Qubernator: "Kurqan vilayəti Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlıdır"
Bakı. 18 dekabr. REPORT.AZ/ Azərbaycanın Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulu İlqar İskəndərov və Rusiyanın Kurqan vilayətinin qubernatoru vəzifəsini icra edən Vadim Şumkov respublika ilə vilayət arasında əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə ediblər.
"Report" Rusiya KİV-inə istinadən xəbər verir ki, Kurqan vilayətinin rəhbəri regionun sənaye müəssisələrinin Azərbaycanın işgüzar dairələri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını və respublikaya müxtəlif təyinatlı məhsullar ixrac etməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
"Azərbaycanla işgüzar münasibətlərimizi olduqca fəal şəkildə qurmağa hazırıq. Bunun üçün Kurqan vilayətində bütün alətlər var. O cümlədən bizim ixrac mərkəzimiz var, onun işini tam şəkildə yenidən qurmağı və stimullaşdırmağı planlaşdırırıq. Regionda üç əsas ixrac istiqaməti mövcuddur: maşınqayırma, kiçik və orta sahibkarlıq və aqro-sənaye kompleksi məhsulları. Məhz bu sahələr Azərbaycandan olan həmkarlarımız üçün maraqlı ola bilər", - V.Şumkov bildirib.
Tərəflər 2019-cu ilin ikinci yarısında vilayətdən olan nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin təşkil edilməsi ilə bağlı razılıq əldə ediblər. Səfər zamanı Kurqan vilayətinin sənaye, turizm və aqrar potensialının təqdimatının keçiriləcəyi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, tərəflər Kurqan vilayəti və Azərbaycan hökumətləri arasında artıq mövcud olan ticari-iqtisadi, elmi və mədəni əməkdaşlıq üzrə Sazişin yenilənməsi və ona əlavələrin olunması barədə qərar qəbul ediblər.

Губернатор: Курганская область заинтересована в развитии сотрудничества с Азербайджаном
Баку. 18 декабря. REPORT.AZ/ Генеральный консул Азербайджана в Екатеринбурге Ильгар Искендеров и временно исполняющий обязанности (врио) губернатора Курганской области России Вадим Шумков обсудили развитие сотрудничества между республикой и данной областью, сообщает Report со ссылкой на российские СМИ.
Глава региона подчеркнул, что промышленные предприятия области заинтересованы в развитии взаимодействия с азербайджанскими деловыми кругами и готовы экспортировать в республику различную продукцию – от коммунально-строительной до противопожарной техники.
"Мы готовы налаживать деловые отношения с Азербайджаном достаточно активно. Для этого в Курганской области есть все инструменты. В частности, у нас действует экспортный центр, мы планируем полностью перестраивать и стимулировать его работу. В регионе развиваются три основных направления экспорта: это продукция машиностроения, малого и среднего предпринимательства, а также агропромышленного комплекса. Именно эти направления и могут быть интересны коллегам из Азербайджана", - отметил В.Шумков.
Стороны договорились организовать во второй половине 2019 года визит делегации области в Азербайджан. В рамках визита планируется проведение презентации промышленного, туристического и аграрного потенциала Курганской области, стороны также намерены проработать основные направления взаимодействия.
Наряду с этим стороны решили обновить и дополнить уже действующее Соглашение о торгово-экономическом, научном и культурном сотрудничестве между правительствами Курганской области и Азербайджана.