Mətbuat şərhi 03 may 2023
Yekaterinburqda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli gecə keçirilib
Mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun və YUNESKO-nun Azərbaycan üzrə Milli komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Yekaterinburq şəhərində, Sverdlovsk Dövlət Filarmoniyasının 750 nəfərlik böyük zalında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubleyinə həsr olunmuş Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyası Q. Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera orkestrinin direktoru  Nərgiz Əliyevanın rəhbərliyi ilə “Bakı Virtuozları” qrupunun ifasında konsert, Baş Konsulluğun təşəbbüsü ilə çəkilən «Гейдар Алиев – Взгляд из России» filminin təqdimatı, "Heydər Əliyev Baykal-Amur magistralının tikintisində" adlı foto sərgi  keçirildi.
Konsert proqramı furşet, açılış mərasimi və bədii hissələrindən ibarət idi. Gecədə Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq və Xarici iqtisadi əlaqələr naziri Vyaçeslav Yuriyeviç Yarin, Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburq şəhərindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Aleksandr Vladimiroviç Xarlov, Sverdlovsk vilayətinin Xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini xanım Berq Lyudmila Nikolaevna, Sverdlovsk vilayətinin mədəniyyət nazirinin müavini Roman Viktoroviç Doroxin, Yekaterinburq şəhərinin meriyasının beynəlxalq əlaqələr departamentinin müdiri xanım Anastasiya Kolpaşikova, həmçinin çoxsaylı yerli dövlət və hökumət, parlament, elm və təhsil  nümayəndələri, diplomatik korpusun nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, bu şəhərdə yaşayan və təhsil alan həmvətənlərimiz iştirak ediblər. Furşetdən sonra "Heydər Əliyev Baykal-Amur magistralının tikintisində" foto sərgisi ilə tanış olan tədbir iştirakçılarına proqramın davamı olaraq, «Гейдар Алиев – Взгляд из России» filmi təqdim olundu. Daha sonra tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başladı və Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayevin, Sverdlovsk vilayəti hökumətinin adından vilayətin Beynəlxalq və Xarici iqtisadi əlaqələr naziri Vyaçeslav Yuriyeviç Yarinin, Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburq şəhərindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Aleksandr Vladimiroviç Xarlovun, “Azərbaycan-Ural” milli-mədəni ictimai təşkilatının sədri Şahin Şıxlinskinin və Surqut şəhərində yaşayan həmyerlimiz, 6-cı sinif şagirdi Sadiq Abbasovun çıxışları ilə davam etdi. Natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəinki Azərbaycanda, o cümlədən regionumuzda və dünya siyasətində oynadığı roldan, habelə çox əsirlik mehriban qonşuluq və dostluq sınaqlarından məharətlə çıxmağı bacarmış Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə töhfəsindən ətraflı danışdılar. Eyni zamanda, çıxışlarda xüsusi vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev həm öz xalqının, həm də dünya siyasətinin tarixində önəmli rol oynamış az saylı dahi şəxsiyyətlərdən biri olub.
Rəsmi çıxışlardan sonra, tədbir “Bakı Virtuozları” muğam qrupunun təqdimatında konsert proqramı ilə davam etdi. Konsertin sonunda, tamaşaçılar tərəfindən Əməkdar artist Nərgiz Əliyevaya və onu müşayiət edən sənətçilərimizə gül dəstələri təqdim olundu və onlara möhtəşəm performanslarına görə təşəkkür olundu. https://azertag.az/xeber/2599538 https://azertag.az/xeber/2601080

В Екатеринбурге состоялся торжественный вечер, посвященный 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева
02 мая в Екатеринбурге, в Большом зале Свердловской государственной филармонии на 750 мест, при совместной организации генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге и Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, по случаю 100-летнего юбилея Общенационального Лидера Гейдара Алиева, состоялись концерт в исполнении группы “Виртуозы Баку” под руководством директора Азербайджанского Государственного камерного оркестра имени Кара Караева Азербайджанской государственной филармонии, Заслуженной артистки Азербайджана, пианистки Наргиз Алиевой, презентация фильма «Гейдар Алиев - Взгляд из России», снятого по инициативе Генерального консульства, а также - фотовыставка «Гейдар Алиев на строительстве Байкало-Амурской магистрали».
Концертная программа состояла из фуршета, церемонии открытия и концертной части. На вечере присутствовали министр международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Вячеслав Юрьевич Ярин, Глава представительства Министерства иностранных дел Российской Федерации в Екатеринбурге Александр Владимирович Харлов, заместитель министра внешнеэкономических связей Свердловской области г-жа Берг Людмила Николаевна, заместитель министра культуры Свердловской области Роман Викторович Дорохин, начальник отдела международных связей мэрии Екатеринбурга г-жа Анастасия Колпашикова, также – многочисленные представители местных государственных органов и правительства, парламента, науки и образования, представители дипломатического корпуса, общественно-политические деятели, наши соотечественники, проживающие и обучающиеся в этом городе.
После фуршета участникам мероприятия, ознакомившимся с фотовыставкой "Гейдар Алиев на строительстве Байкало-Амурской магистрали", в качестве продолжения программы был представлен фильм «Гейдар Алиев – взгляд из России». Затем началась официальная часть мероприятия с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и Российской Федерации и продолжилась выступлениями И.о. Генерального консула Шохрата Мустафаева, Министра международных и внешнеэкономических связей Свердловской области, от имени Правительства Свердловской области Вячеслава Юрьевича Ярина, Главы представительства Министерства иностранных дел Российской Федерации в Екатеринбурге Александра Владимировича Харлова, председателя национально-культурной общественной организации «Азербайджан-Урал» Шахина Шихлински, нашего соотечественника, ученика 6-го класса, проживающего в г. Сургуте Садыка Аббасова.
Выступающие подробно рассказали о роли, которую Общенациональный Лидер Гейдар Алиев сыграл не только в Азербайджане, но и в нашей региональной и мировой политике, а также о вкладе в азербайджано-российские отношения, сумевшие мастерски преодолеть испытания многопланового добрососедства и дружбы. В то же время в выступлениях особо подчеркивалось, что Общенациональный Лидер Гейдар Алиев был одной из немногих гениальных личностей, сыгравших важную роль в истории как своего народа, так и мировой политики. После официальных выступлений мероприятие продолжилось концертной программой, группы «Виртуозы Баку». В завершении концерта зрители вручили цветы заслуженной артистке Наргиз Алиевой и сопровождавшим ее артистам и поблагодарили за прекрасное выступление. https://azertag.az/xeber/2599538 https://azertag.az/xeber/2601080