Baş Konsulluqda Konsulluq xidmətləri ilə bağlı müraciətlər konsulluq dairəsi üzrə müəyyən olunmuş ərazilər üzrə həyata keçirilir
(AR-in Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun konsulluq dairəsinin siyahısı)
Pasportu itmiş, yararsız hala düşmüş və ya pasportunun etibarlılıq müddəti bitmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşları aşağıdakı sənədləri təqdim etdikdə Baş Konsulluğun konsulluq bölməsi tərəfindən müvafiq qayıdış şəhadətnaməsi rəsmiləşdirilə bilər:
1. Pasport yararsız hala düşdükdə və ya onun etibarlılıq müddəti bitdikdə pasportun əsli təqdim edilməlidir. Eyni zamanda, Pasport itirildikdə və ya oğurlandıqda polis orqanlarından və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatlardan arayış təqdim edilməlidir;
2. 2 ədəd 3x4 ölçüdə fotoşəkil;
3. ərizə-anket;
4. Qayıdış şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün 10 ABŞ dolları (ekvivalenti olaraq Rus rublu) məbləğində dövlət rüsumunun Baş Konsulluğun bank hesabına (Bank rekvizitləri: Филиал «Центральный» Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411, КПП: 667161001) ödənilməsini təsdiq edən qəbz;
5. Baş Konsulluqda nağd ödəniş qəbul edilmir;
6. Üzərində fotoşəkil olan, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını müəyyənləşdirən etibarlıq müddəti bitməmiş sənədlərdən birinin surəti (Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş hərbi bilet, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş sürücülük vəsiqəsi);
7. Uzaqdan müraciətlər zamanı müraciətçi tərəfindən sənədlərin göndərilməsi, o cümlədən hazır sənədlərin təhvil alınması zamanı СДЭК poçt xidmətindən istifadə oluna bilər. Baş Konsulluq sənədlərin poçt vasitəsi ilə göndərilməsi zamanı poçt idarələri tərəfindən itirilməsi və ya korlanmasına görə hər hansı bir məsuliyyət daşımır.
Qeyd: 18 yaşına çatmayan vətəndaşlar üçün vətənə qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
1. 18 yaşına çatmayan vətəndaşlar üçün qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur;
2. Doğum haqqında şəhadətnamənin əsli;
3. Pasport yararsız hala düşdükdə və ya onun etibarlılıq müddəti bitdikdə pasportun əsli təqdim edilməlidir. Eyni zamanda, Pasport itirildikdə və ya oğurlandıqda polis orqanlarından və ya müvafiq səlahiyyətli təşkilatlardan arayış təqdim edilməlidir;
4. 2 ədəd 3x4 ölçüdə fotoşəkil;
5. Yuxarıda göstərilən keçiddə qeyd olunan ərizə-anket;
6. Valideynlərin Nikah haqqında şəhadətnaməsinin əsli və surəti. Müraciət poçt vasitəsilə olduqda vətənə qayıdış şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün valideynlərin notariat qaydada təsdiq olunmuş razılıq ərizələrinin təqdim olunması tələb olunur, şəxsən Baş Konsulluğa müraciət olunduqda razılıq ərizəsi tələb olunmur;
7. Əgər uşaq yeni doğulubsa və şəxsiyyətini təsdiq edən hər-hansı bir sənədi yoxdursa uşağın doğulduğu xəstəxana tərəfindən verilən və həmin şəhərin Səhiyyə idarəsi tərəfindən təsdiq olunmuş arayışın əsli.

Граждане Азербайджанской Республики, паспорта которых утеряны, пришли в негодность или срок действия паспорта истек, могут получить Свидетельство на возвращение в консульском отделе Генерального Консульства при представлении следующих документов
1. В случае, если срок действия паспорта истёк или он стал недействительным, необходимо предъявить оригинал паспорта. В случае утери или кражи паспорта необходимо предоставить справку из органов полиции или соответствующих уполномоченных организаций об утере документа;
2. 2 фотографии 3х4;
3. анкета/заявление;
4. Квитанция об оплате государственной пошлины в размере 10 долларов США (оплачивается в российских рублях по курсу) за оформление Свидетельства на банковский счет Генерального Kонсульства (Банковские реквизиты:Филиал «Центральный» Банка ВТБ, ИНН получателя: 9909058879, Номер счета получателя платежа: 40807810300280209497, БИК: 044525411, Корсчет: 30101810145250000411, КПП: 667161001);
5. Оплата наличными в Генеральном Консульстве не принимается;
6. Копия одного из документов, срок действия которого не истек, с фотографией, удостоверяющей личность и гражданство Азербайджанской Республики (удостоверение личности гражданина Азербайджанской Республики, военный билет, выданный Азербайджанской Республикой, водительские права, выданные Азербайджанской Республикой);
7. В случае дистанционного обращения заявитель может воспользоваться почтовой услугой СДЭК для отправки документов на рассмотрение, а также при получении готовых документов.
Примечание: для граждан, не достигших 18 лет, для оформления Свидетельства на возвращение на Родину требуются следующие документы:
1. Для граждан, не достигших 18 лет, государственная пошлина за выдачу Свидетельства на возвращение не взимается;
2. Оригинал свидетельства о рождении;
3. В случае, если срок действия паспорта истёк или он стал недействительным, необходимо предъявить оригинал паспорта. В случае утери или кражи паспорта необходимо предоставить справку из органов полиции или соответствующих уполномоченных организаций об утере документа;
4. 2 цветных фото размером 3х4;
5. Заполненная форма анкеты-заявления, упомянутой в ссылке выше;
6. Оригинал и копия свидетельства о заключении брака родителей. Если заявление подаётся дистанционно, то необходимо предоставить нотариально заверенные заявления родителей о согласии на оформление Свидетельства на возвращение на Родину. В случае личной явки в Генеральное Консульство заявление о согласии не требуется.
7. Если ребенок новорожденный и не имеет документа, удостоверяющего его личность, оригинал справки, выданной больницей, где родился ребенок, и утвержденной Управлением здравоохранения этого города;
Примечание: гражданам Азербайджанской Республики, имеющим дипломатический или служебный паспорт, обучающимся в зарубежных странах (при предъявлении соответствующего подтверждающего документа), занимающимся преподавательской деятельностью при правительстве, освобожденным из пенитенциарных учреждений зарубежных стран, депортированным, реадмиссированным, экстрадированным из зарубежных стран, ставшим жертвами торговли людьми или не достигшим 18-летнего возраста, для возвращения в страну государственная пошлина за выдачу Свидетельства на возвращение не взимается.