Mətbuat şərhi 01 sentyabr 2018
Lyubov Burda: Sibir və Azərbaycanın regionları arasında əməkdaşlığın yeni istiqamətlərini inkişaf etdirmək vacibdir
Novosibirskdə Rusiya Prezidentinin Sibir federal dairəsində səlahiyyətli nümayəndəsinin tapşırığına əsasən onun müavini Lyubov Burda Azərbaycanın Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulu İlqar İsgəndərovla görüşüb. Görüşdə Rusiya XİN-in Novosibirsk şəhərindəki nümayəndəsi Nikolay Afonasov iştirak edib.
Konsulluğun mətbuat xidmətindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, Lyubov Burda Sibirin və Azərbaycanın regionları arasında mövcud əməkdaşlığın dəstəklənməsinin, əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin inkişafının vacibliyini qeyd edib. “İqtisadi və mədəni əlaqələrin bundan sonra da möhkəmləndirilməsi, etnoslararası münasibətlərin ahəngdarlığı üzrə birgə iş aparmaq lazımdır”, - deyə daimi nümayəndənin müavini vurğulayıb.
İlqar İsgəndərov qeyd edib ki, Azərbaycan rayonları və Sibirin regionları arasında ənənəvi səmimi dost münasibəti mövcuddur. Azərbaycan rəhbərliyi ikitərəfli əlaqələrin inkişafına böyük diqqət ayırır. Hazırda isə tərəfdaşlığın inkişafı üçün perspektivli istiqamətlərdən biri elm və təhsildir. Bu baxımdan, İ.İsgəndərov “Texnoprom-2018” VI Beynəlxalq Texnoloji İnkişaf Forumunun işində özünün iştirakından danışıb. Həmin forumda Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir bölməsinin alimləri Azərbaycandan olan həmkarları ilə birgə layihələrdə iştirak etməkdə maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
Sibirin regionlarında etnik azərbaycanlıların diasporu daha böyük milli birliyə aid edilir. Hazırda bu diaspor 55 min nəfəri əhatə edir və Federasiya dairəsinin bütün subyektlərində təmsil olunur. Etnomədəni eyniləşməni və özünəməxsusluğu qoruyub saxlamaq məqsədilə, habelə sosial mühitdə ahəngdar inkişafı təmin etmək üçün Sibirin ərazisində Azərbaycanın milli ictimai təşkilatları və birlikləri fəaliyyət göstərir.

Любовь Бурда: Важно развивать новые направления сотрудничества между регионами Сибири и Азербайджаном
В Новосибирске по поручению полномочного представителя Президента России в Сибирском федеральном округе состоялась встреча заместителя полпреда Любови Бурды с генеральным консулом Азербайджана в городе Екатеринбурге Ильгаром Искендеровым. Во встрече принял участие представитель МИД России в городе Новосибирске Николай Афонасов.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в пресс-службе консульства, Любовь Бурда отметила важность поддержки существующих и развития новых направлений сотрудничества между регионами Сибири и Азербайджаном. «Необходимо проводить совместную работу по дальнейшему укреплению экономических и культурных связей, гармонизации межэтнических отношений, — подчеркнула заместитель полномочного представителя»
В свою очередь, Ильгар Искендеров отметил, что у азербайджанских районов с регионами Сибири сложились традиционно тёплые и дружественные взаимоотношения. Руководство Азербайджана уделяет большое внимание развитию двусторонних связей и в настоящее время, одним из перспективных направлений для развития партнёрства являются наука и образование. В частности, И.Искендеров рассказал о своем участии в работе VI Международного форума технологического развития «Технопром-2018», где свою заинтересованность в совместных проектах с коллегами из Азербайджана выразили учёные Сибирского отделения Российской академии наук.
В регионах Сибири диаспора этнических азербайджанцев относится к наиболее крупным национальным сообществам. На сегодняшний день она насчитывает более 55 тысяч человек и представлена во всех субъектах Федерации округа. В целях сохранения этнокультурной самоидентификации и самобытности, а также для обеспечения гармоничного развития в социуме на территории Сибири действуют азербайджанские национальные общественные организации и объединения.