Tümen vilayəti Azərbaycanla ikitərəfli sazişlər imzalamağı planlaşdırır
Tümen vilayətinin qubernatoru Aleksandr Moor bunu IX Tümen Neft-Qaz Forumu çərçivəsində xarici ölkələrin diplomatik missiyalarının bu regiona səfər etmiş nümayəndələri ilə görüşdə bildirib. Görüşdə Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulu İlqar İsgəndərov da iştirak edib.
Baş Konsulluqdan AZƏRTAC-a verilən məlumata görə, qubernator qeyd edib ki, Tümen vilayəti ilə Azərbaycanın iqtisadiyyatları arasında oxşar cəhətlər çoxdur. A.Moor bu fikrini belə izah edib: “Azərbaycan ilə bizim iqtisadiyyatlarımız oxşardır. Hər iki halda iqtisadiyyatın əsasını yaxşı inkişaf etmiş neft-qaz sahəsi təşkil edir. Son üç ildə biz əməkdaşlığı fəallaşdırmışıq. Bir sıra müştərək layihələrin reallaşdırılmasına marağımız var. Yaxın vaxtlarda saziş imzalamağı planlaşdırırıq. Hazırda bu sənəd federal dövlət hakimiyyəti orqanlarında razılaşdırmanın final mərhələsindədir”.
Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulu İlqar İsgəndərov qeyd edib ki, bu əməkdaşlıqda neft-qaz sahəsi ilə yanaşı, aqrar-sənaye kompleksi və turizm də prioritet ola bilər. Diplomat deyib: “Ölkəmizin rəhbərliyi bu istiqamətlərin inkişafına böyük diqqət yetirir. Biz Tümen vilayətinin turizm kompleksinin inkişafı layihəsi ilə tanış olduq. Bu, çox diqqətəlayiq layihədir”.
Qubernator ilə görüşdə Qazaxıstan, Vyetnam, Bolqarıstan və Hindistan nümayəndələri də iştirak ediblər.

пресс-релиз 21 сентября 2018
Тюменская область планирует подписать двусторонние соглашения с Азербайджаном. Об этом на встрече с представителями дипломатических миссий зарубежных стран, посетивших регион в рамках проведения IX Тюменского нефтегазового форума, сказал губернатор Тюменской области Александр Моор. На встрече присутствовал генеральный консул Азербайджана в Екатеринбурге Ильгар Искендеров.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в генконсульстве, губернатор отметил, что у Тюменской области и Азербайджана схожие экономики. «С Азербайджаном у нас схожая экономика, основу которой составляет развитая нефтегазовая отрасль, — пояснил Александр Моор. — В последние три года мы активизировали сотрудничество. Есть заинтересованность в реализации ряда совместных проектов. В ближайшее время мы планируем подписание соглашения. Сейчас документ проходит финальные согласования в федеральных органах государственной власти».
Генеральный консул Азербайджана в Екатеринбурге Ильгар Искендеров отметил, что приоритетами в сотрудничестве могут стать не только нефтегазовая отрасль, но и агропромышленный комплекс и туризм. «Развитию этих направлений уделяет большое внимание руководство нашей страны. Мы ознакомились с проектом развития туристического комплекса Тюменской области — он выглядит более чем достойно», - сказал дипломат.
На встрече с губернатором также принимали участие представители Казахстана, Вьетнама, Болгарии и Индии.