Mətbuat şərhi 19 yanvar 2023
Şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və daha sonra dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlanan anım tədbirində 20 Yanvar hadisələrinə dair film nümayiş olunmuş və çıxışlar edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulluğununun başçısı vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev tədbirdə çıxış edərək, 33-cü ildönümünü andığımız 20 yanvar 1990-cı il hadisələrinin, eyni zamanda həmin əsrin əvvəllərində olduğu kimi, bir daha Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığının və daima öz müqəddəratına sahib çıxa biləcək qüdrətdə olmasının təsdiqi olaraq diqqətə çatdırmışdır.  O, ən yeni tariximizə “Qara Yanvar” kimi yazılan 20 yanvar hadisəsinin xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildiyini, müasir Azərbaycanın taleyində dönüm nöqtəsi olaraq, milli kimliyimizin formalaşmasında və dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasında həlledici amil olduğunu qeyd etmişdir. 1990-cı il yanvar ayının 19-dan 20-ə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin birbaşa əmri ilə 26.000 nəfərlik Sovet ordusunun ölkəmizin Bakı, Sumqayıt və digər şəhərlərinə yeridilməsi nəticəsində 147 mülki şəxsin qətlə yetirilməsini, habelə 744 nəfərin ağır xəsarət almasının bütün dünyada ciddi narahatçılıqla qarsalandığını diqqətə çatdıran natiq, ermənilərin ötən əsrin 80-ci illərinin sonundan Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının, keçmiş Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətindəki radikal ermənilərin aqressiv separatçılıq fəaliyyətinin, SSRİ rəhbərliyinin bu fəaliyyətə dəstək verməsinin, yüz minlərlə azərbaycanlının zor gücü ilə qəddarcasına indiki Ermənistandan deportasiya edilməsinin Azərbaycanda sovet hökumətinə qarşı hərəkatın genişlənməsinə təkan verdiyini xüsusi vurğulamışdır. Ümumxalq hərəkatının qarşısını almaq və Azərbaycan xalqının müstəqillik əzmini qırmaq məqsədi ilə ölkəyə yeridilən sovet ordusunun beynəlxalq hüququn normalarını, keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR-in konstitusiyalarını kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı qırğın törətməsini insanlıq əleyhinə cinayət kimi qiymətləndirmişdir.
Ş. Mustafayev öz çıxışında qeyd etmişdir ki, Sovet ordusu tərəfindən Bakıda törədilən kütləvi qırğın bütün dünyada böyük narahatlıqla qarşılansa da, “Qanlı Yanvar” hadisəsinə ilk həqiqi siyasi qiymət Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verilmişdir. Belə ki, O, faciədən dərhal sonra  özünün və ailəsinin həyatını təhlükəyə ataraq, Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində mətbuat konfransı keçirmiş və Kommunist rejiminin Azərbaycanda həyata keçirdiyi qanlı aksiyanı qətiyyətlə pisləmişdir. H. Əliyev mətbuata açıqlamasında: -   xalqımıza qarşı törədilən bu cinayətə, günahsız insanların öldürülməsinə etirazını bildirmiş, təqsirkarların cəzalandırılmasını tələb etmiş və Azərbaycan xalqının kədərini bölüşmüşdür. Eyni zamanda, onun təşəbbüsü ilə Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilərək, həmin ilin mart ayında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edilmişdir. 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Günü elan edilmişdir.
Çıxışının sonunda natiq,  tarixin bütün dövrlərində olduğu kimi, keçən 33 ildə də baş verən bütün tarixi, siyasi və hüquqi ədalətsizliklərə baxmayaraq, Azərbaycan xalqının mətn xalq kimi daima öz ayaqları üzərində durmağı bacardığını, Müzəffər Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etdiyini və hazırda ölkəmizin dünya birliyinin layiqli, etibarlı və məsuliyyətli üzvünə çevrildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Bir daha sizin hüzurunuzda, ölkəmizin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən bütün qəhrəman şəhidlərimizi dərin hörmətlə yad edir, ruhları qarşısında ehtiramla baş əyirəm. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Daha sonra  diaspora fəalı Q. Məmmədov və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyi adından Tural Eyyubov çıxış edərək, 20 yanvar 1990-cı ildə baş vermiş faciənin xalqımızın tarixində silinməz izlər buraxdığını qeyd etmişlər. Habelə, natiqlər, cənab Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində xalqımızın və şanlı ordumuzun rəşadətindən bəhs edərək, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunması ilə  şəhidlərimizin qanının yerdə qalmadığını vurğulamışlar. Eyni zamanda, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların daima dövlətimizin yanında olduqlarını bildirmişlər.
Anım tədbirinin sonunda, “Qanlı Yanvar” faciəsini əks etdirən fotoşəkillər tədbir iştirakçılarına nümayiş olunmuşdur.

