Baş konsulluq tərəfindən Yekaterinburq şəhərinin müxtəlif universitetlərində təhsil alan tələbələr üçün iftar proqramı təşkil olunmuşdur.
17 aprel 2022-ci il tarixində, Ramazan ayının 16-cı günündə Yekaterinburq şəhərinin müxtəlif universitetlərində təhsil alan Azərbaycanlı və Anadolunun müxtəlif yerlərindən gələn Türk tələbələr üçün Baş konsulluq tərəfindən iftar proqramı təşkil olunmuşdur. Proqram Qurani-Kərimin tilavəti ilə başlamışdır. İftar yeməyindən sonra tələbələr qarşısında çıxış edən Аzərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulu vəzifələrini icra edən Şöhrət Mustafayev, tələbələrə Vətən savaşından və zəfər səlnaməmizdən bəhs etmişdir. Daha sonra həm Azərbaycandan, həm də Türkiyədən təhsil almaq üçün Yekaterinburq şəhərinə gələn tələbələrin problemlərilə yaxından maraqlanılmışdır.
Tədbirdə Baş konsulluğun əməkdaşları, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə və digər diaspora fəalları iştirak etmişdir.

Генеральным консульством была организована программа ифтар для студентов, обучающихся в различных вузах Екатеринбурга.
17 апреля 2022 года, в 16-й день месяца Рамадан, Генеральным консульством была организована программа ифтар для азербайджанских студентов, обучающихся в различных университетах Екатеринбурга, и турецких студентов из разных уголков Анатолии. Программа началась с чтения Священного Корана. Исполняющий обязанности генерального консула Азербайджанской Республики в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев, выступая перед студентами после ифтара, рассказал студентам о Отечественной войне и нашей победоносной хронике. Затем были внимательно изучены проблемы студентов, приехавших в Екатеринбург для получения образования как из Азербайджана, так и из Турции. В мероприятии приняли участие сотрудники Генконсульства, председатель Общественной национально-культурной организации “Азербайджан-Урал” Шахин Шихлинский, руководитель представительства организации азербайджанской молодежи России в Свердловской области Тогрул Гасанзаде и другие активисты диаспоры.