Mətbuat şərhi 04 sentyabr 2023
Koqalım şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi və konsert keçirilib
02 sentyabrda Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun və Koqalım “Dostluq” milli mədəni təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsinin Koqalım şəhərində “şəhər günləri” çərçivəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi və konsert keçirilib. Əvvəlcə fotosərgi ilə tanış olan tədbir iştirakçıları daha sonra Baş Konsulluğun dəstəyi ilə çəkilmiş “Гейдар Алиев – взгляд из России” filminə baxıblar. Tədbirin proqramının rəsmi hissəsində baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev Ümummilli Liderin həyat və yaradıcılığından danışaraq,  onun Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Yerli və azərbaycanlılardan ibarət müxtəlif mədəniyyət kollektivlərinin konsert proqramı ilə davam edən tədbirdə Koqalım şəhərinin merinin birinci müavini Yarema Roman Yaroslavoviç, çoxsaylı şəhər ictimaiəti və bu şəhərdə yaşayan azərbaycanlılar iştirak ediblər. Yekunda Ümummilli Liderin xatirəsinə həsr olunmuş ağac əkmə aksiyası keçirilib.
Tədbirdən sonra Baş Konsulluğun təşəbbüsü və dəstəyi ilə nəşr olunmuş və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubleyinə həsr edilən “Гейдар Алиев – взгляд из России” adlı monoqrafiyanın 2 nüsxəsi şəhərin Mərkəzi Kitabxanasına, bir neçə nüsxə isə şəhər ictimaiəti və diaspor fəallarına təqdim olunub.

пресс-релиз 04 сентября 2023
02 сентября в городе Когалым Ханты-Мансийского автономного округа в рамках «Дней города», при совместной организации Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и Когалымской национальной культурной организации “Достлуг” состоялись выставка и концерт, посвященные 100-летнему юбилею Общенационального Лидера Гейдара Алиева.
Сначала участники мероприятия ознакомились с фотовыставкой, а затем посмотрели фильм «Гейдар Алиев – глаза из России», снятый при поддержке Генерального консульства.
В официальной части программы мероприятия И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев рассказал о жизни и творчестве Общенационального Лидера, его вкладе в азербайджано-российские отношения.
В продолжающемся мероприятии с концертной программой, состоящей из различных культурных местных и азербайджанских коллективов, приняли участие первый заместитель мэра города Когалыма Ярема Роман Ярославович, многочисленная городская общественность и азербайджанцы, проживающие в этом городе. В завершении была проведена акция по посадке деревьев, посвященная памяти Общенационального Лидера.
После мероприятия 2 экземпляра монографии “Гейдар Алиев – взгляд из России”, изданной по инициативе и при поддержке Генерального консульства и посвященной 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева, были переданы в Центральную библиотеку города, а несколько экземпляров –общественности и активистам диаспоры.