пресс-релиз 19 января 2023
В Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге Российской Федерации состоялось памятное мероприятие, посвящённое Национальному Дню траура 20 января.
В мероприятии приняли участие представители азербайджанской диаспоры и сотрудники Генерального консульства.
На памятном мероприятии, которое началось с минуты молчания в память о наших шахидах и исполнения национальных гимнов, был показан фильм о событиях 20 января и произнесены речи.
Выступивший на мероприятии исполняющий обязанности Генерального консула Генконсульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев сказал, что событие 20 января 1990 года, 33-ю годовщину которого мы отмечаем, как и в начале века, еще раз подтвердило несокрушимую волю азербайджанского народа и его способность всегда распоряжаться своей судьбой.
Он отметил, что событие 20 января 1990 года, вошедшее в нашу новейшую историю как «Черный январь», также стало героической летописью нашего народа, сыграло важную роль в формировании нашего национального самосознания как переломный момент в судьбе современного Азербайджана, стало решающим фактором в восстановлении нашей государственной независимости. В ночь с 19 на 20 января 1990 года 26-тысячная советская армия по прямому приказу руководства СССР вошла в Баку, Сумгаит и другие города нашей страны, что привело к гибели 147 мирных жителей, а также к тяжелым ранениям 744 человек, вызвало серьезное беспокойство во всем мире. Спикер обратил внимание на необоснованные территориальные претензии Армении к Азербайджану в конце 80-х годов прошлого века, агрессивную сепаратистскую деятельность радикально настроенных армян в Нагорно-Карабахской автономной области бывшей Азербайджанской ССР, поддержку этой деятельности руководством СССР, жестокую депортацию сотен тысяч азербайджанцев из нынешней Армении, которая дала толчок к расширению движения против советской власти в Азербайджане. Советская армия, вошедшая в страну с целью воспрепятствовать национальному движению и сломить решимость азербайджанского народа к независимости, грубо нарушила нормы международного права и конституции бывшего СССР и Азербайджанской ССР, совершила массовые расправы против гражданского населения. Он оценил массовые убийства мирного населения со стороны советской армии, которая была переброшена в страну с целью воспрепятствовать национальному движению и сломить решимость азербайджанского народа к независимости, грубо нарушив нормы международного права и конституции бывших СССР и Азербайджанской ССР, как преступление против человечества.
Шохрат Мустафаев отметил, что хоть и массовое преступление, учиненное Советской Армией в Баку, было встречено с большой тревогой во всем мире, первую настоящую политическую оценку событиям «Кровавого января» дал Общенациональный лидер Гейдар Алиев. Так, сразу после трагедии, рискуя своей жизнью и жизнью своей семьи, он провел пресс-конференцию в постоянном представительстве Азербайджана в Москве и решительно осудил кровавую акцию, осуществленную коммунистическим режимом в Азербайджане. Он особо подчеркнул, что в своем заявлении для прессы Г. Алиев выразил протест против совершенного против нашего народа преступления и убийства невинных людей, потребовал наказания виновных и разделил горе азербайджанского народа. В то же время, по его инициативе на состоявшейся в феврале 1994 г. специальной сессии Милли Меджлиса жестокое убийство невинных людей 20 января 1990 г. было оценено как военная агрессия и преступление, а в марте того же года было принято решение «о трагических событиях, произошедших в Баку 20 января 1990 года». 20 января – было объявлено Национальным днём траура.
В конце своего выступления спикер отметил, что, как и во все периоды истории, несмотря на все исторические, политические и правовые несправедливости, имевшие место за последние 33 года, азербайджанскому народу всегда удавалось стоять на собственных ногах как нация. Отважная Азербайджанская Армия под руководством Главнокомандующего Али Ильхама Алиева в результате 44-дневной Отечественной войны обеспечила территориальную целостность нашей страны, и теперь наша страна стала достойным, надежным и ответственным членом мирового сообщества.
Еще раз в присутствии участников мероприятия с глубоким уважением вспомнил всех наших шахидов, павших за независимость, суверенитет и территориальную целостность нашей страны, и с почтением склонился перед их душами. Да помилует Всевышний душу всех наших шахидов!
Затем выступили активист диаспоры Галиб Мамедов, представитель Азербайджанской молодежной организации России в Свердловской области Турал Айюбов. Они отметили, что трагедия, случившаяся 20 января 1990 года, оставила неизгладимый след в истории нашего народа. Также выступавшие рассказали о мужестве нашего народа и нашей славной армии в 44-дневной Отечественной войне под руководством Главнокомандующего Музаффара Али Ильхама Алиева и подчеркнули, что кровь наших шехидов не осталась на земле с восстановлением нашей территориальной целостности, при этом говорили, что проживающие за границей азербайджанцы всегда с нашим государством.
В завершение памятного мероприятия участникам акции были продемонстрированы фотографии, запечатлевшие трагедию «Кровавый январь».