Ümumvətəndaş pasportunun rəsmi̇ləşdi̇ri̇lməsi̇ qaydaları
Azərbaycan Respublikası vətəndaşına ümumvətəndaş pasportu 14 iyun 1994-cü il tarixli “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada rəsmiləşdirilir.
Ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün hər bir Azərbaycan vətəndaşı şəxsən Baş Konsulluğa gəlməli, əl-barmaq izi verməli və aşağıda göstərilən sənədləri təqdim etməlidir. Nəzərə alınmalıdır ki, yeni ümumvətəndaş pasportlarının əldə edilməsi 2 (iki) ayadək davam edə bilər. Yeni pasportların rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlərin qəbulu qeyri iş günləri xaric həftənin bazar ertəsi, çərşənbə axşamı, çərşənbə, cümə axşamı və cümə günləri saat 09.00-dan 12.30-dək Baş Konsulluqda aparılır.
• 18 yaşı tamam olmuş şəxslərə yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
1. Ümumvətəndaş pasportunun əsli və surəti;
2. Şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli və surəti;
3. 18 – 35 yaş arası hərbi mükəlləfiyyəti olan kişilər tərəfindən yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlər təqdim edildikdə, həmin şəxsin hərbi bileti və ya möhlət hüququnu təsdiq edən müvafiq hərbi komissarlığın arayışı təqdim edilməlidir. Nəzərə alınmalıdır ki, səhhəti ilə bağlı hərbi biletdə möhlət hüququnun tarixi keçmiş şəxslərə yeni ümumvətəndaş pasportları rəsmiləşdirilmir. Hərbi mükəlləfiyyətlə bağlı qeyd edilən sənədlər təqdim edilmədiyi təqdirdə yeni ümumvətəndaş pasportu məhdudiyyət aradan qalxanadək rəsmiləşdirilmir;
4. Konsulluq qeydiyyatı haqqında anket və anket üçün 1 ədəd 3x4 ölçüdə fotoşəkil;
5. Dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına ödənilməsini təsdiq edən, çap olunmuş qəbz və ya hesabdan çıxarış (Bank rekvizitləri: Филиал «Центральный» Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411, КПП: 667161001).“Dövlət rüsumu” haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 16.1.2-ci maddəsinə əsasən, ümumvətəndaş pasportlarının alınması məqsədilə sənədlərin səfirlikdə və ya Konsulluqda tərtib edilib göndərilməsinə görə 25 ABŞ dolları məbləğində (ekvivalenti olaraq Rus rublu) dövlət rüsumu ödənilir;
6.  Baş Konsulluqda nəğd ödəniş qəbul edilmir.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun hazır olması ilə bağlı vətəndaşa məlumat verildikdən sonra, pasport Baş Konsulluğun qəbul saatlarında (Konsulluq xidmətinin qəbul günləri və saatları qeyri iş günləri xaric həftənin bazar ertəsi, çərşənbə axşamı, çərşənbə, cümə axşamı və cümə günləri saat 09.00-dan 12.30-dək) şəxsən götürülə bilər. Hazır pasportun təhvil alınması zamanı köhnə pasportun Baş Konsulluğa təqdim olunması tələb olunur, habelə hazır pasportların alınmasında СДЭК poçt xidmətindən də istifadə oluna bilər. Baş Konsulluq sənədlərin poçt vasitəsi ilə göndərilməsi zamanı poçt idarələri tərəfindən itirilməsi və ya korlanmasına görə hər hansı məsuliyyət daşımır.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün müraciət etməzdən öncə və ya pasport üçün müraciət etdikdən sonra ən geci 10 iş günü ərzində ASAN Xidmətdə aşağıda qeyd edilmiş yaş kateqoriyalarına uyğun olaraq müvafiq dövlət rüsumu ödənilməlidir. Qeyd edilən dövlət rüsumunun AR DİN-in hökumət ödəniş portalı (https://e-payment.mia.gov.az) vasitəsilə (qeyd edilən portalda ödənişi yalnız şəxsiyyət vəsiqəsi ilə etmək mümkündür) və ya hökumət ödəniş portalı (gpp.az) vasitəsilə (qeyd edilən portalda ödənişi yalnız şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN nömrəsi ilə etmək mümkündür) də ödənilməsi mümkündür:
1. bir yaşınadək uşaqlar üçün - 15 AZN;
2. bir yaşından üç yaşınadək uşaqlar üçün - 25 AZN;
3. üç yaşından on səkkiz yaşınadək uşaqlar üçün - 35 AZN;
4. on səkkiz yaşına çatmış vətəndaşlar üçün - 60 AZN.
