Mətbuat şərhi 26 fevral 2026
26 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunda Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi və fotosərgi təşkil edilib. Matəm rəmzi olaraq Baş Konsulluğun binası qarşısında dövlət bayrağı yarıya qədər endirilib.
Diaspor nümayəndələrinin, gənclərin və konsulluq əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbir şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Ziyarətçilər faciə qurbanlarının fotoları önünə gül dəstələri düzüb, konsulluq tərəfindən hazırlanmış “Справедливость для Ходжалы” (Xocalıya ədalət) adlı məlumatverici broşürlarla tanış olublar.
Tədbirdə çıxış edən Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev və digər natiqlər Xocalı faciəsini bəşəriyyət tarixinə həkk olunmuş ən qanlı cinayətlərdən biri kimi xarakterizə ediblər. Natiqlər Xocalı soyqırımına beynəlxalq müstəvidə tam hüquqi qiymətin veriləcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Eyni zamanda, xüsusi vurğulanıb ki, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi və bu gün Xocalıda ucaldılan Memorial Kompleksin açılışı tarixi ədalətin qələbəsidir. Mərasim zamanı Azərbaycan Dini Konfessiyalarının Məşvərət Şurasının faciənin 34-cü ildönümü ilə bağlı bəyanatı iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Anım tədbiri rejissor Vaqif Mustafazadənin Xocalı dəhşətlərindən bəhs edən “Dərdimi çəkirəm” sənədli filminin nümayişi ilə yekunlaşıb.

В Екатеринбурге состоялось мероприятие, посвященное 34-й годовщине Ходжалинской трагедии
26 февраля в Генеральном консульстве Азербайджана в Екатеринбурге состоялись памятное мероприятие и фотовыставка, посвященные 34-й годовщине Ходжалинской трагедии. В знак траура перед зданием консульства был приспущен государственный флаг Азербайджанской Республики.
Мероприятие, в котором приняли участие представители диаспоры, молодежь и сотрудники консульства, началось с минуты молчания в память о наших шахидах. Присутствующие разложили букеты цветов перед фотографиями жертв трагедии и ознакомились с информационными брошюрами “Справедливость для Ходжалы”, подготовленными консульством.
Выступая на мероприятии, и.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев и другие спикеры охарактеризовали Ходжалинскую трагедию как одно из самых кровавых преступлений в истории человечества. Спикеры выразили уверенность в том, что Ходжалинскому геноциду будет дана полная правовая оценка на международном уровне.
Особо подчеркивалось, что освобождение наших территорий от оккупации под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, а также открытие возведенного сегодня в Ходжалы Мемориала жертвам Ходжалинского геноцида являются торжеством исторической справедливости. В ходе церемонии до сведения участников было доведено заявление Совета по межконфессиональному взаимодействию Азербайджана, посвященное 34-й годовщине трагедии.