Mətbuat şərhi 04 fevral 2025
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsində işgüzar səfərdə olub
29 yanvar 2025-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayevin Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsinə 1 günlük işgüzar səfəri baş tutub. Səfər çərçivəsində səfirin ilk görüşü Yuqra Dövlət Universitetinin (YDU) rektoru Roman Viktoroviç Kuçinlə və onu müşayiət edən XM Dövlət Tibb Akademiyasının rektoru v.i.e Aleksandra Viktorovna Nexoroşevayla baş tutub. Görüşdə səfiri salamlayan rektor R.V. Kuçin, bildirib ki, rəhbərlik etdiyi universitetinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıq sazişi imzalayıb. Sözü gedən əməkdaşlıq sazişləri çərçivəsində keçən dövr ərzində tələbə mübadiləsi daxil müxtəlif istiqamətlər üzrə əməli addımların atıldığını qeyd edən rektor, qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsi istiqamətində konkret layihələrinin olduğundan bəhs edib. Bununla yanaşı, o, 2019-cu ildən etibarən hər il XMMD-nin müxtəlif şəhərlərində (Xantı-Mansiysk, Surqut, Nijnevartovsk) görkəmli azərbaycanlı neftçi alim və geoloq Fərman Salmanov adına Beynəlxalq Neft Akademik Konqresinin keçirildiyini səfirin diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən səfir R. Mustafayev səmimi qəbula və ətraflı təqdimata görə, cənab rektora öz minnətdarlığını ifadə edərək, YDU-nin ölkəmizin qabaqcıl universitetləri ilə əməkdaşlığını, görkəmli azərbaycanlı neftçi alim və geoloq Fərman Salmanov adına Beynəlxalq Neft Akademik Konqresinin universitet nəzdində keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. Səfir, eyni zamanda, əlavə edib ki, ölkəmiz RF-nin universitetləri ilə əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verir və qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətində tərəfimizdən bundan sonra da lazımı dəstək veriləcəkdir.
Görüşdən sonra təhsil ocağının maddi-texniki bazası, o cümlədən laboratoriyaları ilə tanışlığın davamında səfir R. Mustafayevin YDU-də və XM Dövlət Tibb Akademiyasında təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşü keçirildi, onları maraqlandıran məsələlər, o cümlədən təhsillə bağlı planları barədə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıldı, müvafiq qeydlər götürüldü.
Proqramda nəzərdə tutulduğu kimi XMMD-nin müxtəlif şəhərlərində (Xantı-Mansiysk, Surqut, Nijnevartovsk, Koqalım, Nefteyuqansk və s.) fəaliyyət göstərən diaspor rəhbərləri və regionun universitetlərində, eləcə də mətbuat sahəsində çalışan həmvətənlərimizlə səfirin görüşü baş tutdu. Görüşdə Azərbaycan icmasının regiondakı fəaliyyəti, bununla yanaşı gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında müzakirələr aparıldı. Sonra həmvətənlərimizlə birlikdə görkəmli azərbaycanlı neftçi alim və geoloq Fərman Salmanovun Xantı-Mansiysk şəhərinin mərkəzində ucaldılmış abidəsi önünə gül dəstələri qoyuldu.
XMMD-nin rəsmi protokoluna uyğun olaraq, Səfir və onu müşayiət edən regionun rəsmiləri şəhərin mərkəzi parkında Böyük Vətən müharibəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri qoyduqdan sonra XMMD-nin qubernatorunun ofisində qubernator Ruslan Kuxarukla görüş keçirildi. Görüşdə XMMD-nin Dumasının sədri Boris Xoxryakov, qubernatorun iqtisadiyyat, təhsil və turizm sahələrindən məsul müavinləri və departament rəhbərləri iştirak ediblər.
