Səfir Rəhman Mustafayev Yekaterinburq şəhərinə işgüzar səfər edib
21-22 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev Yekaterinburq şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
Səfərin ilk günü, səfir Ural Federal Dairəsinin Azərbaycan icmasının nümayəndələri, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının üzvləri və yerli universitetlərdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə bir araya gəlib. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, perspektiv layihələr və soydaşlarımızı narahat edən məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İştirakçılar milli-mədəni ənənələrin və tarixi vətənlə əlaqələrin qorunub saxlanılmasının, xüsusilə gənclərin Azərbaycan-Rusiya müttəfiqlik münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş layihələrdə fəal iştirakının vacibliyini vurğulayıblar. Tədbirdə Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulu vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayevlə yanaşı, səfirliyin və Baş konsulluğun diplomatları da iştirak ediblər.
Səfər proqramı aprelin 22-də 16-cı Avrasiya İqtisadi Gənclər Forumu çərçivəsində keçirilən rəsmi görüşlərlə davam edib. Səfir Rəhman Mustafayev Sverdlovsk vilayətinin vitse-qubernatoru Vasili Valerieviç Kozlovla görüşərək ticarət, investisiya, elm, təhsil və idman sahələrində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edib.
Elə həmin gün Ural Dövlət İqtisad Universitetini ziyarət edən səfir tələbələr üçün “Azərbaycanın xarici siyasəti və Azərbaycan-Rusiya münasibətləri” mövzusunda açıq mühazirə oxuyub. Səfir çıxışında ölkəmizin xarici siyasət prioritetlərini şərh edib, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması, Qarabağın bərpası, ərazilərin minalardan təmizlənməsi və məcburi köçkünlərin geri qayıdışı prosesi barədə auditoriyanı ətraflı məlumatlandırıb.
Görüşün sonunda Qarabağda aparılan genişmiqyaslı tikinti və bərpa işlərinə dair sənədli film nümayiş etdirilib.

Посол Рахман Мустафаев совершил рабочий визит в Екатеринбург
21-22 апреля Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Рахман Мустафаев провел ряд встреч в рамках своего рабочего визита в Екатеринбург.
В первый день визита посол встретился с представителями азербайджанской общины Уральского федерального округа, членами Общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» и азербайджанскими студентами, обучающимися в местных университетах. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущем состоянии двусторонних отношений, перспективных проектах и вопросах, волнующих наших соотечественников.
Участники отметили важность сохранения национально-культурных традиций и связей с исторической родиной, особенно активного участия молодежи в проектах, нацеленных на укрепление отношений союзнического взаимодействия между Азербайджаном и Россией. В мероприятии приняли участие и. о. Генерального консула Азербайджана в г. Екатеринбурге Шохрат Мустафаев, дипломаты Посольства и Генерального консульства.
Программа визита 22 апреля продолжилась официальными встречами, проведенными в рамках XVI Евразийского экономического форума молодежи. Посол Рахман Мустафаев встретился с вице-губернатором Свердловской области Василием Валерьевичем Козловым и обсудил возможности сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, науки, образования и спорта.
В тот же день посол, посетивший Уральский государственный экономический университет, прочитал открытую лекцию для студентов на тему «Внешняя политика Азербайджана и азербайджано-российские отношения». В своем выступлении посол прокомментировал приоритеты внешней политики нашей страны и подробно проинформировал аудиторию о нормализации армяно-азербайджанских отношений, восстановлении Карабахского региона, разминировании территорий и процессе возвращения вынужденных переселенцев.
В заключение встречи был показан документальный фильм о масштабных строительных и восстановительных работах, проводимых в Карабахском регионе.