Mətbuat şərhi 24 sentyabr 2018
Y.Kuyvaşev: Dövlət başçılarının görüşləri əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin daha fəal axtarışı üçün siqnaldır
Dövlət başçılarının iştirakı ilə IX Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumu ərəfəsində Sverdlovsk vilayətinin qubernatoru Yevgeni Kuyvaşev Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı baş konsulu İlqar İsgəndərovla görüşüb.
Baş konsulluqdan AZƏRTAC-ın müxbirinə bildirilib ki, görüşdə Orta Ural və Azərbaycanın əməkdaşlığının genişləndirilməsinin perspektiv istiqamətləri müzakirə edilib.
Region rəhbərinin fikrincə, bu il sentyabrın əvvəlində iki ölkənin prezidentləri arasında imzalanmış hökumətlərarası və kommersiya sənədləri paketi regionlararası tərəfdaşlıq üçün də yaxşı perspektivlər açır. Bu yolda ilk addımlar Sverdlovsk vilayəti və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq sazişi, qarşıdan gələn forum çərçivəsində rəsmi və işgüzar danışıqlar, habelə humanitar layihələr və bələdiyyə əlaqələri olacaq.
“Bizim tərəfdaşlığın tarixi bir çox gözəl səhifələrə malikdir. Yüksək səviyyədə razılaşmalar tərəflərin qarşılıqlı əlaqəyə və dost münasibətlərinin dərinləşməsinə birgə marağından xəbər verir. Dövlət başçılarının görüşünü regionlar səviyyəsində də əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin daha fəal axtarışı üçün siqnal kimi qiymətləndirirəm. Sverdlovsk vilayəti baş konsulluqla birlikdə yeni layihələrə və konstruktiv işə hazırdır”, - deyə qubernator bildirib.
İ.İsgəndərov qubernatorun təşəbbüslərini dəstəkləyib və dövlətlərin ortaq tarixinə, onların vətəndaşları arasında qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan əməkdaşlıq imkanlarını yüksək qiymətləndirib.
“Rusiya ilə münasibətlər Azərbaycan üçün xüsusilə önəmlidir, çünki biz bir ölkə olmuşduq və qlobal məsələlərin həllində biz həmişə bir yerdəyik. Sverdlovsk vilayəti ilə əməkdaşlıq yaxın dostluq xarakteri daşıyır. Söhbət regionlararası tərəfdaşlıqdan gedəndə bizim ilk söz açdığımız Sverdlovsk vilayəti olur”, - deyə diplomat bildirib.
O, həmçinin 2014-cü ildə qubernatorun başçılığı altında nümayəndə heyətinin Bakıya səfərindən və Yevgeni Kuyvaşevin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündən sonra ikitərəfli əlaqələrin yeni impuls aldığını qeyd edib. İlqar İsgəndərov sentyabrın 27-də Bakıda açılacaq forumda Sverdlovsk vilayətinin nümayəndə heyətinə uğurlu iş arzulayıb.
2018-ci ilin birinci yarısında Sverdlovsk vilayəti və Azərbaycan Respublikası arasında əmtəə dövriyyəsi 2017-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə iki dəfədən çox artıb və 54 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

пресс-релиз 24 сентября 2018
Е.Куйвашев: Встречи глав государств сигнал для более активного поиска новых направлений сотрудничества
В преддверии IX Российско-Азербайджанского межрегионального форума с участием глав государств губернатор Свердловской области Евгений Куйвашев встретился с генеральным консулом Азербайджанской Республики в Екатеринбурге Ильгаром Искендеровым.
Как сообщили корреспонденту АЗЕРТАДЖ в генконсульстве, на встрече были обсуждены перспективные направления дальнейшего расширения сотрудничества Среднего Урала и Азербайджана.
По мнению главы региона, подписанный в начале сентября этого года президентами двух стран пакет межправительственных и коммерческих документов открывает хорошие перспективы и для межрегионального партнерства. Первыми шагами на этом пути станут новое соглашение о сотрудничестве Свердловской области и Азербайджана, официальные и деловые переговоры в рамках предстоящего форума, а также гуманитарные проекты и муниципальные контакты.
«История нашего партнерства имеет много замечательных страниц. Договоренности на высшем уровне свидетельствуют о взаимном интересе сторон к взаимодействию и углублению дружественных отношений. Расцениваю встречу глав государств как сигнал для более активного поиска новых направлений сотрудничества и на уровне регионов. Свердловская область готова к новым проектам, конструктивной работе совместно с генеральным консульством», — сказал губернатор.
И.Искендеров поддержал инициативы губернатора и дал высокую оценку возможностям сотрудничества, которое основано на общей истории государств и взаимопонимании между их гражданами.
«Для Азербайджана взаимоотношения с Россией — особые, поскольку мы были одной страной и при решении глобальных вопросов мы всегда вместе. Сотрудничество со Свердловской областью носит дружеский характер. Свердловская область — первая, о ком мы говорим, когда речь идет о межрегиональном партнерстве», — заявил дипломат.
Он также отметил существенный импульс, который получили двусторонние контакты после визита делегации региона в Баку в 2014 году во главе с губернатором и личной встречи Евгения Куйвашева с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
За первое полугодие 2018 года товарооборот между Свердловской областью и Азербайджанской Республикой увеличился более чем в 2 раза по сравнению с аналогичным показателем 2017 года и составил 54 миллиона долларов США.