Mətbuat şərhi 04 noyabr 2022
Yekaterinburq şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə və “Şuşa ili”nə həsr olunmuş “Azərbaycan muğam gecəsi” keçirildi
02 noyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulluğunun və UNESCO-nun Azərbaycan üzrə Milli komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Yekaterinburq şəhərində, Sverdlovsk Dövlət Filarmoniyasının 750 nəfərlik böyük zalında Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə və “Şuşa ili”nə həsr olunmuş “Azərbaycan muğam gecəsi” keçirildi. Muğam gecəsi Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi ilə “Qarabağ” muğam qrupunun möhtəşəm təqdimatı ilə baş tutmuşdur.
“Azərbaycan muğam gecəsi”nin proqramı Furşet, açılış mərasimi və konsert hissələrindən ibarət təşkil olunmuşdur. Gecədə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburq şəhərindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Xarlov Aleksandr Vladimiroviç, Sverdlovsk vilayətinin Xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini xanım Berq Lyudmila Nikolaevna, Sverdlovsk vilayətinin mədəniyyət nazirinin müavini Roman Viktoroviç Doroxin, Yekaterinburq şəhərinin merinin müavini xanım Marina Fadayeva, Novosibirsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin sədr müavini Məmmədov Mayis Pirverdi oğlu, həmçinin çoxsaylı yerli dövlət və hökumət, parlament, elm və təhsil  nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, Yekaterinburq şəhərində akkreditə olunan Baş konsulluqların rəhbərləri, Ural, Sibir və Uzaq Şərq federal dairələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri/üzvləri, o cümlədən Yekaterinburq şəhərində yaşayan və təhsil alan həmvətənlərimiz iştirak etmşdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlamış və Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayevin çıxışı ilə davam etmişdir. Ş. Mustafayev, öz çıxışında bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin 1992-ci ildə qurulmasına baxmayaraq, iki ölkə arasında münasibətlərin tarixi daha qədimdir və ötən 30 il ərzində xalqlarımız arasında çoxəsrlik dostluq və mehriban qonşuluq siyasəti davam etmişdir. Eyni zamanda, o, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında bütün sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək, SSRİ-nin dağılmasından sonra iki ölkə arasında ənənəvi dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin saxlanılmasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna rolunun danılmaz olduğunu ifadə edərək, bu gün də ölkə başçılarımızın qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətləri sayəsində ölkələrimiz arasında bütün sahələr üzrə səmərəli əməkdaşlığın yüksələn xətt üzrə davam etdiyini vurğulamışdır. Ş. Mustafayev, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı təhlükəsizlik haqqında 1997-ci ildə imzalanmış Müqavilənin əhəmiyyətinə toxunaraq, ölkəmizin Sverdlovsk vilayəti ilə də sıx əməkdaşlığının olduğunu qeyd etmişdir.
Çıxışının davamında, o, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin 5 yanvar tarixində 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan olunması ilə bağlı imzaladığı Sərəncamın mahiyyətindən danışaraq, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan və bu il həm Azərbaycanda, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində 270 illiyi qeyd olunan Şuşa şəhərinin zəngin inkişaf yolundan və onun ötən əsrin 70-ci illərində sürətli inkişafının Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlılığından bəhs etmişdir. Habelə, natiq, 2022-ci ilin “Şuşa ili”nə həsr olunmasının tarixi-mədəni ədalətin növbəti dəfə təzahürü kimi qiymətləndirmiş və müvafiq Sərəncamdan irəli gələrək həyata keçirilən tədbirlərin bir daha Qarabağın əsl sahibinin kim olduğunu tarixi və mədəni həqiqətlərlə dünyanın diqqətinə çatdırılmasında, Qarabağın milli-mənəvi-mədəni ruhunun özünə qaytarılmasında, həm Şuşada, həm də Qarabağın digər ərazilərində yenidənqurma və bərpa işlərinə dünya ictimaiətinin diqqətinin cəlb olunmasında müstəsna əhəmiyyət daşıdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Daha sonra Rusiya tərəfindən çıxış edən Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburq şəhərindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Xarlov Aleksandr Vladimiroviç, həmçinin Sverdlovsk vilayətinin qubernatoru Y.V. Kuyvaşevin və Qanunverici məclisin sədri Lyudmila Valentinovna Babuşkinanın təbrik məktublarını oxuyan Xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini xanım Berq Lyudmila  Nikolaevna günün anlam və mahiyyətindən bəhs etmiş, Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında daima inkişaf edən dostluq münasibətlərindən danışmışdır.
