Novosibirsk vilayəti ilə əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə edilib
Azərbaycanın baş konsulu İlqar İsgəndərov Novosibirsk vilayəti qubernatoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Andrey Travnikovla görüşüb.
Konsulluğun mətbuat xidmətindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, tərəflər dövlətlərarası əməkdaşlığın aktual aspektlərini və qarşılıqlı səmərəli perspektivlərini müzakirə ediblər.
Andrey Travnikov vurğulayıb ki, Novosibirsk vilayəti fəaliyyətin müxtəlif sahələrində regionlararası və beynəlxalq əlaqələr üçün açıq olan qonaqpərvər regiondur. “Novosibirsk vilayətində Azərbaycanın böyük diasporu yaşayır və onun təmsilçiləri iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında işləyirlər. Müxtəlif tədbirlər keçirən milli ictimai təşkilatlar fəal iş aparırlar. Sosial-iqtisadi aspektdə də bir çox əlaqələrimiz var. Biz idxalı və ixracı inkişaf etdirir, avadanlıq tədarük edir, yeni müəssisələr açırıq. Əsas odur ki, əməkdaşlığın inkişafı üzrə maraqlarımız üst-üstə düşsün”, - deyə Andrey Travnikov qeyd edib.
İlqar İsgəndərov bildirib ki, 2018-ci ilin aprel ayında Yekaterinburq şəhərində Azərbaycanın baş konsulu təyin edilib. Konsulluq dairəsi Vladivostokadək ərazini əhatə edir. Vurğulayıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın Rusiya regionları ilə münasibətlərinin inkişafına böyük önəm verir. Baş konsul, həmçinin qeyd edib ki, Novosibirsk vilayətinin və Azərbaycanın əməkdaşlıq üçün böyük potensialı var: “Novosibirsk elm mərkəzidir, əməkdaşlığın bu sahədə inkişaf etməsi üçün şərait yaratmaq lazımdır. Bundan başqa, mədəni-humanitar sahədə də qarşılıqlı əlaqələri inkişaf etdirmək vacibdir”.
Baş konsul Novosibirsk vilayəti qubernatorunun vəzifəsini müvəqqəti icra edən Andrey Travnikovla görüşməklə yanaşı, “Texnoprom-2018” VI Beynəlxalq Texnoloji İnkişaf Forumunun tədbirlərində iştirak edib, Novosibirskdə yaşayan Azərbaycan diasporunun nümayəndələri və gənclərlə görüşüb.

Обсуждены вопросы развития сотрудничества с Новосибирской областью
Генеральный консул Азербайджана Ильгар Искендеров встретился со временно исполняющим обязанности губернатора Новосибирской области Андреем Травниковым.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в пресс-службе консульства, стороны обсудили актуальные аспекты и перспективы взаимовыгодного межгосударственного сотрудничества.
Андрей Травников, приветствовав гостя, подчеркнул, что Новосибирская область – гостеприимный регион, открытый для межрегиональных и международных связей в различных сферах деятельности. «В Новосибирской области проживает большая азербайджанская диаспора, представители которой работают в разных секторах экономики. Активную работу ведут национальные общественные организации, которые проводят различные мероприятия. Многое связывает нас и в социально-экономическом аспекте. Мы развиваем импорт и экспорт, поставляем оборудование, открываем предприятия. Важно, чтоб наши интересы по развитию сотрудничества совпадали», – сказал врио губернатора.
В свою очередь, Ильгар Искендеров рассказал, что официально был назначен на должность генерального консула Азербайджана в городе Екатеринбурге в апреле 2018 года, консульский округ охватывает территорию вплоть до Владивостока. Он подчеркнул, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев придает большое значение развитию отношений Азербайджана с регионами России. Генеральный консул также отметил, что у Новосибирской области и Азербайджана огромный потенциал для сотрудничества: «Новосибирск является центром науки, важно создать условия, чтобы сотрудничество развивалось также и в этой сфере. Кроме этого, важно развивать и культурно-гуманитарное взаимодействие».
Помимо встречи с временно исполняющим обязанности губернатора Новосибирской области генеральный консул принял участие в мероприятиях VI Международного форума технологического развития «Технопром-2018» и встретился с представителями азербайджанской диаспоры и молодежи, проживающей в городе Новосибирске.