Mətbuat şərhi 23 may 2026
Yekaterinburq şəhərində 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü ilə bağlı rəsmi qəbul keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən Yekaterinburq şəhərinin “Hyatt Regency” mehmanxanasında 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyi Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub. Qəbulda dövlət və hökumət rəsmiləri, diplomatik korpusun rəhbərləri, deputatlar, elm xadimləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, Sverdlovsk vilayətində və ətraf vilayətlərdə yaşayan diaspor nümayəndələri, eləcə də bu şəhərdə təhsil alan tələbə-gənclərimiz və soydaşlarımız iştirak ediblər. Tədbirin rəsmi hissəsi Rusiya Federasiyasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Mərasimdə çıxış edən Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev müstəqillik tariximizin şanlı səhifələrindən, Azərbaycanın regionda və dünyada artan nüfuzundan, həmçinin Rusiya ilə mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edib. Ş.Mustafayev öz çıxışında bu il ölkəmizin uğurla ev sahibliyi etdiyi Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) xüsusi toxunub. O, Azərbaycanda 2026-cı ilin “Memarlıq və Şəhərsalma İli” elan edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, ölkədə müasir şəhər mühitinin formalaşdırılması, infrastrukturun yenidən qurulması və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən köklü islahatları qonaqların diqqətinə çatdırıb. Daha sonra Sverdlovsk vilayətinin hökuməti adından vilayətin xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Oleq Aleksandrin, Sverdlovsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin adından parlamentlərarası fəaliyyət üzrə komissiyanın sədri Vyaçeslav Veqner və Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Tatyana Merzlyakova çıxış edərək Azərbaycan xalqını Müstəqillik Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik ediblər. Natiqlər Rusiya-Azərbaycan münasibətlərindən, Sverdlovsk vilayəti ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı iqtisadi, ticarət və mədəni əlaqələrini xüsusi qeyd edərək, əməkdaşlığın gələcəkdə müxtəlif platformalarda daha da genişlənəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər. Tədbirin rəsmi hissəsi iki ölkə və xalqlarımız arasındakı dostluq və tərəfdaşlıq rəmzi olan tortun simvolik olaraq kəsilməsi ilə yekunlaşıb.
Tədbirin mədəni hissəsində gənc istedadlar çıxış ediblər. İlk olaraq, skripka üzrə Rusiya müsabiqələrinin laureatı Saday Ağababayev, ardınca isə Rusiyada keçirilən “Uşaq Yeni Dalğa” televiziya və vokal müsabiqələrinin yarımfinalçısı Ələddin Əliyev canlı musiqi nömrələri təqdim ediblər. Rəsmi qəbulun davamında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan təmir, bərpa və yenidənqurma işləri haqqında videoçarx nümayiş etdirilib, Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini tərənnüm edən milli musiqi sədaları altında, qonaqlara milli mətbəximizin ləziz təamları və şirniyyatları təqdim olunub. Tədbirin gedişində qonaqlara üzərində Azərbaycan bayrağının təsviri olan xüsusi hazırlanmış peçenyelər paylanıb.

пресс-релиз 23 мая 2026
Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге в гостинице «Hyatt Regency» был организован официальный приём по случаю 28 Мая — Дня независимости Азербайджанской Республики. В приёме приняли участие представители государственных и правительственных структур, главы дипломатического корпуса, депутаты, представители научного сообщества, местной общественности, представители азербайджанской диаспоры, проживающие в Свердловской области и соседних регионах,  а также обучающиеся в Екатеринбурге азербайджанские студенты и соотечественники. Официальная часть мероприятия началась с исполнения государственных гимнов Российской Федерации и Азербайджанской Республики. Выступивший на церемонии, исполняющий обязанности Генерального консула Шохрат Мустафаев рассказал о славных страницах истории независимости Азербайджана, растущем авторитете страны в регионе и в мире, а также о существующих стратегических партнёрских отношениях с Российской Федерацией. В своём выступлении Ш. Мустафаев особо отметил Всемирный форум по городскому развитию (WUF13), который в этом году успешно прошёл в Азербайджане. Он подчеркнул значение объявления 2026 года в Азербайджане «Годом архитектуры и градостроительства», а также проинформировал гостей о масштабных реформах, проводимых в стране в целях формирования современной городской среды, модернизации инфраструктуры и внедрения принципов устойчивого развития. Затем от имени Правительства Свердловской области выступили заместитель министра международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Олег Александрин, председатель комиссии по межпарламентской деятельности Законодательного собрания Свердловской области Вячеслав Вегнер и Уполномоченный по правам человека в Свердловской области (омбудсмен) Татьяна Мерзлякова, которые сердечно поздравили азербайджанский народ с Днём независимости. Выступающие особо отметили российско-азербайджанские отношения, взаимовыгодные экономические, торговые и культурные связи между Свердловской областью и Азербайджаном, выразив уверенность в дальнейшем расширении сотрудничества на различных площадках. Официальная часть мероприятия завершилась символическим разрезанием торта, олицетворяющего дружбу и партнёрство между двумя государствами и народами. В культурной части мероприятия выступили молодые таланты. Сначала лауреат российских конкурсов по скрипке Садай Агабабаев, а затем полуфиналист телевизионных и вокальных конкурсов “Детская Новая волна”, проходивших в России, Аладдин Алиев представили музыкальные номера в живом исполнении.
В продолжение официального приёма был продемонстрирован видеоролик о строительных, восстановительных и реконструкционных работах, проводимых на освобождённых от оккупации территориях. Под звуки национальной музыки, прославляющей богатую культуру Азербайджана, гостям были предложены изысканные блюда и сладости национальной кухни.
В ходе мероприятия гостям также были розданы специально изготовленные печенья с изображением флага Азербайджана.