Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2015
Regionlararası forumun işində iştirak etmək üçün Azərbaycandan buraya geniş nümayəndə heyəti gəlib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəsmiləri, müxtəlif nazirlik və idarələrin, ölkəmizin işgüzar dairələrinin təmsilçiləri və rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları daxildir.
Forumun təşkilatçıları Rusiya Federasiyası İqtisadi İnkişaf Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyidir.
Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin regionlararası forumun iştirakçılarına təbrik məktubunu Rusiya Federasiyası Prezidentinin xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr idarəsinin rəisi Vladimir Çernov oxudu.
Rusiyanın dövlət başçısının təbrikində qeyd edilir ki, ötən illər ərzində Rusiya-Azərbaycan əlaqələri daha da möhkəmlənib. Bu gün ticari-iqtisadi sahədə, sənaye, energetika, elmi-texniki və başqa sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyəti möhkəmlətmək üçün hər iki ölkənin bütün zəruri imkanları var.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin regionlararası forumun iştirakçılarına təbrik məktubunu Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov oxudu (məktubun mətni qəzetin bugünkü nömrəsində dərc olunur).
Forumun “Regionlararası əməkdaşlığın nəticələri və perspektivləri” mövzusunda plenar iclasında çıxış edən Rusiya Federasiyası iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Aleksandr Tsıbulski deyib ki, Rusiya-Azərbaycan münasibətləri bütün istiqamətlər üzrə inkişaf edir və bu münasibətlər strateji tərəfdaşlıq nümunəsidir. O bildirib ki, Rusiya Federasiyasının 75 subyekti, xüsusən Dağıstan, Tatarıstan, Moskva, Sankt-Peterburq və başqa regionlar Azərbaycanla sıx ticari-iqtisadi əlaqə saxlayırlar. Nazir müavini son beş ildə ölkələrimiz arasında əmtəə dövriyyəsinin iki dəfə artdığını xatırladaraq bildirib ki, cari ilin birinci yarısında bu göstərici 1,7 milyard ABŞ dollarına bərabər olub.
Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov deyib ki, Rusiya Azərbaycanın bu cür tədbirlər keçirdiyi yeganə ölkədir. O xatırladıb ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında möhkəm müqavilə-hüquqi baza mövcuddur, 170-dən çox sənəd imzalanıb, onlardan 50-si iqtisadi əməkdaşlığa aiddir. Nazir müavini qarşılıqlı sərmayə qoyuluşunun vacibliyindən söhbət açaraq bildirib ki, Rusiya Azərbaycana 1,8 milyard dollar həcmində sərmayə yatırıb. Azərbaycanın Rusiyaya birbaşa investisiyalarının həcmi 1 milyard dollardan çox olub. N.Səfərov sonda deyib: “Azərbaycan iqtisadi əlaqələri genişləndirməkdə, Rusiya Federasiyası ilə əmtəə dövriyyəsini artırmaqda maraqlıdır”.
Sverdlovsk vilayətinin qubernatoru Yevgeni Kuyvaşev çıxışında qeyd edib ki, Sverdlovsk vilayəti ilə Azərbaycan Respublikasının ticari-iqtisadi əməkdaşlığının daha da möhkəmlənməsi üçün böyük potensial imkanlar var. 2014-cü ildə Azərbaycan ilə xarici ticarət dövriyyəsinin həcmi əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,4 dəfə artıb və vilayət 2015-ci ildə də bu yüksək səviyyəni saxlamaq niyyətindədir. Sverdlovsk vilayəti maşınqayırma, əczaçılıq və neft-qaz sahələrində Azərbaycan ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini perspektivli sayır.