Görüşdə Azərbaycanla RF-nin regionları arasında mövcud olan əməkdaşlıq platforması çərçivəsində ölkəmizlə XMMD arasında  iqtisadi-ticari, elm, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın mühüm aspektləri və perspektivləri, o cümlədən təhsil və idman sahəsində gənclərin qarşılıqlı mübadiləsi, habelə  regionda fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının XMMD-nin aidiyyəti qurumları ilə qarşılıqlı fəaliyyətinin dəstəklənməsi müzakirə edildi.

пресс-релиз 04 февраля 2025
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахман Мустафаев посетил с рабочим визитом Ханты-Мансийский автономный округ
29 января 2025 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахман Мустафаев посетил с однодневным рабочим визитом Ханты-Мансийский автономный округ. Первая встреча Посла в рамках визита состоялась с ректором Югорского Государственного Университета (ЮГУ) Романом Викторовичем Кучиным и сопровождавшей его Александрой Викторовной Нехорошевой, занимающей должность И.о. ректора Омской Государственной Медицинской Академии. Приветствуя Посла на встрече, ректор Р.В. Кучин отметил, что возглавляемый им университет подписал соглашение о сотрудничестве с Азербайджанским Государственным Университетом Нефти и Промышленности, Азербайджанским Университетом Архитектуры и Строительства и Бакинской Высшей Школой.
Отметив, что за прошедший период в рамках упомянутых соглашений о сотрудничестве были предприняты практические шаги по различным направлениям, включая обмен студентами, ректор отметил наличие конкретных проектов по расширению взаимодействия.
Кроме того, он довел до сведения Посла, что с 2019 года ежегодно в различных городах ХМАО (Ханты-Мансийск, Сургут, Нижневартовск) проводится международный нефтяной Академический конгресс имени выдающегося азербайджанского ученого-нефтяника и геолога Фармана Салманова.
Выступивший затем Посол Рахман Мустафаев, выразив свою благодарность господину ректору за теплый прием и подробную презентацию, высоко оценил сотрудничество ЮГУ с ведущими университетами страны, а также проведение Международного нефтяного академического конгресса имени выдающегося азербайджанского ученого-нефтяника и геолога Фармана Салманова.
Посол также добавил, что наша страна придает особое значение сотрудничеству с российскими вузами и продолжит оказывать необходимую поддержку для укрепления взаимной деятельности.
После встречи, в продолжение знакомства с материально-технической базой учебного заведения, в том числе его лабораториями, Посол Р.Мустафаев встретился с азербайджанскими студентами, обучающимися в ЮГУ и Ханты-Мансийской Государственной Медицинской Академии, в ходе которой состоялся обмен мнениями по интересующим их вопросам, в том числе о планах обучения, а также были сделаны соответствующие заметки.
В соответствии с программой, в различных городах ХМАО (Ханты-Мансийск, Сургут, Нижневартовск, Когалым, Нефтеюганск и др.)) состоялась встреча Посла с действующими руководителями диаспоры и нашими соотечественниками, работающими в университетах региона, а также в сфере прессы. На встрече были обсуждены вопросы деятельности азербайджанской общины в регионе, а также перспективы дальнейшего сотрудничества. Затем вместе с нашими соотечественниками состоялось возложение цветов к памятнику выдающегося азербайджанского ученого-нефтяника и геолога Фармана Салманова, установленного в центре Ханты-Мансийска.
В соответствии с официальным протоколом ХМАО, после того, как Посол и сопровождающие его официальные лица региона возложили цветы перед памятником жертвам Великой Отечественной войны в Центральном парке города, в офисе Губернатора ХМАО состоялась встреча с Губернатором Русланом Кухаруком. Во встрече приняли участие председатель Думы ХМАО Борис Хохряков, заместители Губернатора по экономике, образованию и туризму, а также Руководители департаментов.
На встрече были обсуждены важные аспекты и перспективы двустороннего сотрудничества между нашей страной и ХМАО в экономико-торговой, научной, образовательной, культурной и туристической сферах в рамках существующей платформы сотрудничества между Азербайджаном и регионами РФ, в том числе взаимный обмен молодежью в сфере образования и спорта, а также деятельность азербайджанской общины в регионе, поддержка взаимодействия ХМАО с соответствующими органами власти.