Mətbuat şərhi 27 may 2024
24.05.2024 - Azərbaycanın Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təşkilatçılığı ilə Novosibirsk şəhərinin “Grand Autograph Novosibirsk” otelində 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub.
Qəbulda hökumət nümayəndələri, deputatlar, elm xadimləri, diplomatik korpusun rəhbərləri, Novosibirskdə yaşayan diaspor nümayəndələri, eləcə də bu şəhərdə təhsil alan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Rusiya XİN-in Novosibirskdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Nikolay Afonasov, Novosibirsk vilayəti Qanunvericilik Məclisinin sədr müavini Mayis Məmmədov, Novosibirsk vilayəti regional siyasət nazirinin müavini Dmitri Petrov, Novosibirsk şəhəri merinin müavini Maksim Ostanin tədbirdə çıxış ediblər. Onlar Azərbaycan-Rusiya münasibətləri, ölkəmizin RF-in regionları, o cümlədən Novosibirsk vilayəti ilə iqtisadi əməkdaşlığı, dövlət başçıları İlham Əliyev və Vladimir Putinin əlaqələrin möhkəmləndirilməsində böyük xidmətləri barədə danışıblar.
Ş.Mustafayev çıxışında bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29 İqlim Konfransının əhəmiyyətindən bəhs edib.

В Новосибирске отметили 28 Мая - День независимости Азербайджанской Республики
24.05.2024 - В отеле "Гранд Автограф Новосибирск" в Новосибирске по инициативе генерального консульства Азербайджана в Екатеринбурге был организован торжественный прием по случаю 28 Мая – Дня независимости.
На приеме присутствовали представители правительства, депутаты, деятели науки, руководители дипломатического корпуса, студенты, активисты азербайджанской диаспоры.
Исполняющий обязанности генерального консула Шохрат Мустафаев, представитель МИД РФ в Новосибирске Николай Афонасов, заместитель председателя Законодательного собрания Новосибирской области Майис Мамедов, заместитель министра региональной политики Новосибирской области Дмитрий Петров, заместитель мэра Новосибирска Максим Останин в своих выступлениях рассказали об азербайджано-российских отношениях, об экономических связях нашей страны с регионами РФ, а также с Новосибирской областью, о неоспоримых заслугах глав государств Ильхама Алиева и Владимира Путина в укреплении этих отношений.
В своем выступлении Ш. Мустафаев также рассказал о значении 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая состоится в ноябре этого года в городе Баку.