Mətbuat şərhi 08 avqust 2022
Baş konsulluğun nümayəndələri Omsk şəhərinin əsasının qoyulmasının 306-cı ildönümü münasibətilə keçirilmiş “Omsk günləri” tədbirlərində iştirak etmişdir
05-07 avqust 2022-ci ildə Omsk şəhərinin əsasının qoyulmasının 306-cı ildönümü münasibətilə keçirilən “Omsk günləri” tədbirlərində iştirak etmək məqsədilə Baş konsulluğun nümayəndələri həmin şəhərə səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev həm tədbirin açılış mərasimində, həm də rəsmi yeməkdə çıxış edərək, Azərbaycanla Rusiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasından, habelə keçən dövr ərzində ölkələrimiz arasında münasibətlərin daima yüksələn xətt üzrə inkişaf etməsindən bəhs etmişdir. Çıxışının sonunda Ş. Mustafayev,  “Omsk günləri” münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etmiş və şəhər meri cənab S. N. Şeleste Azərbaycanın milli ornamentlərini tərənnüm edən suvenir xalça hədiyyə etmişdir. Sözügedən tədbirdə Azərbaycanla yanaşı Vyetnamın, Tacikistanın, Qazaxıstanın Baş konsulluqları, həmçinin Rusiyanın və Belarusiyanın müxtəlif regionlarından yüksək səviyyəli qonaqlar iştirak edirdilər.

пресс-релиз 08 августа 2022
Представители Генерального консульства приняли участие в мероприятиях «Дни Омска», посвященных 306-летию со дня основания города Омска.
05-07 августа 2022 г. представители Генерального консульства посетили город для участия в мероприятиях, проводимых по случаю 306-летия со дня основания города Омска. В рамках визита исполняющий обязанности генерального консула Шохрат Мустафаев выступил как на церемонии открытия мероприятия, так и на официальном ужине, и рассказал о праздновании 30-летия установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Россией, а также развитие отношений между нашими странами по все возрастающей линии за истекший период.В конце своего выступления Ш.Мустафаев поздравил участников мероприятия с «Днями Омска» и подарил мэру города С.Н.Шелесту сувенирный ковер, прославляющий национальные орнаменты Азербайджана. В мероприятии наряду с Азербайджаном приняли участие генеральные консульства Вьетнама, Таджикистана, Казахстана, а также высокопоставленные гости из различных регионов России и Беларуси. Серия мероприятий, связанных с Днями Омска, продолжилась развлекательной программой.