Mətbuat şərhi 24 sentyabr 2023
20.09.2023 - Vladivostok şəhərinin M. Qorki adına Primorski Akademik Dram Teatrının böyük zalında Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun və Primorski diyarının “Dostluq” təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi və konsert keçirilib. Əvvəlcə teatırın banket zalında rəsmi qonaqlar milli şirniyyat təamlarımızla bəzədilmiş çay süfrəsinə dəvət olunublar və sonra tədbir iştirakçıları foyedə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatını əks etdirən foto sərgi ilə yaxından tanış olublar. Tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun dəstəyi ilə çəkilmiş “Heydər Əliyev - Rusiyadan baxış” filminin nümayiş olunması ilə başlayıb. Rəsmi hissə dövlət himnlərinin səslənməsi, daha sonra Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulluğunun başçısı vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayevin, Primorski diyarının Daxili siyasət departamentinin şöbə müdiri Viktor Ablapov, Primorski diyarı Xalqları Məclisinin sədri Alekseevna Qalina Vasilievnanın, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sektor müdiri Tural Səfərovun,  Primorski diyarının “Dostluq” təşkilatının sədri Ramiz Zeynalovun çıxışları ilə davam edib. Natiqlər Ümummilli Liderin həyatından, müstəqil Azərbaycan Respublikasının inkişafındakı rolundan və Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin dərinləşməsindəki verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər. Tədbirin mədəni hissəsi Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Niyaməddin Musayevin, o cümlədən yerli xalqların mədəniyyət kollektivlərinin mahnı və rəqs nümunələri ilə davam edib. Tədbirdə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Vladivostok üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri, Xüsusi tapşırıqlar üzrə Səfir  Brovareç Andrey Petroviç, Primorski diyarının Qanunvericilik Məclisinin deputatları, Vladivostok şəhərində akkreditə olunmuş diplomatik korpusun diplomatları, Uzaq Şərq Federal Dairəsinin Kamçatka, Maqadan, Yakutski, Xabarovsk, Blaqoveşenski və Çita vilayətlərinin Azərbaycan diasporlarının sədrləri, həmçinin şəhər ictimaiətinin nümayəndələri və Vladivostok şəhərində yaşayan azərbaycanlılar iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl Azərbaycan diasporunun nümayəndələri ilə birlikdə Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçılarının xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq, "əbədi məşəl" önünə gül dəstələri qoyulub.

пресс-релиз 24 сентября 2023
20.09.2023 - в Большом зале Приморского академического краевого драматического театра имени М. Горького города Владивостока при совместной организации Генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге и организации “Дружба” Приморского края состоялась выставка и концерт, посвященные 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева.
Сначала в банкетном зале театра официальные гости были приглашены на чаепитие к столу, украшенному национальными сладостями, а затем — в фойе ознакомились с фотовыставкой, посвященной жизни Общенационального Лидера Гейдара Алиева. В официальной части мероприятия был показан фильм “Гейдар Алиев - взгляд из России”, снятый при поддержке Генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге. Официальная часть мероприятия началась с исполнения государственных Гимнов, а затем продолжилась выступлениями исполняющего обязанности главы Генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге Шохрата Мустафаева, заместитель директора-начальник отдела по взаимодействию с институтами гражданского общества департамента внутренней политики Приморского края Аблапов Виктор Анатольевич, председателя Народного Собрания Приморского края Алексеевой Галины Васильевны, заведующего сектором Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Турала Сафарова, Председателя организации “Дружба” Приморского края Рамиза Зейналова. Спикеры рассказали о жизни Общенационального Лидера, его роли в развитии независимой Азербайджанской Республики и его вкладе в углубление азербайджано-российских отношений.
Культурная часть мероприятия продолжилась песнями и танцами народного артиста Азербайджанской Республики Ниямеддина Мусаева, а также коллективами культуры местных народов. В мероприятии приняли участие Глава Представительства Министерства иностранных дел Российской Федерации во Владивостоке, посол по особым поручениям Броварец Андрей Петрович, депутаты Законодательного собрания Приморского края, дипломаты дипломатического корпуса, аккредитованного в городе Владивостоке, председатели азербайджанских диаспор Камчатской, Магаданской, Якутской, Хабаровской, Благовещенской и Читинской областей Дальневосточного федерального округа, а также представители городской общественности и азербайджанцы, проживающие во Владивостоке.
Перед мероприятием вместе с представителями Азербайджанской диаспоры были возложены цветы к вечному огню в память об участниках Великая Отечественная война.