Ümumvətəndaş pasportunun rəsmi̇ləşdi̇ri̇lməsi̇ qaydaları
Azərbaycan Respublikası vətəndaşına ümumvətəndaş pasportu 14 iyun 1994-cü il tarixli “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada rəsmiləşdirilir.
Ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün hər bir Azərbaycan vətəndaşı şəxsən Baş Konsulluğa gəlməli, əl-barmaq izi verməli və aşağıda göstərilən sənədləri təqdim etməlidir. Nəzərə alınmalıdır ki, yeni ümumvətəndaş pasportlarının əldə edilməsi 2 (iki) ayadək davam edə bilər. Yeni pasportların rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlərin qəbulu qeyri iş günləri xaric həftənin bazar ertəsi, çərşənbə axşamı, çərşənbə, cümə axşamı və cümə günləri saat 09.00-dan 12.30-dək Baş Konsulluqda aparılır.
• 18 yaşı tamam olmuş şəxslərə yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
1. Ümumvətəndaş pasportunun əsli və surəti;
2. Şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və surəti;
3. 18 – 35 yaş arası hərbi mükəlləfiyyəti olan kişilər tərəfindən yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlər təqdim edildikdə, həmin şəxsin hərbi bileti və ya möhlət hüququnu təsdiq edən müvafiq hərbi komissarlığın arayışı təqdim edilməlidir. Nəzərə alınmalıdır ki, səhhəti ilə bağlı hərbi biletdə möhlət hüququnun tarixi keçmiş şəxslərə yeni ümumvətəndaş pasportları rəsmiləşdirilmir. Hərbi mükəlləfiyyətlə bağlı qeyd edilən sənədlər təqdim edilmədiyi təqdirdə yeni ümumvətəndaş pasportu məhdudiyyət aradan qalxanadək rəsmiləşdirilmir;
4. Konsulluq qeydiyyatı haqqında anket və anket üçün 1 ədəd 3x4 ölçüdə fotoşəkil;
5. Dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına ödənilməsini təsdiq edən, çap olunmuş qəbz və ya hesabdan çıxarış (Bank rekvizitləri: Филиал «Центральный» Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411, КПП: 667161001).“Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.2-ci maddəsinə əsasən, ümumvətəndaş pasportlarının alınması məqsədilə sənədlərin səfirlikdə və ya Konsulluqda tərtib edilib göndərilməsinə görə 25 ABŞ dolları məbləğində (ekvivalenti olaraq Rus rublu) dövlət rüsumu ödənilir;
6.  Baş Konsulluqda nəğd ödəniş qəbul edilmir.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun hazır olması ilə bağlı vətəndaşa məlumat verildikdən sonra, pasport Baş Konsulluğun qəbul saatlarında (Konsulluq xidmətinin qəbul günləri və saatları qeyri iş günləri xaric həftənin bazar ertəsi, çərşənbə axşamı, çərşənbə, cümə axşamı və cümə günləri saat 09.00-dan 12.30-dək) şəxsən götürülə bilər. Hazır pasportun təhvil alınması zamanı köhnə pasportun Baş Konsulluğa təqdim olunması tələb olunur, habelə hazır pasportların alınmasında СДЭК poçt xidmətindən də istifadə oluna bilər. Baş Konsulluq sənədlərin poçt vasitəsi ilə göndərilməsi zamanı poçt idarələri tərəfindən itirilməsi və ya korlanmasına görə hər hansı məsuliyyət daşımır.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün müraciət etməzdən öncə və ya pasport üçün müraciət etdikdən sonra ən geci 10 iş günü ərzində ASAN Xidmətdə aşağıda qeyd edilmiş yaş kateqoriyalarına uyğun olaraq müvafiq dövlət rüsumu ödənilməlidir:
1. bir yaşınadək uşaqlar üçün - 15 AZN;
2. bir yaşından üç yaşınadək uşaqlar üçün - 25 AZN;
3. üç yaşından on səkkiz yaşınadək uşaqlar üçün - 35 AZN;
4. on səkkiz yaşına çatmış vətəndaşlar üçün - 60 AZN.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlər təqdim edildikdə vətəndaşa məxsus vaxtı keçmiş pasport Baş Konsulluğa təhvil verilməlidir;
Qeyd: Ümumvətəndaş pasportu itirildikdə ərizə, oğurlandıqda isə polis və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatın arayışı təqdim edilməlidir;
• 18 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün yuxarıda qeyd edilən sənədlərə əlavə olaraq aşağıdakı sənədlər də təqdim edilməlidir:
1. Etibarlılıq müddəti bitməmiş şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli;
2. Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsinə etiraz edilmədiyi barədə hər iki valideynin notarial qaydada təsdiq olunmuş razılıq ərizəsi(əgər hər iki valideyin azyaşlıya yeni pasport rəsmiləşdirilməsi üçün Baş Konsulluğa şəxsən gələrlərsə, o halda razılıq ərizəsi hər iki valideyn tərəfindən Konsulluqda imzalanmalıdır, ərizənin notarial qaydada təsdiqinə ehtiyac yoxdur);
3. Hər iki valideynin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərinin (pasport və ya şəxsiyyət vəsiqələri) və nikah haqqında şəhadətnamələrinin əsli;
4. Nikah haqqında şəhadətnamə olmadığı təqdirdə Atalığın müəyyən edilməsi haqqında şəhadətnamənin əsli.
Qeyd: Ümumvətəndaş pasportu itirildikdə ərizə, oğurlandıqda isə polis və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatın arayışı təqdim edilməlidir.

