Kurqan şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan muğam gecəsi” keçirilib
Aprelin 14-də Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun və Kurqan azərbaycanlılarının “Odlar Yurdu” regional milli-mədəni ictimai təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Kurqan şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi ilə “Qarabağ” muğam qrupunun ifasında “Azərbaycan Muğam Gecəsi” keçirildi. “Azərbaycan muğam gecəsi” nin proqramı furşet, açılış mərasimi və konsert hissələrindən ibarət idi. Gecədə Kurqan Regional Dumasının sədri Dmitri Vladimiroviç Frolov, vilayətin qubernator müavini Natalya Nikolayevna Kirillova, həmçinin çoxsaylı yerli dövlət və hökumət, parlament, elm və təhsil nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, bu şəhərdə yaşayan və təhsil alan həmvətənlərimiz iştirak ediblər.
Tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlayaraq, Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayevin, Kurqan Regional Dumasının sədri Dmitri Frolovun, vilayətin qubernator müavini Natalya Nikolaevnanın, Kurqan azərbaycanlılarının “Odlar Yurdu” regional milli-mədəni ictimai təşkilatının sədri Niftulla Niftullayevin çıxışları ilə davam edib. Natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəinki Azərbaycanda, o cümlədən regionumuzda və dünya siyasətində oynadığı roldan, habelə çox əsirlik mehriban qonşuluq və dostluq sınaqlarından məharətlə çıxmağı bacarmış Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə töhfəsindən ətraflı danışıblar. Eyni zamanda, çıxışlarda xüsusi vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev həm öz xalqının, həm də dünya siyasətinin tarixində önəmli rol oynamış az saylı dahi şəxsiyyətlərdən biri olub. Rəsmi çıxışlardan sonra, tədbir “Qarabağ” muğam qrupunun təqdimatında konsert proqramı ilə davam etmişdir. Konsertin sonunda, tamaşaçılar tərəfindən Xalq artisti Mənsum İbrahimova və onu müşayiət edən xalq və əməkdar artistlərimizə gül dəstələri təqdim olunmuş və sənətçilərimizə möhtəşəm performanslarına görə təşəkkür olunmuşdur.

В Кургане прошла «Вечер Азербайджанского мугама», посвященная 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева
14 апреля при совместной организации Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и Курганской Региональной Общественной Национально-Культурной Организации Азербайджанцев «Одлар Юрду» в городе Курган под руководством Народного артиста Азербайджанской Республики Мансума Ибрагимова, в исполнении мугамной группы «Карабах» состоялся «Вечер Азербайджанского мугама», посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева. Программа «Вечер Азербайджанского мугама» состояла из фуршета, церемонии открытия и концерта. На вечере присутствовали председатель Курганской областной Думы Фролов Дмитрий Владимирович, заместитель губернатора области Кириллова Наталья Николаевна, а также многочисленные представители местного государства и Правительства, Парламента, науки и образования, общественно-политические деятели, наши соотечественники, проживающие и обучающиеся в этом городе. Официальная часть мероприятия началась с исполнения государственных Гимнов Азербайджанской Республики и Российской Федерации и продолжалась выступлениями и.о. Генерального консула Шохрата Мустафаева, председателя Курганской областной Думы Дмитрия Владимировича, заместителя губернатора области Наталья Николаевна, председателя Курганской Региональной Общественной Национально-Культурной Организации Азербайджанцев «Одлар Юрду» Нифтуллы Нифтуллаева. Спикеры подробно рассказали о роли, которую Общенациональный Лидер Гейдар Алиев сыграл не только в Азербайджане, но и в нашей региональной и мировой политике, а также о вкладе в азербайджано-российские отношения, сумевшие искусно преодолеть испытания многопланового добрососедства и дружбы. При этом в выступлениях подчеркивалось, что Общенациональный Лидер Гейдар Алиев был одним из немногих гениев, сыгравших важную роль в истории как своего народа, так и мировой политики. После официальных выступлений мероприятие продолжилось концертной программой с презентацией мугамной группы «Карабах». В конце концерта зрители подарили народному артисту Мансуму Ибрагимову и сопровождавшим его народным и заслуженным артистам букеты цветов и поблагодарили наших артистов за великолепное выступление.