Novosibirskdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli gecə keçirilib
May ayının 4-də Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun və UNESCO üzrə Azərbaycan milli komissiyasının təşkilatçılığı ilə Arnold Kats adına Novosibirsk Dövlət Filarmoniyasının 850 nəfərlik Salonunda keçirilən gecədə Novosibirsk Qanunvericilik Məclisinin, şəhər meriyasının, diplomatik korpusun, ictimaiyyətin, diasporun nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirin proqramı furşet, sərgi, rəsmi və mədəni hissədən ibarət olub.
Konsert salonunun foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevin Rusiyanın görkəmli şəxsiyyətləri, Baykal-Amur Magistralının tikintisində iştirak edən inşaatçılar ilə görüşlərini əks etdirən fotosərgi təşkil olunub.
Tədbirin əvvəlində “Heydər Əliyev-Rusiyadan baxış” filmi nümayiş etdirilib.
Gecəni açan Azərbaycanın Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan dövlətinin yaradılması və inkişafında, Azərbaycan-Rusiya strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin formalaşmasında müstəsna xidmətlərindən danışıb. Ş.Mustafayev Ulu Öndərin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışdığı dövrdə rəhbərlik etdiyi sahələrin inkişafına verdiyi töhfələrdən söz açıb.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Sibir Federal Dairəsindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Nikolay Afoanasov çıxışında bildirib ki, Rusiya ilə Azərbaycanı ümumi tarix, sıx humanitar və iqtisadi əlaqələr, ən əsası isə dostluq münasibətlərinin inkişafına əvəzsiz töhfələr vermiş görkəmli şəxsiyyətlər birləşdirir. Heydər Əliyev məhz belə şəxsiyyətlərdəndir. “Heydər Əliyev Rusiya ilə münasibətlərə xüsusi önəm verirdi. Azərbaycanın milli maraqlarının qorunmasına yönəlmiş bu yanaşmaya o, ömrünün sonunadək sadiq qaldı. Ölkələrimiz arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın formalaşmasında Heydər Əliyevin xidmətləri böyükdür”, - deyə o bildirib.
Diplomat Ulu Öndər Heydər Əliyevin irsinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini vurğulayaraq deyib: “Məhz buna görə biz gələcəyə nikbinliklə baxırıq və əminik ki, Rusiya-Azərbaycan əlaqələri bundan sonra da xalqlarımızın rifahı naminə uğurla inkişaf edəcək”.
Novosibirsk vilayəti Qanunvericilik Məclisi sədrinin müavini Mayis Məmmədov vilayət Qanunvericilik Məclisinin sədri Andrey Şimkivin salamlarını və təbriklərini mərasim iştirakçılarına çatdırıb. “Bu günlər təkcə Azərbaycanda deyil, Rusiyanın iri şəhərlərində də Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi təntənə ilə qeyd olunur. Sibirin paytaxtı sayılan Novosibirsk də istisna deyil. Rusiya və Azərbaycan liderləri Vladimir Putin və İlham Əliyev arasında qarşılıqlı etimada söykənən münasibətlər ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin möhkəm təməlini qoyub. Rusiyada yaşayan azərbaycanlılar, eləcə də Azərbaycanda yaşayan ruslar cəmiyyətin fəal üzvləridir və bu, ilk növbədə, Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri ilə bağlıdır. Bizim vəzifəmiz bu dostluq əlaqələrini qoruyub saxlamaq və inkişaf etdirməkdir”, - deyə Mayis Məmmədov vurğulayıb.
Novosibirsk şəhər merinin müavini Gennadi Zaxarov mer Anatoli Lokotun salamlarını və təbriklərini mərasim iştirakçılarına çatdırıb. O qeyd edib ki, Azərbaycanın və keçmiş SSRİ-nin görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Rusiya ilə əlaqələrin inkişafında böyük xidmətləri var. “Bu gün Prezident İlham Əliyev bu siyasəti davam etdirir. Bizim xalqlarımız dostdurlar və əminəm ki, bu münasibətlər daha da möhkəmlənəcək”, - deyə G.Zaxarov bildirib.
