Vizasız gediş-gəliş rejimi tətbiq olunan ölkələr
Hazırda ikitərəfli dövlətlərarası müqavilələrə uyğun olaraq, aşağıdakı siyahıda göstərilən ölkələrlə Azərbaycan Respublikası arasında qarşılılıq prinsipi əsasında vətəndaşların ikitərəfli qaydada vizasız gediş-gəlişi rejimi tətbiq edilir:
I QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin diplomatik və ya xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) pasportuna malik vətəndaşları.
Qeyd: Bir sıra ölkələr tərəfindən koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində müvafiq pasportlar üzrə mövcud olan vizasız gediş-gəliş rejiminin müvəqqəti dayandırılma və ya məhdudlaşdırılma halları mövcuddur. Bu xüsusda, müvafiq pasporta sahib Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına xarici ölkələrə səfər etmədən öncə həmin ölkə tərəfindən tətbiq olunan giriş-çıxış və viza qaydalarının dəqiqləşdirilməsini tövsiyə edirik.
Siyahı
II QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin qanunvericiliyinə əsasən, beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən və növündən asılı olmayaraq hər hansı növ etibarlı pasporta - o cümlədən, diplomatik, xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) və ya ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlar;
- həmçinin belə şəxslərlə birgə səfər edən, lakin şəxsi etibarlı pasporta malik olmayan, foto-şəkli və adı, soyadı, atasının adı rəsmi təsdiq olunmuş qaydada onların pasportuna qeyd edilmiş vətəndaşlar;
- Azərbaycan Respublikasının və ya müvafiq xarici ölkənin dövlət qurumları tərəfindən xüsusi olaraq vətəndaşlığı olmayan şəxslərə verilən, şəxsiyyəti təsdiq etməklə beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən müvafiq sənədə malik vətəndaşlığı olmayan şəxslər;
- pasport itirildikdə, oğurlandıqda, yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə şəxslərə vətəndaşı olduğu və ya daimi yaşadığı ölkəsinə qısa müddət ərzində yalnız geri qayıtmaq üçün verilən müvəqqəti sərhədkeçmə sənədinə - “Qayıdış şəhadətnaməsi”nə malik vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün vizasız gediş-gəlişi rejimi olan ölkələr.
Ölkənin adı
İki ölkə ərazisində vizasız yaşama üçün icazə verilən müddət
1
Belarus
90 gün
2
Gürcüstan
3
Qazaxıstan
4
Qırğızıstan
5
Moldova
6
Özbəkistan
7
Rusiya
90 gün (bir təqvim ili ərzində)
8
Tacikistan
9
Ukrayna
10
Türkiyə
11
Qətər
30 gün
Qeyd: Təhsil və ya əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün Azərbaycan Respublikasının ərazisinə daxil olmaq istəyən Qətər Dövləti vətəndaşları Azərbaycan Respublikasının milli qanunvericiliyinə əsasən öncədən viza əldə etməlidir.
12
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
13
Serbiya
14
Albaniya
15
Mərakeş
Qeyd: Ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlar.
III QRUP
Bundan əlavə, hazırda aşağıda qeyd edilən ölkələr tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində birtərəfli qaydada vizasız gediş-gəliş rejimi tətbiq edilir:
Ölkənin adı
Ərazisində vizasız yaşamaq üçün icazə verilən müddət
1.
İran
15 gün
2.
Monteneqro
3.
Bosniya və Herseqovina
4.
Honq-Konq
(Çinin Xüsusi inzibati ərazisi –
yalnız diplomatik və xidməti pasport)
14 gün
5.
Malayziya
(ümumvətəndaş, diplomatik, xidməti pasport)
6.
Livan
(ümumvətəndaş, diplomatik, xidməti)
30
180
90
IV QRUP
Azərbaycan Respublikası tərəfindən aşağıda qeyd olunan ölkələrin ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində birtərəfli qaydada vizasız gediş-gəliş rejimi tətbiq edilir:

В настоящее время, в соответствии с двусторонними межгосударственными соглашениями, между странами, указанными в следующем списке, и Азербайджанской Республикой действует безвизовый режим въезда и выезда граждан в двустороннем порядке на основе принципа взаимности:
I ГРУППА.
- Граждане Азербайджанской Республики и соответствующего иностранного государства, имеющие дипломатический или служебный (официальный/специальный) паспорт.
Примечание: в рамках мероприятий, проводимых рядом стран в целях предотвращения распространения коронавирусной инфекции, существуют случаи временного приостановления или ограничения безвизового режима проезда по соответствующим паспортам. В частности, мы рекомендуем гражданам Азербайджанской Республики, имеющим соответствующие паспорта, перед поездкой в зарубежные страны уточнить правила въезда-выезда и визы, применяемые этой страной.
II ГРУППА.
- в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики и соответствующего иностранного государства, держатели любых действительных паспортов независимо от его типа, в том числе дипломатические, служебные(или служебные/специальные) или обычные паспорта, предоставляющие им право пересечения международных границ.
- а также граждане, совершающие совместные поездки, но не обладающие личным действительным паспортом, фотография, имя, фамилия и отчество которых указаны в официально утвержденном порядке в паспорте лиц, с которыми они путешествуют;
- лица без гражданства, обладающие соответствующим документом, выдаваемым государственными структурами Азербайджанской Республики или соответствующего иностранного государства специально лицам без гражданства, которое подтверждает их личность и предоставляет им право на пересечение международной границы;
- граждане стран безвизового режима и лица без гражданства с временным документом для пересечения границы - «Свидетельством на возвращение», выдаваемым лицам, чей паспорт был утерян, украден поврежден или просрочен, только для возвращения в короткий срок в страну своего гражданства или страны постоянного проживания.
№ |
Период, разрешенный для безвизового проживания на территории двух стран |
Беларусь |
90 дней |
Грузия |
Казахстан |
Киргизия |
Молдова |
Узбекистан |
Российская Федерация |
Таджикистан |
Украина |
Турция |
Катар |
30 дней Примечание: Гражданам Государства Катар, желающим въехать на территорию Азербайджанской Республики с целью обучения или трудовой деятельности, необходимо получить визу в соответствии с национальным законодательством Азербайджанской Республики. |
III ГРУППА.
Кроме того, в настоящее время безвизовый режим применяется в одностороннем порядке для граждан Азербайджанской Республики, владельцев общегражданских паспортов на соответствующий период времени нижеследующими странами:
Срок, разрешенный для проживания на территории без визы |
Иран |
15 дней |
Сербия |
Черногория |
Босния и Герцеговина |
Гонконг (Специальный административный район Китая - только для дипломатических и служебных паспортов) |
14 дней |
Малайзия (для общегражданских, дипломатических и служебных паспортов) |
IV ГРУППА.
Азербайджанская Республика в одностороннем порядке применяет безвизовый режим поездок для граждан следующих стран, имеющих общегражданские паспорта, на соответствующий период: