Yekaterinburq şəhərinin müxtəlif universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr arasında Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Gününə və “Şuşa ili” nə həsr olunmuş 1-ci mini-futbol turniri keçirilib
28 may 2022-ci il tarixində Baş konsulluğun təşkilatçılığı və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının, habelə Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (AMOR) Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin təşkilatı dəstəyi ilə Yekaterinburq şəhərinin müxtəlif universitetlərində təhsil alan və 7 komandadan ibarət azərbaycanlı tələbələr arasında 28 May - Müstəqillik Gününə və “Şuşa İli” nə həsr olunmuş 1-ci mini futbol turniri keçirilib.
Turnirin rəsmi açılışı Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının dövlət himnlərinin səslənməsi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının və şəhidlərimizin ruhunun 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlamışdır. Daha sonra Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayevin, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatının sədri Şahin Şıxlinskinin və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadənin müsabiqə iştirakçıları qarşısında çıxışı ilə davam etmişdir.
Turnirdə Ural Tibb Universitetinin “Şuşa UNİTED”, Ural Tibb Universitetinin “Futbovraçi”, “AMOR”, “Azərbaycan-Ural”, Ural Dövlət Hüquq Universitetinin “Zəfər”, Ural Federal Universitetinin “AzklubUrFU” və Ural Dövlət İqtisad Universitetinin “UrGEUAzəri” komandaları iştirak ediblər. Bütün komandaların kapitanlarının bel nömrələri Şuşa şəhərinin simvolu olaraq 58 rəqəmi ilə müəyyən olunmuşdur.
Yarışın nəticələrinə görə qaliblər aşağıdakı kimi müəyyən olunub:
1-ci yer - AMOR
2-ci yer - Ural Federal Universiteitinin "AzklubUrFU"
3-cü yer - Sverdlovsk regional diaspor təşkilatı "Azərbaycan-Ural"
Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, Baş konsulluğun əməkdaşları və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski qaliblərə müsabiqə kubokunu, fəxri fərmanları, qiymətli hədiyyələri, habelə Baş konsulluq tərəfindən 1,2 və 3-cü yerlər üçün müəyyən olunmuş pul mükafatlarını təqdim ediblər.

Екатеринбурге состоялся 1-й турнир по мини-футболу среди азербайджанских студентов, обучающихся в различных университетах города, посвященный Дню независимости Азербайджанской Республики и “Году Шуша
28 мая 2022 года при организационной поддержке Генерального консульства и общественной национально-культурной организации “Азербайджан-Урал”, а также представительства Азербайджанской молодежной организации России (АМОР) в Свердловской области состоялся 1 - й турнир по мини-футболу среди азербайджанских студентов, обучающихся в различных университетах города Екатеринбурга и состоящих из 7 команд, посвященный 28 мая-Дню Независимости и “Году Шуши”.
Официальное открытие турнира началось со звучания государственных гимнов Азербайджанской Республики и Российской Федерации и минуты молчания честь основателей Азербайджанской Демократической Республики и шехидов. Затем продолжилось выступлением в.и.о Генерального консула Шохрата Мустафаева, председателя Общественной национально-культурной организации “Азербайджан-Урал” Шахина Шихлинского и руководителя представительства организации азербайджанской молодежи России в Свердловской области Тогрула Гасанзаде.
В турнире приняли участие команды Уральского медицинского университета “Шуша Юнайтед”, Уральского медицинского университета “Футбоврачи”, “АМОР”, “Азербайджан-Урал”, “Зафар” Уральского государственного юридического университета, “АзклубУрфу” Уральского федерального университета и Уральского государственного экономического университета “УргеАзери”. Номерных знаках капитанов всех команд были обозначены цифры 58, как символом города Шуша.
По итогам конкурса победители были определены следующим образом:
1 место-АМОР
2 место - “АзклубУрфу " Уральской Федеральный Университет
3 место- “Азербайджан-Урал" Свердловская региональная диаспорская организация
Установленные генконсульством за 1,2 и 3 места.в.и.о Генерального консула Шохрат Мустафаев, сотрудники Генконсульства и председатель Общественной национально-культурной организации” Азербайджан-Урал " Шахин Шихлинский вручили победителям кубок конкурса, почетные грамоты, ценные подарки, а также денежные призы.