Mətbuat şərhi 22 avqust 2022
Yekaterinburq şəhərinin əsasının qoyulmasının 299-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbirdə Baş konsulluq yaxından iştirak etdi
20 avqust 2022-ci il tarixində Yekaterinburq şəhərinin əsasının qoyulmasının 299-cu ildönümü münasibətilə keçirilən “Yekaterinburq günü” ilə əlaqədar olaraq, Yekaterinburq şəhər administrasiyası tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Baş konsulluq yaxından iştirak etmişdir. Proqrama uyğun olaraq, saat 09:00-da furşetlə başlayan “şəhər günü”nün rəsmi hissəsi şəhər meri A.V. Orlovun, Sverdlovsk vilayətinin qubernatoru Y.V. Kuyvaşevin, ölkə prezidentinin Sverdlovsk vilayəti üzrə xüsusi nümayəndəsi V.V. Yakuşevin və Sverdlovsk vilayəti qanunvericilik Məclisinin sədri L. Babuşkinanın çıxışları və digər mədəni tədbirlərlə davam etmişdir. Müxtəlif mədəni-kütləvi tədbirlərdən sonra, Yekaterinburq şəhərinin əsasını qoyan V.N. Tatişevin və Q.V. de Qenninin abidəsi önünə gül qoyma mərasimi keçirilmişdir. Baş konsul v.i.e Ş. Mustafayev mərasimdə iştirak etmiş və abidənin önünə gül dəstələri qoymuşdur. Tədbirin sonunda şəhər administrasiyası tərəfindən “şəhər günü” ilə əlaqədar olaraq, Yekaterinburqda akkreditasiya olunan Baş konsulluqlardan, həmçinin bu şəhərdə yaşayan xarici ölkə vətəndaşlarından öz doğma dillərində qısa metrajlı təbrik videosunun yayınlanması aksiyası keçirilmişdir. Aksiyada Ş. Mustafayev öz ailə üzvləri ilə birlikdə iştirak etmişdir. Təbrik marafonu üçün hazırlanan video çarxlar şəhər administrasiyasının https://t.me/EKB_international teleqram kanalında yayınlanmışdır.

пресс-релиз 22 августа 2022
Генконсульство приняло активное участие в мероприятии, посвященном 299-й годовщине основания города Екатеринбурга
20 августа 2022 года Генеральное консульство приняло активное участие в мероприятии, организованном администрацией города Екатеринбурга в связи с «Днем Екатеринбурга», проводимым по случаю 299-летия со дня основания города Екатеринбурга. Согласно программе, в официальной части «дня города», которая началась с фуршета в 09:00, приняли участие мэр города А.В. Орлов, губернатор Свердловской области Ю.В. Куйвашев, спецпредставитель президента РФ по Свердловской области В.В.Якушев и председатель Законодательного Собрания Свердловской области Л.Бабушкина и продолжился выступлениями, культурными мероприятиями. После различных культурно-массовых мероприятий, состоялась церемония возложения цветов к памятнику заложивших основателей города Екатеринбурга В.Н. Татищеву и Г.В де Геннину. И.о Генерального консула Ш. Мустафаев и его супруга К. Агаларова приняли участие в церемонии и возложили цветы к памятнику. В конце мероприятия в связи с “Днем города” администрацией города была проведена акция по публикации короткометражного поздравительного ролика на родном языке от аккредитованных генеральных консульств в Екатеринбурге, а также от иностранных граждан, проживающих в этом городе. В акции Ш.Мустафаев присутствовал вместе с членами своей семьи. Подготовленные к поздравительному марафону видеоролики транслировались в телеграмм-канале администрации города https://t.me/EKB_international.