Təntənəli gecə “Bakı virtuozları” kamera orkestrinin ifasında Azərbaycan və Rusiya bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsertlə davam edib. Konsert boyu səhnədə quraşdırılmış ekranda Ulu Öndərlə bağlı sənədli kadrlar, böyük Liderin Azərbaycan mədəniyyət və incəsənət xadimləri, o cümlədən Müslüm Maqomayev, Rəşid Behbudov, Qara Qarayev, Fikrət Əmirov ilə görüşlərini əks etdirən görüntülər nümayiş olunub.

В Новосибирске состоялся торжественный вечер, посвященный 100-летию Общенационального Лидера Гейдара Алиева
На вечере, организованном 4 мая Генеральным консульством Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге и Национальной комиссией Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, в зале Новосибирской государственной филармонии имени Арнольда Каца на 850 человек, приняли участие представители Законодательного Собрания Новосибирска, Мэрии города, дипломатического корпуса, общественности и диаспоры. Программа мероприятия состояла из фуршета, выставки, официальной и культурной частей.
В фойе концертного зала была организована фотовыставка, отражающая встречи Великого Лидера Гейдара Алиева с видными деятелями России и строителями, участвующими в строительстве Байкало-Амурской магистрали.
В начале мероприятия был показан фильм «Гейдар Алиев – взгляд из России».
Открывая вечер, исполняющий обязанности Генерального консула Азербайджана в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев рассказал об исключительных заслугах Общенационального Лидера Гейдара Алиева в создании и развитии современного Азербайджанского государства, формировании азербайджано-российских отношений стратегического сотрудничества. Ш.Мустафаев рассказал о вкладе Великого Лидера в развитие отраслей, которые он возглавлял в период его работы на посту первого заместителя председателя Совета Министров СССР.
Глава Представительства МИД России в Сибирском федеральном округе Николай Афонасов в своем выступлении отметил, что Россию и Азербайджан объединяет общая история, тесные гуманитарные и экономические связи, а главное-выдающиеся личности, внесшие неоценимый вклад в развитие дружественных отношений. Гейдар Алиев-одна из таких личностей. "Гейдар Алиев придавал особое значение отношениям с Россией. Этому подходу, направленному на защиту национальных интересов Азербайджана, он оставался верен до конца своей жизни. Заслуга Гейдара Алиева в формировании всестороннего стратегического партнерства между нашими странами огромна”, - сказал он. Дипломат подчеркнул, что наследие Великого Лидера Гейдара Алиева достойно продолжено Президентом Ильхамом Алиевым: “именно поэтому мы с оптимизмом смотрим в будущее и уверены, что российско-азербайджанские отношения и впредь будут успешно развиваться на благо наших народов".
Заместитель председателя Законодательного собрания Новосибирской области Майис Мамедов передал участникам церемонии приветствия и поздравления председателя Законодательного собрания Новосибирской области Андрея Шимкива. "В эти дни не только в Азербайджане, но и в крупных городах России торжественно отмечается 100-летний юбилей Гейдара Алиева. Новосибирск, считающийся столицей Сибири, не исключение. Отношения между лидерами России и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым, основанные на взаимном доверии, заложили прочную основу дружественных связей между нашими странами. Азербайджанцы, проживающие в России, а также русские, проживающие в Азербайджане, являются активными членами общества, и это связано, прежде всего, с исключительными заслугами Гейдара Алиева. Наша задача - сохранить и развивать эти дружеские отношения”, - подчеркнул Майис Мамедов.
Заместитель Мэра Новосибирска Геннадий Захаров передал участникам церемонии приветствия и поздравления Мэра Анатолия Локотя. Он отметил, что видный государственный деятель Азербайджана и бывшего СССР Гейдар Алиев имеет большие заслуги в развитии связей с Россией. "Сегодня Президент Ильхам Алиев продолжает эту политику. Наши народы дружат, и я уверен, что эти отношения станут еще крепче", - сказал Г. Захаров.
Торжественный вечер продолжился концертом произведений азербайджанских и российских композиторов в исполнении камерного оркестра “Виртуозы Баку". На экране, установленном на сцене во время концерта, были показаны документальные кадры, связанные с Великим Лидером, кадры, отражающие его встречи с деятелями культуры и искусства Азербайджана, в том числе Муслимом Магомаевым, Рашидом Бейбутовым, Кара Караевым, Фикретом Амировым. https://azertag.az/xeber/2604320 https://video.azertag.az/site/video/174221