- “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilən birdəfəlik və ya çoxdəfəlik elektron vizanın rəsmiləşdirilməsi proseduru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilir. “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 3 iş günü müddətində verilən birdəfəlik elektron vizanın ölkədə qalma müddəti 30 günədək, çoxdəfəlik elektron vizanın ölkədə qalma müddəti 90 günədək müəyyən edilir.
- Həmçinin “ASAN Viza” sistemi üzərindən qeyri-iş və bayram günlərindən asılı olmayaraq, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər birdəfəlik elektron vizanın sürətləndirilmiş qaydada 3 saat ərzində verilməsi məqsədilə www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olaraq müraciət edə bilərlər.
- 2018-ci ilin 15 may tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının qanunlarında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarında və Azərbaycan Respublikasının dövlətlərarası və ya hökumətlərarası müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə birdəfəlik elektron vizanın verilməsi həyata keçirilir.
- Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilməsi, habelə viza ilə əlaqədar ödənişlərin “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən təmin edilir.
Qeyd: Birdəfəlik elektron viza yalnız siyahıda qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarına rəsmiləşdirilir.
Birdəfəlik elektron viza verilən ölkələrin siyahısı.
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ BEYNƏLXALQ HAVA LİMANLARINDA VƏTƏNDAŞLARINA BİRDƏFƏLİK ELEKTRON VİZA RƏSMİLƏŞDİRİLƏN ÖLKƏLƏRİN SİYAHISI
|
Ölkənin adı |
Rəsmiləşdirilən vizanın müddəti |
1 |
Oman |
30 gün |
2 |
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı |
3 |
Bəhreyn |
4 |
Küveyt |
5 |
Yaponiya |
6 |
İndoneziya |
7 |
Çin Xalq Respublikası |
8 |
Koreya Respublikası |
9 |
Malayziya |
10 |
Sinqapur |
11 |
İsrail |
Aşağıda göstərilən hallarda və şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilmiş viza rəsmiləşdirilir:
- Qətər Dövləti, Oman Sultanlığı, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı, Bəhreyn Krallığı və Küveyt Dövləti vətəndaşlarını müşayiət edən və eyni zamanda həmin ölkələrin rezident kartına sahib olan şəxslərə.
- Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 6 aydan çox etibarlılıq müddəti olan rezident vizasına malik olan şəxslərə.
- Yalnız Nyu-York-Bakı reysi ilə səfər edən Amerika Birləşmiş Ştatlarının vətəndaşlarına.
- Azərbaycan Respublikasında yaşayan ailə üzvünün vəfatı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gəldikdə (ailə üzvünün vəfatını təsdiq edən sənəd əsasında).
- Ərazisində Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri, konsulluqları akkreditə olunmayan və Azərbaycan Respublikası ilə birbaşa hava əlaqəsi olan xarici ölkələrin vətəndaşları Azərbaycan Respublikasına gəldikdə.

- Процедура оформления однократной или многократной электронной визы, выдаваемой через систему «ASAN Visa», осуществляется Государственным агентством по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. Пребывание в стране по однократной электронной визе, выданной в течение 3 рабочих дней через систему «ASAN Visa», устанавливается на срок до 30 дней, многократной электронной визы - на срок до 90 дней.
- Также по системе «ASAN Visa» иностранцы и лица без гражданства, независимо от нерабочих и праздничных дней, могут подать заявление на получение одноразовой электронной визы в ускоренном порядке в течение 3 часов, посетив веб-сайт www.evisa.gov.az .
- С 15 мая 2018 года в случаях, предусмотренных законами Азербайджанской Республики, актами Президента Азербайджанской Республики и межгосударственными или межправительственными договорами Азербайджанской Республики, в международных аэропортах Азербайджанской Республики осуществляется выдача одноразовых электронных виз иностранцам и лицам без гражданства через систему «ASAN Visa».
- Выдача виз в международных аэропортах Азербайджанской Республики через систему «ASAN Visa», а также осуществление связанных с визой платежей через систему «ASAN pay» обеспечиваются Государственным агентством по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики.
Примечание: одноразовая электронная виза оформляется только гражданам перечисленных стран.
Список стран, гражданам которых одноразовые электронные визы оформляются в международных аэропортах Азербайджана.
СПИСОК СТРАН, ГРАЖДАНАМ КОТОРЫХ В МЕЖДУНАРОДНЫХ АЭРОПОРТАХ АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ ОФОРМЛЯЮТСЯ ОДНОРАЗОВЫЕ ЭЛЕКТРОННЫЕ ВИЗЫ
|
Срок оформляемой визы |
Оман |
Королевство Саудовская Аравия |
Бахрейн |
Кувейт |
Япония |
Индонезия |
Республика Корея |
Малайзия |
Сингапур |
Израиль |
В международных аэропортах Азербайджанской Республики выдается виза со сроком пребывания в стране до 30 дней в следующих случаях и следующим лицам:
- Лицам, сопровождающим граждан Государства Катар, Султаната Оман, Королевства Саудовская Аравия, Королевства Бахрейн и Государства Кувейт, а также имеющим вид на жительство этих стран;
- Лицам, имеющим визу резидента со сроком действия более 6 месяцев в Объединенных Арабских Эмиратах.;
- Гражданам Соединённых Штатов Америки, путешествующим прямым рейсом Нью-Йорк - Баку;
- Лицам, посещающим Азербайджанскую Республику в связи со смертью члена семьи, проживающего в Азербайджанской Республике (на основании документа, подтверждающего смерть члена семьи);
- Граждане иностранных государств, имеющих прямое воздушное сообщение с Азербайджанской Республикой, в которых не аккредитованы дипломатические представительства или консульства Азербайджанской Республики.