Mətbuat şərhi 05 noyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulluğunda 8 Noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümünə həsr olunmuş fotosərgi və ziyafət təşkil olunub
Tədbirdə  Baş Konsulluğun əməkdaşları və Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr və gənc fəallar iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda qəhrəmancasına döyüşərək şəhid olan vətən övladlarının əziz xatirəsini onların xatirəsinə ucaldılmış stendin önündə dərin ehtiramla yad ediblər, işğaldan azad edilmiş şəhər və rayonlarımızı əks etdirən fotosərgi ilə tanış olublar.
Daha sonra tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, 44 günlük Vətən Müharibəsində cənab Ali Baş Komandan İlham Əliyev başda olmaqla, Azərbaycan Silahlı Qüvvətlərinin və onları daima qələbəyə səsləyən, hər cür dəstəyi göstərən xalqımızın bir ürək kimi, yazmış olduğu qəhrəmanlıq dastanından bəhs edib. O, həmçinin dünyanın harasında yaşamalarından asılı olmayaraq, hər birimiz üçün qürur abidəsi olan bu günlərdə həmvətənlərimizin nümunəvi dəstəyini, habelə gənclərimizin informasiya məkanında göstərmiş olduqları fədakarlıqları qeyd edib, böyük qələbənin əldə olunmasında göstərilən şücaətin ən incə məqamlarının gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Mərasimdə iştirak edən gənclər çıxış edərək, qürbətdə olsalar da ölkəmizin ən yeni tarixində qəhrəmanlıq dastanın yazıldığı o günlərdə ürəklərinin Azərbaycanla döyündüklərini qeyd edərək, Vətən Müharibəsi dövründə yaşadıqları ölkədə keçirdikləri hisslərdən, habelə qələbənin elan olunduğu gün özlərinin, valideynlərinin və digər həmvətənlərimizin necə böyük coşğuyla qələbəni qeyd etdiklərindən bəhs ediblər, müharibənin canlı iştirakçısı olan yaxınlarının xatirələrini bölüşüblər.
Tədbirin rəsmi hissəsində “Şuşa Sən Azadsan!” filmi nümayiş etdirilib, daha sonra ziyafət verilib, həmçinin böyük qələbəmizin 5-ci ildönümünü simvolizə edən, rəmzi olaraq xarı bülbül, eləcə də şanlı bayrağımızla bəzədilən tort kəsilib və tədbir iştirakçıları çay süfrəsinə dəvət olunub.

пресс-релиз 05 ноября 2025
В мероприятии приняли участие сотрудники Генерального консульства, азербайджанские студенты, обучающиеся в Екатеринбурге, а также молодые активисты.
Участники мероприятия с глубоким почтением почтили память шахидов, героически сражавшихся за территориальную целостность и Суверенитет Азербайджана в годы 44-дневной Отечественной Войны, перед стендом, установленным в память о них, а также ознакомились с фотовыставкой, изображающей города и районы, освобожденные от оккупации.
Затем И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, выступивший с вступительной речью на мероприятии, отметил героический подвиг Вооружённых сил Азербайджана во главе с Верховным Главнокомандующим Ильхамом Алиевым, и рассказал о нашем народе, который непрестанно звал их к победе и оказывал им всестороннюю поддержку, как одно сердце, в 44-дневной Отечественной войне. Он также отметил образцовую поддержку наших соотечественников в эти дни, являющуюся источником гордости для каждого из нас, независимо от того, где они живут, а также жертвы, проявленные нашей молодёжью в информационном пространстве, и подчеркнул важность передачи будущим поколениям самых ценнейших моментов мужества, проявленного в достижении Великой Победы. Выступившая на церемонии молодёжь отметила, что, даже находясь за рубежом, их сердца бились вместе с Азербайджаном в те дни, когда писался героический эпос в новейшей истории нашей страны. Они рассказали о тех чувствах, которые они испытывали в той стране, где проживали во время Отечественной войны, а также о том, с каким воодушевлением они, их родители и другие соотечественники праздновали Победу в день ее объявления, и поделились воспоминаниями о своих близких, которые были участниками войны.
В официальной части мероприятия был показан фильм "Шуша, ты свободна!”, после чего был начат прием с разрезания торта, на котором были изображены Хары-бюльбюль символизирующий 5-ю годовщину нашей великой Победы и наш государственный Флаг. Все участники приёма были приглашены на чай.