Mətbuat şərhi 01 iyun 2025
Yekaterinburqda azərbaycanlı tələbələr arasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş 4-cü ənənəvi minifutbol turniri keçirilib
31.05.2025 - Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr arasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş 4-cü ənənəvi minifutbol turniri keçirilib. Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni təşkilatının da təşkilatı dəstək göstərdiyi turnirdə 8 komanda (Azklub UrFU, Nar FK, Qarabağ FK, Xəzər Lənkəran FK, Şəfa United FK, Zəfər FK, El Turko FK və Masallı FK) yarışıb.
Turnirin açılış mərasimində çıxış edən baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev və RAGB-nin Sverdlovsk vilayəti üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə elan olunan “Konstitusiya və Suverenlik İli”ndən bəhs edib və turnirdə iştirak edən komandalara uğurlar arzulayıblar. Rəsmi açılışdan sonra yarışlara start verilib.
Turnirin yarımfinalından əvvəl xanım azarkeşlər arasında intellektual idman müsabiqəsi keçirilib və müsabiqənin dörd qalibi Baş Konsulluq tərəfindən mükafatlandırılıb.
Oyunların nəticələrinə görə, “Azklub UrFU” komandası 1-ci, “Nar FK” komandası 2-ci, “Qarabağ FK” komandası isə 3-cü yeri tutub. İlk 3 yerin sahiblərinə turnir üçün xüsusi hazırlanmış “Konstitusiya və Suverenlik İli”nin əksi olan kubok, medallar və Baş Konsulluq tərəfindən müxtəlif məbləğdə pul mükafatları təqdim olunub.
Turnirdə Masallı FK komandasının oyunçusu Qasımov Ruhid Füzuli oğlu ən yaxşı qapıçı, Nar FK komandasının oyunçusu Kərimli Nicat Kazım oğlu ən çox qol vuran, Azklub-UrFU komandasının oyunçusu Süleymanov Hüseyn Hacıbaba oğlu ən yaxşı oyunçu və Qarabağ FK komandasının oyunçusu Quliyev Elbəyi Anaroviç isə ən yaxşı müdafiəçi nominasiyalarına layiq görülüblər. Yer tutmayan digər komandaların üzvlərinə isə turnirdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürnamə verilib.

пресс-релиз 01 июня 2025
31.05.2025 - В Екатеринбурге был проведен 4-й традиционный турнир по мини-футболу среди азербайджанских студентов, организованный Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге в рамках «Года Конституции и Суверенитета» в нашей стране.
В мероприятии, состоявшемся при поддержке представительства «Азербайджанского молодёжного объединения России» (АМОР) по Свердловской области и СООНКО «Азербайджан-Урал», приняли участие 8 команд.
Выступая на церемонии открытия турнира, и.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев и руководитель представительства АМОР по Свердловской области Тогрул Гасанзаде рассказали о значимости «Года Конституции и Суверенитета», объявленного в нашей стране распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, и пожелали успехов командам, участвующим в турнире.
После официальной части был дан старт соревнованиям. Перед полуфиналом турнира среди девушек-болельщиц был проведен интеллектуальный спортивный конкурс, четыре победительницы которого были награждены призами от Генерального консульства.
По итогам игр места распределились следующим образом:
место - команда “Azklub UrFU”;
место - команда “Nar FK”;
место - команда “Qarabağ FK”.
Обладателям первых 3 мест были вручены специально подготовленные для турнира кубки и медали, а также соответствующие денежные призы.
На турнире также были награждены Рухид Гасымов (лучший вратарь - Masallı FK), Ниджат Керимли (лучший бомбардир - Nar FK), Гусейн Сулейманов (лучший игрок - Azklub UrFU FK) и Эльбейи Гулиев (лучший защитник - Qarabağ FK). Другим членам команд была объявлена благодарность за участие в турнире.