Qeyd: Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün sənədlər təqdim edildikdə vətəndaşa məxsus vaxtı keçmiş pasport Baş Konsulluğa təhvil verilməlidir;
Qeyd: Ümumvətəndaş pasportu itirildikdə ərizə, oğurlandıqda isə polis və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatın arayışı təqdim edilməlidir;
• 18 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün yuxarıda qeyd edilən sənədlərə əlavə olaraq aşağıdakı sənədlər də təqdim edilməlidir:
1. Etibarlılıq müddəti bitməmiş şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli;
2. Yeni ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsinə etiraz edilmədiyi barədə hər iki valideynin notarial qaydada təsdiq olunmuş razılıq ərizəsi(əgər hər iki valideyin azyaşlıya yeni pasport rəsmiləşdirilməsi üçün Baş Konsulluğa şəxsən gəlmişlərsə, o halda razılıq ərizəsi hər iki valideyn tərəfindən Konsulluqda imzalanmalıdır, ərizənin notarial qaydada təsdiqinə ehtiyac yoxdur);
3. Hər iki valideynin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərinin (pasport və ya şəxsiyyət vəsiqələri) və nikah haqqında şəhadətnamələrinin əsli;
4. Nikah haqqında şəhadətnamə olmadığı təqdirdə Atalığın müəyyən edilməsi haqqında şəhadətnamənin əsli.
Qeyd: Ümumvətəndaş pasportu itirildikdə ərizə, oğurlandıqda isə polis və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatın arayışı təqdim edilməlidir.

Паспорт гражданина Азербайджанской Республики выдается в порядке, установленном Законом Азербайджанской Республики «О паспортах» от 14 июня 1994 года.
Для оформления общегражданского паспорта каждый гражданин Азербайджана должен лично явиться в Генеральное Консульство для сдачи отпечатков пальцев и предоставления нижеуказанных документов. Следует учитывать, что получение общегражданских паспортов нового образца может занять до 2 (двух) месяцев. Приём документов на оформление паспортов нового образца осуществляется в Генеральном Консульстве с 09:00 до 12:30 по будним дням, кроме нерабочих дней.
- Лицам, достигшим 18-летнего возраста, для оформления общегражданского паспорта необходимо предоставить следующие документы:
- Оригинал и копия общегражданского паспорта;
- Оригинал и копия удостоверения личности;
- При подаче документов мужчинами в возрасте от 18-ти до 35-ти лет необходимо предоставить военный билет или удостоверение о прикреплении к призывному пункту с примечанием о предоставлении права отсрочки со стороны военного комиссариата (приписное свидетельство или белый билет). Следует отметить, что паспорта не выдаются лицам, у которых истекло право на отсрочку по военному билету по состоянию здоровья. Паспорт не оформляется до тех пор, пока ограничение не будет снято, если не будут представлены документы, отмеченные в связи с военной повинностью;
- Анкета о консульском учете и фото 1 шт. размером 3х4 для анкеты (на анкету)
- Распечатанная квитанция или выписка со счета, подтверждающая оплату государственной пошлины на банковский счет Генерального Консульства (Банковские реквизиты:Филиал «Центральный»Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411, КПП: 667161001) согласно статье 16.1.2 Закона Азербайджанской Республики «О государственной пошлине», за оформление и отправку документов в Посольстве или Консульстве в целях получения общегражданских паспортов выплачивается государственная пошлина в размере 25 долларов США (оплачивается в российских рублях по курсу).
- Оплата наличными в Генеральном Консульстве не принимается.
Примечание: После того, как гражданин будет проинформирован о готовности нового паспорта, паспорт можно забрать лично в часы приема в Генеральном Консульстве (приём осуществляется с 09:00 до 12:30 по будним дням, кроме нерабочих дней.) При получении готового паспорта требуется предъявить старый паспорт, также при получении готовых паспортов можно воспользоваться почтовой службой СДЭК. Генеральное Консульство не несет никакой ответственности за утерю или порчу документов почтовыми отделениями во время их отправки по почте.
Примечание: Соответствующая государственная пошлина должна быть уплачена в соответствии с нижеуказанными возрастными категориями в Службе ASAN после подачи заявления на оформление нового общегражданского паспорта или не позднее чем за 10 рабочих дней после подачи заявления на получение паспорта:
1.для детей до года - 15 AZN;
2.для детей от одного до трех лет - 25 AZN;
3.для детей от трех до восемнадцати лет - 35 AZN;
4.для граждан, достигших восемнадцатилетнего возраста - 60 AZN.
Примечание: при подаче документов на оформление нового общегражданского паспорта недейсвительний паспорт, принадлежащий гражданину, должен быть передан в Генеральное Консульство;
Примечание: В случае утери и кражи общегражданского паспорта необходимо предоставить справку из полиции или соответствующей уполномоченной организации;
Примечание: при оформлении нового паспорта мужчинам, проходящим военную службу в возрасте от 18 до 35 лет, необходимо представить в соответствующий военный комиссариат справку, подтверждающую наличие у лица военного билета или права на отсрочку. Следует отметить, что новые паспорта не выдаются лицам, у которых истекло право на отсрочку по военному билету по состоянию здоровья. Если вышеуказанные документы, связанные с военной службой, не будут представлены, новый паспорт не будет выдан до тех пор, пока ограничение не будет снято.
Для оформления нового общегражданского паспорта гражданам Азербайджанской Республики, не достигшим 18-летнего возраста, в дополнение к вышеуказанным документам должны быть представлены следующие документы:
- Оригинал удостоверения личности, со сроком действия;
- согласие от родителей об отсутствии возражений против оформления нового паспорта Азербайджанской Республики ребенку (Если оба родителя лично явились в Генеральное Консульство для оформления паспорта несовершеннолетнему, то заявление о согласии не требуется);
- Оригиналы документов, удостоверяющих личность обоих родителей (паспорта или удостоверения личности) и свидетельство о браке;
- В случае отсутствия свидетельства о браке необходимо предоставить оригинал свидетельства об отцовстве.