Rəsmi çıxışlardan sonra, tədbir “Qarabağ” muğam qrupunun mükəmməl təqdimatında konsert proqramı ilə davam etmişdir. Konsertin sonunda, Baş konsulluq tərəfindən Xalq artisti Mənsum İbrahimova və onu müşayiət edən əməkdar artistlərimizə gül dəstələri təqdim olunmuş və sənətçilərimizə möhtəşəm performanslarına görə təşəkkür olunmuşdur.

пресс-релиз 04 ноября 2022
В Екатеринбурге состоялся «Вечер Азербайджанского мугама», посвященный 30-летию установления дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией и «Году города Шуша»
02 ноября 2022 года в Екатеринбурге в большом зале Свердловской государственной филармонии, рассчитанном на 750 мест, состоялся грандиозный «Вечер Азербайджанского мугама», посвященный 30-летию установления дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией и «Году города Шуша», организованный в рамках совместной деятельности Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и Национальной комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО, представленный коллективом мугамной группы «Карабах» под руководством Народного артиста Азербайджанской Республики Мансума Ибрагимова.
Программа «Вечер Азербайджанского мугама» состояла из фуршета, церемонии открытия и концертной части. На вечере присутствовали Глава представительства Министерства иностранных дел Российской Федерации в Екатеринбурге г-н Александр Владимирович Харлов, Заместитель министра внешнеэкономических связей Свердловской области г-жа Берг Людмила Николаевна, Заместитель министра культуры Свердловской области Роман Викторович Дорохин, Заместитель Мэра Екатеринбурга г-жа Марина Фадеева, заместитель Председателя Законодательного Собрания Новосибирской области г-н Майис Пирвердиевич Мамедов, а также многочисленные представители местного государства и правительства, парламента, науки и образования, общественные и политические деятели, дипломаты Генеральных консульств, аккредитованных в Екатеринбурге, руководители/члены азербайджанских диаспорских организаций, действующих в Уральском, Сибирском и Дальневосточном федеральных округах, в том числе наши соотечественники, проживающие и обучающиеся в Екатеринбурге.
Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Российской Федерации и продолжилось выступлением и.о. Генерального консула Шохрата Мустафаева. Ш. Мустафаев в своем выступлении отметил, что, несмотря на установление дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией в 1992 году, история отношений между двумя странами более древняя, а многовековая дружбы и добрососедства между нашими народами продолжается в течение последних 30 лет. В то же время он отметил высокий уровень эффективного сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией во всех сферах, отметив уникальную роль общенационального лидера Гейдара Алиева в поддержании отношений, основанных на традиционной дружбе и взаимном уважении между двумя странами после распада СССР, также подчеркивалось, что благодаря отношениям глав наших государств, основанным на взаимном доверии, эффективное сотрудничество между нашими странами во всех областях продолжается по восходящей линии. Ш. Мустафаев коснулся значения Соглашения о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности, подписанного в 1997 году между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, и отметил, что наша страна тесно сотрудничает со Свердловской областью.
В продолжение своего выступления он рассказал о сути Указа, подписанного Президентом Азербайджанской Республики г-ном Ильхамом Алиевым 5 января текущего года, об объявлении 2022 года «Годом Шуша», который был основан в 1752 году карабахским ханом Панахали ханом. Так же рассказал о богатом пути развития города Шуша, 270-летие которого отмечается в этом году как в Азербайджане, так и в разных странах мира, и тесной связи его бурного развития в 70-х годах прошлого века с именем нашего общенационального лидера Гейдара Алиева.
Также спикер оценил посвящение 2022 года «Году Шуша» как очередное проявление исторической и культурной справедливости, а меры, реализованные на основании соответствующего Указа, очередным привлечением внимание мира к тому, кто является настоящим хозяином Карабаха с историческими и культурными правдами.  Он довел до сведения участников мероприятия, что крайне важно вернуть себе национально-нравственно-культурный дух Карабаха, а также привлечь внимание мировой общественности к реставрационно-восстановительным работам как в городе Шуша, так и в других районах Карабаха.
Далее, выступая от России, глава представительства МИД РФ в Екатеринбурге Харлов Александр Владимирович и Заместитель министра внешнеэкономических связей Свердловской области г-жа Берг Людмила Николаевна рассказали о значении и сути дня, о постоянно развивающихся дружеских отношениях между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой.
После официальных выступлений мероприятие продолжилось концертной программой в прекрасном исполнении мугамной группы «Карабах». В завершение концерта Генеральное консульство вручило букеты цветов народному артисту Мансуму Ибрагимову и нашим заслуженным артистам, сопровождавшим его, и поблагодарило наших артистов за прекрасное выступление.