Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2022
No:414/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərinə qarşı erməni icmalarının hücumları ilə bağlı açıqlaması
Son günlərdə Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərinin binalarına qarşı bu ölkədəki erməni icmaları tərəfindən hücumlar törədilməsi ciddi narahatlıq doğurur.
Özündə vandalizm və terror elementlərini ehtiva etməklə bu hücumlar diplomatlara, onların mülklərinə xəsarət yetirmək məqsədini güdür, beləliklə də cinayət məsuliyyəti doğuran əməllər kimi səciyyələndirilir.
Radikal erməni qruplarının cinayətkar hərəkətlərini qətiyyətlə pisləyirik və müvafiq ölkələrdə bu cür təxribatların qarşısının alınmasına cavabdeh olan qurumların öz vəzifələrinə məsuliyyətlə yanaşmasını gözləyirik.
Azərbaycan tərəfi radikal erməni qüvvələrinin törətdiyi vandalizm aktlarının aidiyyatı dövlətlərin hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırılmasını və bu cinayətləri törədənlərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verilməsini tələb edir.
Xatırladırıq ki, Diplomatik əlaqələr haqqında 1961-ci il Vyana Konvensiyasına uyğun olaraq, diplomatik nümayəndəliyi hər cür hücumlardan və zərər vurulmasından qorumaq və nümayəndəliyin sakitliyinin pozulmasının və ya şərəfinin təhqir olunmasının qarşısını almaq üçün lazımi tədbirlər görmək yerləşmə dövlətinin xüsusi vəzifəsidir.

пресс-релиз 19 сентября 2022
No:414/22, Заявление Управления пресс-службы Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики в связи с нападениями армянских общин на дипломатические представительства Азербайджана в зарубежных странах
В последние дни серьезное беспокойство вызывают нападения на здания дипломатических миссий Азербайджана в зарубежных странах, совершенные армянскими общинами этих стран.
Данные нападения, содержащие элементы вандализма и терроризма, направлены на нанесение вреда дипломатам и повреждению их имущества, в связи с чем характеризуются как преступные деяния.
Решительно осуждаем преступные действия радикальных армянских группировок и ожидаем ответственного отношения к своим обязанностям со стороны структур, отвечающих за предотвращение подобных провокаций в соответствующих странах.
Азербайджанская сторона требует, чтобы акты вандализма, совершенные радикальными армянскими силами, были расследованы правоохранительными органами соответствующих государств и дана правовая оценка действиям лиц, совершивших эти преступления.
Напоминаем, что в соответствии с Венской конвенцией о дипломатических сношениях 1961 года особой обязанностью государства пребывания является принятие необходимых мер для защиты дипломатического представительства от всякого рода посягательств и ущерба, а также принятие необходимых мер для предотвращения нарушения спокойствия диппредставительства или оскорблений ее чести.