Mətbuat şərhi 29 may 2025
27.05.2025 – Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən Yekaterinburq şəhərinin “Hyatt Regency” mehmanxanasında 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyi Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub.
Tədbir Rusiya Federasiyasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlayıb və çıxışlarla davam edib.
Qəbulda baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Sverdlovsk vilayətinin hökuməti adından vilayətin xarici iqtisadi əlaqələr naziri Vyaçeslav Yuriyeviç Yarin, Sverdlovsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin adından parlamentlərarası fəaliyyət üzrə komissiyanın sədri Vyaçeslav Mixayloviç Veqner, Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Tatyana Georgievna Merzlyakova və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski çıxış ediblər. Natiqlər ölkələrarası münasibətlərdən, bu istiqamətdə hər il keçirilən Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumun əhəmiyyətindən və Azərbaycan ilə Sverdlovsk vilayəti arasında qarşılıqlı iqtisadi və mədəni əlaqələrin digər platformalarda da inkişaf tempindən bəhs ediblər.
Bundan əlavə, Ş. Mustafayev çıxışında bu il ölkəmizdə elan edilmiş “Konstitusiya və Suverenlik İli” mövzusuna, bununla bağlı 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbulunun 30-cu ildönümünün və ərazi bütövlüyümüzün bərpasının 5-ci ildönümünün qeyd olunmasına toxunub, cəmiyyətdə qanunun aliliyi prinsiplərinin möhkəmləndirilməsi və rifahının yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan bəhs edib.
Tədbirin rəsmi hissəsi xalqlarımız arasında dostluq rəmzinə həsr olunmuş tortun simvolik kəsilməsi ilə başa çatıb.
Rəsmi qəbul milli musiqi sədaları altında milli mətbəximizin ləziz təamlarının təqdimatı ilə davam edib.

пресс-релиз 29 мая 2025
27.05.2025 г. Генеральным консульством Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге в гостинице “Hyatt Regency” города Екатеринбурга был организован официальный прием по случаю 28 мая - Дня Независимости Азербайджанской Республики.
Мероприятие началось с исполнения государственных Гимнов Российской Федерации и Азербайджанской Республики и продолжилось выступлениями.
На приеме выступили исполняющий обязанности Генерального консула Шохрат Мустафаев, от имени Правительства Свердловской области министр внешнеэкономических связей Свердловской области Вячеслав Юрьевич Ярин, от имени Законодательного Собрания Свердловской области председатель Комиссии по межпарламентской деятельности Вячеслав Михайлович Вегнер, от имени Правительства Свердловской области уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Татьяна Георгиевна Мерзлякова и председатель общественной организации национальной культуры “Азербайджан-Урал” Шахин Шихлинский. Спикеры рассказали о межгосударственных отношениях, значении ежегодного Азербайджано-Российского межрегионального форума в этом направлении и темпах развития взаимных экономических и культурных связей между Азербайджаном и Свердловской областью на других платформах.
Кроме того, Шохрат Мустафаев в своем выступлении затронул тему “Года Конституции и Суверенитета”, объявленного в этом году в нашей стране, в связи с празднованием в 2025 году 30-летия принятия нашей Конституции и 5-й годовщины восстановления территориальной целостности, рассказал о реформах, проводимых для укрепления принципов верховенства закона и повышения благосостояния в обществе.