Mətbuat şərhi 23 fevral 2023
Baş konsulluqda Xocalı həftəsi çərçivəsində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbiri keçirilib
22 fevral 2023-cü ildə Xocalı həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunda Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş 1-ci anım tədbiri keçirildi. Baş konsulluğun əməkdaşları və yerli diaspor nümayəndələri anım tədbirində iştirak edərək, soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinə həsr olunmuş fotoguşələrə gül dəstələri düzüblər. Bundan sonra tədbirin rəsmi hissəsi şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət Himnimizin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbirdə çıxış edən Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəni Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, Ural Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti Müşfiq Ağababayev, I Qarabağ Müharibəsi iştirakçısı Rafiq İsmayılov Xocalı soyqırımı haqqında danışmış və Xocalı soyqırımına beynəlxalq hüquqi qiymətin veriləcəyi günü, habelə bu cinayəti törədənlərin Srebrenitsa soyqırımını törədənlər kimi, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə çıxarılacağı günü səbirsizliklə gözlədiklərini qeyd ediblər. https://azertag.az/xeber/2502239

В Генеральном консульстве в рамках Ходжалинской недели состоялось мероприятие, посвященное 31-й годовщине Ходжалинского геноцида.
22 февраля 2023 года в Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в Екатеринбурге состоялось мероприятие, посвященное 31-й годовщине Ходжалинского геноцида, с участием сотрудников консульства и представителей диаспоры. Участники мероприятия подготовились к светлой памяти жертв геноцида
перед фотографиями ставят букеты цветов. После этого открытие мероприятия началось с минуты молчания и прозвучал гимн нашей страны. Выступавшие на мероприятии отметили, что с нетерпением ждут международно-правовой оценки Ходжалинского геноцида, в том числе того дня, когда виновные в этом преступлении, как и виновные в геноциде в Сребренице, предстанут перед Международным судом. https://azertag.az/xeber/2502239