Правила выдачи общегражданских паспортов
Общий паспорт гражданина Азербайджанской Республики выдается в порядке, установленном Законом Азербайджанской Республики «О паспортах» от 14 июня 1994 года.
Для получения паспорта каждый гражданин Азербайджана должен лично явиться в Генеральное консульство, сдать отпечатки пальцев и представить следующие документы. Следует отметить, что получение новых научных паспортов может занять до 2 месяцев. Прием документов на выдачу новых паспортов проводится в Генеральном консульстве с понедельника по пятницу, с 09:00 до 12:30, кроме нерабочих дней.
- Лица старше 18 лет должны предоставить следующие документы для получения нового паспорта.
- Оригинал и копия паспорта;
- Oригинал и копия удостоверения личности;
- 2 фотографии размером 3х4 (на анкету)
- Заявление о постановке на консульский учет (при наличии у гражданина в паспорте соответствующего подтверждения о постановке на консульский учет анкету заполнять не нужно);
- Распечатанная квитанция или выписка со счета, подтверждающая оплату государственной пошлины на расчетный счет Генерального консульства (Банковские реквизиты: Филиал «Центральный» Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411). В соответствии со статьей 16.1.2 Закона Азербайджанской Республики о государственной пошлине за подготовку и подачу документов в посольство или консульство с целью получения паспорта уплачивается государственная пошлина в размере 25 долларов США. Генеральное консульство не принимает наличные платежи.
Примечание: после информирования гражданина о готовности нового паспорта Вы можете лично забрать его в часы приема Генерального консульства (дни и часы приема Консульской службы за исключением нерабочих дней с понедельника по пятницу с 09:00 до 12:30). Если паспорт подлежит возврату по почте, необходимо представить конверт с личным адресом гражданина, подавшего заявление на получение паспорта, с заказом и почтовой маркой. Генеральное консульство не несет ответственности за любые убытки или ущерб, причиненные почтовыми властями при пересылке документов по почте.
Примечание: перед оформлением нового паспорта или в течение 10 рабочих дней после оформления паспорта необходимо оплатить соответствующую государственную пошлину в службе ASAN согласно следующим возрастным категориям.
Упомянутая госпошлина оплачивается через портал государственных платежей Министерства Внутренних Дел Азербайджанской Республики (https://e-payment.mia.gov.az) оплата на этом портале возможна только при наличии удостоверения личности, или через портал государственных платежей (gpp.az) ,также можно оплатить через удостоверения личности (оплата на указанном портале возможна только с ИНН).
- Для детей до года - 15 манат;
- Для детей от года до трёх лет-25 манат;
- Для детей от трех до восемнадцати лет -35 манат;
- Для граждан старше восемнадцати лет - 60 манат.
Примечание: за переоформление паспортов в связи с их утерей или повреждением необходимо дополнительно оплатить государственную пошлину Службе ASAN;
Примечание: при подаче документов на оформление нового паспорта принадлежащий гражданину паспорт с истекшим сроком действия должен быть передан в Генеральное консульство;
Примечание: В случае утери паспорта необходимо подать заявление, а в случае кражи – справку в полицию или соответствующий орган.
Примечание: при оформлении нового паспорта мужчинам, проходящим военную службу в возрасте от 18 до 35 лет, необходимо представить в соответствующий военный комиссариат справку, подтверждающую наличие у лица военного билета или права на отсрочку. Следует отметить, что новые паспорта не выдаются лицам, у которых истекло право на отсрочку по военному билету по состоянию здоровья. Если вышеуказанные документы, связанные с военной службой, не будут представлены, новый паспорт не будет выдан до тех пор, пока ограничение не будет снято.
- В дополнение к вышеуказанным документам, гражданам Азербайджанской Республики в возрасте до 18 лет для получения нового паспорта должны быть представлены следующие документы:
- Нотариально заверенное согласие обоих родителей не возражать против выдачи нового паспорта (если оба родителя лично явились в Генконсульство для получения нового паспорта несовершеннолетнему, то согласие должно быть подписано обоими родителями в Консульстве, заявление не требует нотариального заверения);
- Оригиналы и копии документов, удостоверяющих личность (паспорта или удостоверения личности) и свидетельств о браке обоих родителей;