Forumda çıxış edən İnquşetiya Respublikasının rəhbəri Yunusbek Yevkurov bu cür görüşlərin vacibliyi və ikitərəfli münasibətlərin inkişafında diaspor təşkilatlarının rolu barədə danışıb. O bildirib ki, İnquşetiyada 5 mindən çox azərbaycanlı yaşayır, onlar respublikanın ictimai-siyasi və iqtisadi həyatında fəal iştirak edirlər. İnquşetiyanın rəhbəri Azərbaycan ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən söhbət açaraq 2016-cı ildən etibarən Mineralnıye Vodı-Bakı müntəzəm turist marşrutunu istifadəyə verməyi təklif edib. O, forumun işində iştirak edən gənc biznesmenləri İnquşetiyada öz bizneslərini genişləndirməyə dəvət edib.
Tatarıstanın Baş naziri İldar Xalıkov deyib ki, Azərbaycan Respublikası Tatarıstan üçün həm iqtisadi və ticari, həm də siyasi sahələrdə xüsusi tərəfdaşdır. O bildirib ki, oktyabrın 7-də Kazanda Azərbaycan investisiyalarının iştirakı ilə şirə istehsalı müəssisəsinin tikintisinə başlanacaq.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu və Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Azərbaycan ilə Rusiya arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi potensialından söhbət açıblar.
Plenar iclasda Bakının Nərimanov rayonunun, Şəki şəhərinin və Qusar rayonunun icra hakimiyyəti başçıları da çıxış ediblər. Onlar Rusiya Federasiyasının subyektləri ilə qarşılıqlı əlaqələr, başçılıq etdikləri rayonların iqtisadi potensialı və başqa məsələlər barədə məlumat veriblər.
Plenar iclas başa çatandan sonra sənədlər imzalanıb. “Lotos” Xüsusi İqtisadi Zonası” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti (Rusiya Federasiyası) ilə “Mətanət A” şirkətlər qrupu (Azərbaycan Respublikası) arasında investisiya layihəsinin həyata keçirilməsinə dair niyyət sazişi, Xarici ticarətin və beynəlxalq iqtisadi münasibətlərin inkişafı üzrə Şura (Rusiya Federasiyası) ilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) arasında saziş imzalanıb. İmzalanma mərasimində Rusiya Federasiyası iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Aleksandr Tsıbulski və Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov iştirak ediblər.
Sonra VI Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumu öz işini “dəyirmi masa”larla davam etdirib. Rusiya-Azərbaycan Gənclər Forumu, habelə ekspertlərin “Rusiya-Azərbaycan: ikitərəfli dialoqun inkişafında yeni meyillər. İqtisadiyyat, siyasət, inteqrasiya” mövzusunda görüşü, sənaye sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığı, Rusiya ilə Azərbaycan arasında kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, turizm, humanitar əlaqələr sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı və başqa mövzularda “dəyirmi masa”lar keçirilib.

пресс-релиз 01 октября 2015
30 сентября в Международном выставочном центре в Екатеринбурге состоялся VI российско-азербайджанский межрегиональный форум.
Для участия в работе межрегионального форума из Азербайджана прибыла обширная делегация. В состав делегации входили официальные лица Администрации Президента Азербайджанской Республики, представители различных министерств и ведомств, деловых кругов страны, главы исполнительных властей районов.
Организаторами форума являются Министерство экономического развития Российской Федерации и Министерство экономики и промышленности Азербайджанской Республики.
Приветствие Президента Российской Федерации Владимира Путина участникам межрегионального форума зачитал начальник Управления Президента РФ по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Владимир Чернов.
В приветствии главы Российского государства отмечается, что за прошедшие годы российско-азербайджанские отношения еще больше укрепились, у двух стран сегодня есть все необходимое для укрепления взаимодействия в торгово-экономической сфере, промышленности, энергетике, гуманитарном сотрудничестве, научно-технической и других областях.
Приветственное послание Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева участникам межрегионального форума зачитал помощник Президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов (текст послания публикуется в сегодняшнем номере газеты).
