Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2022
Vətən müharibəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, habelə bütün şəhidlərimizə dərin ehtiramın əlaməti olaraq,  27 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulluğunda Anım Günü ilə bağlı tədbir keçirilmişdir. Tədbir Baş konsulluğun görüş zalında şəhidlərin əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq yaradılmış guşənin önünə gül dəstələrinin qoyulması ilə başlamışdır.  Daha sonra tədbiri giriş nitqi ilə açan Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev çıxış edərək, Anım Gününün xalqımızın tarixindəki əhəmiyyətindən, Azərbaycan Silahlı Qüvvətlərinin 44 günlük Vətən müharibəsindəki qəhrəmancasına mübarizəsindən danışıb. Bildirilib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası Vətən müharibəsində tarixi ədaləti bərqərar etməklə yanaşı, son 30 ildə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi tərəfindən ayaqlar altına atılmış Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini nəinki regionda, eləcə də bütün dünyada bərpa etmişdir. Ş. Mustafayev çıxışının sonunda şəhidlərimiz və qazilərimizdən bəhs edərək, Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da şəhidlərimizin əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq 1 dəqiqəlik sükut elan etmişdir. Anım Günü tədbiri Ural Dövlət Mədən Universitetinin professorları Niyazi Vəliyevin və Vladislav Petroviçin çıxışları ilə davam etmişdir. Onlar öz çıxışlarında qeyd ediblər ki, Vətən müharibəsinin regionda hüquqi və tarixi ədalətin bərpa olunmasındakı rolu müstəsnadır və bu istiqamətdə Azərbaycanın haqlı mövqeyi hər zaman dəstəklənmişdir və dəstəklənəcəkdir. Eyni zamanda natiqlər, Anım Gününün Azərbaycan xalqının tarixindəki əhəmiyyətindən də bəhs etmişlər.
Tədbirdə Baş konsulluğun kollektivi ilə yanaşı, Azərbaycan diasporasının nümayəndələri, həmçinin Ural Dövlət Mədən Universitetinin professor heyəti iştirak etmişdir.

пресс-релиз 27 сентября 2022
В знак глубокого уважения к нашим солдатам и офицерам, отдавшим свою жизнь за территориальную целостность нашей страны в Отечественной войне, а также ко всем нашим шехидам, 27 сентября 2022 года в Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в Екатеринбурге состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти.
Мероприятие началось с возложения цветов перед созданным в знак уважения к светлой памяти шехидов уголком в зале заседаний Генерального консульства. Затем, исполняющий обязанности Генерального консула Шохрат Мустафаев,  открывший мероприятие вступительной речью, рассказал о значении Дня памяти в истории нашего народа и героической борьбе Вооруженных Сил Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне. Сообщалось, что под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего, господина Ильхама Алиева, Азербайджанская Республика установила историческую справедливость в Отечественной войне и восстановила нормы и принципы международного права, которые были нарушены военным и политическим руководством Армении в последние 30 лет не только в регионе, но и во всем мире.
В завершение своего выступления Шохрат Мустафаев, упомянув наших шехидов и ветеранов, объявил минуту молчания в 12:00 по бакинскому времени в знак уважения к светлой памяти наших шехидов. Мероприятие, посвященное Дню памяти, продолжилось выступлениями профессоров Уральского государственного горного университета Ниязи Валиева и Владислава Петровича. В своих выступлениях они отметили, что роль Отечественной войны в восстановлении правовой и исторической справедливости в регионе исключительна, и правильная позиция Азербайджана в этом направлении всегда поддерживалась и будет поддерживаться. В то же время выступавшие говорили о значении Дня памяти в истории азербайджанского народа.
Помимо сотрудников Генконсульства в мероприятии приняли участие представители азербайджанской диаспоры, а также преподаватели Уральского государственного горного университета.