Azərbaycan ilə İrkutsk vilayəti arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev İrkutsk vilayətinə səfəri çərçivəsində vilayətin qubernatoru İqor Kobzev ilə görüşüb.
Görüşdə İrkutsk vilayəti ilə Azərbaycan arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə münasibətlərin dinamikası müzakirə olunub.
Qubernator İqor Kobzev kənd təsərrüfatı və turizm sahəsi üzrə ölkəmizlə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib, Baykal gölünün vilayətin turizm sektorundakı əhəmiyyətindən bəhs edib.
Ş.Mustafayev, öz növbəsində, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı, turizm, mədəniyyət və təhsil imkanlarından danışıb, ölkəmizin Rusiyanın federal subyektləri ilə çox sıx münasibətlərinin olduğunu qeyd edib və İrkutsk vilayəti ilə də əməkdaşlığın inkişafının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə qubernatora Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Baş konsulluğun dəstəyi ilə Rusiyada çap olunmuş “Heydər Əliyev - Rusiyadan baxış” kitabı

Обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Иркутской областью России
Исполняющий обязанности Генерального консула Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге Шохрат Мустафаев в рамках визита в Иркутскую область встретился с Губернатором области Игорем Кобзевым.
На встрече обсуждалась динамика отношений между Иркутской областью и Азербайджаном в экономической и гуманитарной сферах.
Губернатор Игорь Кобзев выразил заинтересованность в сотрудничестве с нашей страной в области сельского хозяйства и туризма, рассказал о значении озера Байкал в туристическом секторе области.
Ш.Мустафаев, в свою очередь, рассказал о возможностях Азербайджана в области сельского хозяйства, туризма, культуры и образования, отметил, что наша страна имеет очень тесные отношения с субъектами Федерации России и подчеркнул важность развития сотрудничества с Иркутской областью.
На встрече Губернатору была представлена книга “Гейдар Алиев - взгляд из России”, изданная в России при поддержке Генералього консульства в связи со 100-летием Общенационального Лидера Гейдара Алиева.