Выступивший на пленарном заседании форума «Результаты и перспективы межрегионального сотрудничества» заместитель министра экономического развития Российской Федерации Александр Цыбульский сказал, что российско-азербайджанские отношения развиваются по всем направлениям и являются примером стратегического партнерства. Он сообщил, что 75 субъектов Российской Федерации, в частности, Дагестан, Татарстан, Москва, Санкт-Петербург и др., поддерживают торгово-экономические связи с Азербайджаном. Напомнив о том, что за последние 5 лет товарооборот между нашими странами вырос в два раза, замминистра сообщил, что в первом полугодии текущего года этот показатель составил 1,7 миллиарда долларов США.
Заместитель министра экономики и промышленности Азербайджанской Республики Ниязи Сафаров сказал, что Россия является единственной страной, с которой Азербайджан проводит подобного рода мероприятия. Он напомнил, что между Азербайджаном и Россией существует прочная договорно-правовая база, подписано свыше 170 документов, 50 из которых относятся к экономическому сотрудничеству. Говоря о важности взаимного инвестирования, замминистра сообщил, что Россия инвестировала в Азербайджан 1,8 миллиарда долларов. Прямые инвестиции Азербайджана в Россию составили более 1 миллиарда долларов. «Азербайджан заинтересован в наращивании экономических связей, увеличении товарооборота с Российской Федерацией», - заключил Н.Сафаров.
Губернатор Свердловской области Евгений Куйвашев в своем выступлении сказал, что торгово-экономическое сотрудничество Свердловской области и Азербайджанской Республики имеет большой потенциал к дальнейшему укреплению. В 2014 году внешнеторговый оборот с Азербайджаном вырос в 2,4 раза по сравнению с предыдущим годом, эту высокую планку регион рассчитывает удержать и в 2015 году. Губернатор считает перспективным развитие сотрудничества с Азербайджаном в области машиностроения, фармацевтической и нефтегазовой сферах.
Выступивший на форуме глава Республики Ингушетия Юнус-бек Евкуров говорил о важности таких встреч и роли диаспорских организаций в развитии двусторонних отношений. Он сообщил, что в Ингушетии проживает более 5 тысяч азербайджанцев, которые активно участвуют в общественно-политической и экономической жизни республики. Говоря о перспективах сотрудничества с Азербайджаном, глава Ингушетии предложил с 2016 года запустить регулярный туристический маршрут Минеральные Воды-Баку. Он пригласил молодых бизнесменов, участвующих в работе форума, развивать свой бизнес в Ингушетии.
Премьер-министр Республики Татарстан Ильдар Халыков сказал, что Азербайджанская Республика является особым партнером для Татарстана не только в экономической и торговой, но и в политической сфере. Он сообщил о том, что 7 октября в Казани начнется строительство предприятия по производству соков с участием азербайджанских инвестиций.
О потенциале в развитии взаимодействия между Азербайджаном и Россией рассказали посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу и посол России в Азербайджане Владимир Дорохин.
На пленарном заседании также выступили главы исполнительной власти Наримановского района Баку, города Шеки и Гусарского района Азербайджана, которые рассказали о взаимодействии с субъектами Российской Федерации, об экономическом потенциале возглавляемых им районов и др.
По окончании пленарного заседания состоялось подписание документов. Были подписаны соглашение о намерениях по реализации инвестиционного проекта между публичным акционерным обществом «Особая экономическая зона «Лотос» (Российская Федерация) и группой компаний «Матанат А» (Азербайджанская Республика), соглашение между Советом по развитию внешней торговли и международных экономических отношений (Российская Федерация) и Фондом поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (АЗПРОМО). На церемонии подписания присутствовали заместитель министра экономического развития Российской Федерации Александр Цыбульский и заместитель министра экономики и промышленности Азербайджанской Республики Ниязи Сафаров.
Затем VI российско-азербайджанский межрегиональный форум продолжил работу в форме «круглых столов». Состоялись Российско-азербайджанский молодежный форум, экспертная встреча «Россия-Азербайджан: новые тенденции развития двустороннего диалога. Экономика, политика, интеграция», «круглые столы», посвященные российско-азербайджанскому сотрудничеству в сфере промышленности, сельского хозяйства, туризма, транспорта, развитию гуманитарных связей между Россией и Азербайджаном и др.