Mətbuat şərhi 22 oktyabr 2024
Yekaterinburqda COP29-un Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının genişləndirilməsi amili kimi mövzusunda müzakirələr aparılıb
22.10.2024 - Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun vasitəçiliyi ilə, Rusiya Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin və Azərbaycan Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflərinin 29 Konfransı (COP 29) Rusiya və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi amili kimi” mövzusunda onlayın dəyirmi masa keçirildi.
Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayevin giriş sözü ilə başlayan və Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Andrey Gennadieviç Rusakovun moderatorluğunda davam edən dəyirmi masada, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin müşaviri Murad Məmmədov (Bakı, Azərbaycan), Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin aparıcı müşaviri Roza Əsgərova (Bakı, Azərbaycan), “Anyway Law” beynəlxalq konsaltinq şirkətinin Rusiya ofisinin rəhbəri Sapegin Andjey Borisoviç (Moskva, Rusiya Federasiyası), Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin eksperti, Sverdlovsk vilayəti Hökumətinin Aparatının rəhbərinin birinci müavini, Yerli Özünüidarəetmə Departamentinin direktoru Vadim Rudolfoviç Dubiçev (Yekaterinburq, Rusiya Federasiyası) və Yekaterinburq Ekspert Klubunun rəhbəri, Rusiyanın birinci Prezidenti B. N. Yeltsin adına Ural Federal Universitetinin Siyasi elmlər kafedrasının professoru Qaqarin Anatoli Stanislavoviç (Yekaterinburq, Rusiya Federasiyası) çıxış etdilər. Natiqlər, bir neçə həftə sonra Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ərəfəsində dəyirmi masanın əhəmiyyətindən, dünyadakı iqlim problemlərindən bəhs etdilər, Azərbaycan və Rusiyanın sözügedən mövzuya vermiş olduqları xüsusi əhəmiyyəti və birgə əməkdaşlığı ətrafında müzakirələr apardılar, habelə müzakirələr zamanı qarşıya çıxan sualları cavablandırdılar.

пресс-релиз 22 октября 2024
В Екатеринбурге состоялся круглый стол на тему «СOP29 как фактор расширения сотрудничества между Россией и Азербайджаном»
22.10.2024 - При посредничестве Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и при совместной организации российского Центра европейско-азиатских исследований и азербайджанского Центра анализа международных отношений, состоялся круглый стол на тему “29-я конференция сторон Рамочной конвенции по изменению климата (COP29) как фактор расширения сотрудничества между Россией и Азербайджаном”.
За круглым столом, который начался с вступительного слова И.о. Генерального консула Шохрата Мустафаева и продолжился под модераторством директора Центра европейско-азиатских исследований Андрея Геннадьевича Русакова, выступили Советник Центра анализа международных отношений Мурад Мамедов (Баку, Азербайджан), Ведущий советник Центра анализа международных отношений Роза Аскерова (Баку, Азербайджан), Руководитель российского офиса международной консалтинговой компании “Anyway Law” Сапегин Анджей Борисович (Москва, Российская Федерация), Эксперт Центра европейско-азиатских исследований, первый заместитель Руководителя Аппарата Правительства Свердловской области, директор Департамента местного самоуправления Вадим Рудольфович Дубичев (Екатеринбург, Российская Федерация) и руководитель Екатеринбургского экспертного клуба, профессор кафедры политологии Уральского федерального университета имени первого Президента России Б.Н.Ельцина Гагарин Анатолий Станиславович (Екатеринбург, Российская Федерация).
Cпикеры подчеркнули важность круглого стола, проведенного в преддверии 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится через пару недель в городе Баку, рассказали о климатических проблемах в мире, провели дискуссии вокруг особого значения, которое Азербайджан и Россия придают рассматриваемой теме и их совместного сотрудничества, а также ответили на вопросы, возникшие в ходе обсуждений.