Mətbuat şərhi 15 iyun 2022
Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyəti olan günlərdən biri və ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun – Milli Qurtuluş Günüdür. Bu əlamətdar gündən ötən 29 il Azərbaycanın qurtuluş və zəfər dövrüdür. 1993-cü il iyunun 15-də ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycan dərin ictimai-siyasi və iqtisadi böhrandan xilas oldu, inkişafın sarsılmaz təməlləri qoyuldu.
Bu il Azərbaycan xalqı Qurtuluş Gününü fərqli əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu Vətən müharibəsində parlaq Qələbə qazanaraq işğal altındakı torpaqlarımızı azad edib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olunub. Ulu Öndərin ən böyük arzusu Azərbaycanı bütöv görmək idi. Ümummilli Liderin məcburi köçkünlər qarşısında çıxışlarının birində böyük inamla söylədiyi bu sözlər yada düşür: “Arzu edirəm ki, sizinlə birlikdə gedək Şuşaya. Gedəcəyik, inanın ki, gedəcəyik. Şuşa Azərbaycanın gözüdür, hər bir azərbaycanlı üçün iftixar mənbəyidir. Şuşa bizim mədəniyyətimizin, tariximizin rəmzidir. Şuşa hamı üçün əzizdir. Amma təkcə Şuşa yox, Laçın dağları da əzizdir. Biz heç vaxt Laçınsız yaşaya bilmərik. Ağdam kimi gözəl bir şəhər, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Kəlbəcərin o bulaqları, Kəlbəcərin o İsti suyu - biz onlarsız yaşaya bilmərik”.
Ulu öndər Heydər Əliyevin arzuları 27 ildən sonra reallaşdı, Prezident İlham Əliyev ata vəsiyyətini yerinə yetirdi. Bu gün Şuşada, Laçında, Ağdamda, Füzulidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Qubadlıda, Kəlbəcərdə üçrəngli bayrağımız əzəmətlə dalğalanır.

пресс-релиз 15 июня 2022
Один из дней, имеющих большое значение в судьбе азербайджанского народа, и самое важное, 15 июня – День национального спасения, вписанный золотыми буквами в нашу историю. прошедшие 29 лет, с этого знаменательного дня, являются периодом спасения и победы Азербайджана. 15 июня 1993 года с возвращением к власти великого лидера Гейдара Алиева Азербайджан пережил глубокий общественно-политический и экономический кризис, были заложены прочные основы развития.
В этом году азербайджанский народ отмечает День освобождения с другим настроением. Славная азербайджанская армия под руководством президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, одержав блестящую победу в Отечественной войне, освободила оккупированные земли, была обеспечена территориальная целостность нашей страны. Самой большой мечтой великого лидера было увидеть Азербайджан в целом. Вспоминаются слова общенационального лидера, сказанные им с большой уверенностью в одном из своих выступлений перед вынужденными переселенцами: “я желаю, чтобы мы поехали вместе с вами в Шушу. Мы пойдем, поверьте мне, мы пойдем. Шуша-жемчужина Азербайджана, источник гордости для каждого азербайджанца.
Шуша-символ нашей культуры, истории. Шуша всем дорога. Но не только Шуша, но и Лачинские горы тоже. Мы никогда не сможем жить без Лачина Агдама, Физули, Джебраил, Зангилан, Губадлы, те источники и горячие воды Кельбаджара - мы не можем жить”. нам очень дороги.
Мечты великого лидера Гейдара Алиева сбылись спустя 27 лет, Президент Ильхам Алиев исполнил завещание отца. Сегодня наш трехцветный флаг развевается в Шуше, Лачине, Агдаме, Физули, Джебраиле, Зангилане, Губадли, Кельбаджаре.