 января - Дню всенародной скорби.
В церемонии открытия и памятном мероприятии приняли участие азербайджанские студенты, обучающиеся в Екатеринбурге, а также сотрудники Генерального консульства.
Участники мероприятия ознакомились с фотовыставкой, а затем возложили цветы перед мемориальным стендом, почтили память наших шехидов минутой молчания. После был показан документальный фильм, посвященный событиям 20 января.
Исполняющий обязанности генерального консула Шохрат Мустафаев, выступая на мероприятии, заявил, что события 20 января, 36-ю годовщину которых мы отмечаем, являются еще одним подтверждением непоколебимой воли азербайджанского народа и его способности управлять своей судьбой.Он подчеркнул, что события 20 января, вошедшие в нашу новейшую историю как «Черный январь», стали героической летописью нашего народа и поворотным моментом в судьбе современного Азербайджана, решающим фактором в формировании нашей национальной идентичности и восстановлении нашей государственной независимости.При этом он отметил, что шаги, предпринятые Национальным Лидером Гейдаром Алиевым в направлении политической и правовой оценки событий 20 января, имеют большое историческое значение.