Yekaterinburqda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş foto sərgi və tədbir keçirilib
07 may 2025-ci ildə “Yekaterinburq” Kitabxana Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təşkilatçılığı ilə görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş foto sərgi və tədbir keçirilib.
Tədbirdə Baş Konsulluğun əməkdaşları, yerli diaspor nümayəndələri, həmçinin Yekaterinburqda yaşayan və təhsil alan tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayəti üzrə nümayəndəliyinin təmsilçisi Fəridə Boyliyeva, Ural Federal Universitetinin IV kurs tələbəsi Mütəllim Umudov çıxış edərək, Ümummilli Liderin şərəfli ömür yolundan, diaspora, təhsil və gənclər siyasətindən ətraflı bəhs ediblər. Tədbir İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti tərəfindən lentə alınan “Heydər Əliyev 100 Xatirələrdə yaşayan...” sənədli filmin nümayişi ilə davam edib.
Sənədli filmin nümayişindən sonra tədbir iştirakçıları Ulu Öndərin 100 illik yubileyi münasibətilə həmin kitabxanada 2023-cü il mayın 10-da Baş Konsulluq tərəfindən yenilənərək açılışı baş tutmuş “Azərbaycan guşəsi” ilə tanış olublar, kitabxanada xalqımızın mədəniyyətinə və tarixinə göstərilən diqqətdən məmnunluqlarını bildiriblər, habelə gənclər tərəfindən təşkil olunan müxtəlif formatlarda tədbirlərin bütün imkanları ilə hər cür şəraitin mövcud olduğu kitabxanada keçirilməsi ilə bağlı təkliflər ətrafında kitabxana rəhbərliyi ilə fikir mübadiləsi aparılıb.

07 мая 2025 года в библиотечном центре «Екатеринбург» состоялись фотовыставка и мероприятие, организованные Генеральным консульством Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и посвященные 102-й годовщине со дня рождения выдающегося государственного деятеля, Общенационального Лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие сотрудники Генконсульства, представители местной диаспоры, а также студенты, проживающие и обучающиеся в Екатеринбурге.
Присутствовавшие на мероприятии И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, председатель Общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» Шахин Шыхлинский, представитель представительства Азербайджанской молодежной организации России по Свердловской области Фарида Бойлиева, студент IV курса Уральского федерального университета Муталлим Умудов, выступили с докладами, посвященными славному жизненному пути Общенационального Лидера, диаспоре, образованию и культуре, подробно рассказав о молодёжной политике. Мероприятие продолжилось показом документального фильма «Гейдар Алиев, живущий в 100 воспоминаниях...», снятого Общественной телерадиовещательной компанией.
После показа документального фильма участники мероприятия ознакомились с «Азербайджанским уголком», который был отреставрирован и открыт Генеральным консульством 10 мая 2023 года в этой же библиотеке по случаю 100-летия Великого Лидера, и выразили удовлетворение вниманием, уделяемым культуре и истории нашего народа в библиотеке, а также обменялись мнениями с руководством библиотеки относительно предложений по проведению мероприятий в различных форматах, организованных молодежью в библиотеке, где для этого имеются все возможности и условия.