Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə “Yekaterinburq” Kitabxana Mərkəzində “Azərbaycan guşəsi” açılıb
Mayın 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə "Yekaterinburq" Kitabxana Mərkəzində yenilənmiş “Azərbaycan guşəsi”nin açılış mərasimi baş tutdu. Açılış mərasimində Baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq Xarici İqtisadi Əlaqələr Nazirliyinin (BXİƏN) xarici iqtisadi əlaqələr və humanitar əməkdaşlıq departamentinin direktoru Yevgeni Vladimiroviç Losev, şəhər meriyasının mədəniyyət idarəsinin rəis müavini Lyubov Yuriyevna Bondarenko, Kitabxananın direktoru Alyona Vuqelman, RF XİN-nin Yekaterinburq nümayəndəliyinin əməkdaşları, diplomatik korpusun nümayəndələri, müxtəlif universitetlərin professor-müəllim heyəti, tələbələr və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak edirdi.
Yenilənmiş “Azərbaycan guşəsi”nin rəsmi açılışı baş konsul v.i.e Ş. Mustafayev,  BXİƏN-nin departament rəisi Y.V. Losev və şəhər meriyasının mədəniyyət idarəsinin rəis müavini L.Y. Bondarenko tərəfindən həyata keçirildi.
Açılış mərasimindən sonra tədbir iştirakçıları proqrama uyğun olaraq, “Heydər Əliyev Baykal-Amur Magistralının tikintisində” foto sərgisi ilə tanış olduqdan sonra “Heydər Əliyev və elmə baxış” mövzulu konfransda iştirak etdilər. Konfransda kitabxananın direktoru A. Vuqelman, baş konsul v.i.e Ş. Mustafayev, BXİƏN-nin departament rəisi Y.V. Losev, şəhər meriyasının mədəniyyət idarəsinin rəis müavini L.Y. Bondarenko, Ural Dövlət Mədən Universitetinin professoru Vladislav Petroviç Belyaev, Ural Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti Müşfiq Ağababayev və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəsi Toğrul Həsənzadə çıxış edərək, Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, o cümlədən Sovet və Azərbaycan kitabxanaçılığına töhfələrindən, elmin və təhsilin inkişafındakı xidmətlərindən, gəncliyə daima göstərdiyi diqqət və qayğısından bəhs etdilər. Çıxışlardan sonra Yekaterinburq Tibb Kollecinin azərbaycanlı tələbəsi Sofiya Bəxtiyarova fleytada Azərbaycan melodiyalarını ifa edib.
Tədbirin sonunda iştirakçılara xalqımızın zəngin şirniyyat taamları ilə çay-kofe təqdim olundu.  https://azertag.az/xeber/Yekaterinburq_Kitabxana_Merkezinde_Azerbaycan_gusesi_achilib-2610191

По случаю 100-летия Общенационального Лидера Гейдара Алиева в Библиотечном центре «Екатеринбург» открылся «Азербайджанский уголок»
10 мая по случаю 100-летнего юбилея Общенационального Лидера Азербайджанского народа, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, по инициативе и при организационной поддержке Генерального Консульство Азербайджанской Республики в Екатеринбурге в библиотечном центре "Екатеринбург" состоялась церемония открытия обновленного “уголка Азербайджана”.
На церемонии открытия присутствовали И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, директор Департамента внешнеэкономических связей и гуманитарного сотрудничества Министерства внешнеэкономических связей (МВС) Свердловской области Лосев Евгений Владимирович, заместитель начальника Департамента культуры мэрии Любовь Юрьевна Бондаренко, директор библиотеки Алёна Вугельман, сотрудники представительства МИД РФ в Екатеринбурге, представители дипломатического корпуса, преподаватели различных университетов, студенты и представители азербайджанской диаспоры.
Официальное открытие обновленного “уголка Азербайджана" осуществили И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, директор Департамента МВС Е.В. Лосев, заместитель начальника департамента культуры мэрии Л. Ю. Бондаренко.
После церемонии открытия участники мероприятия ознакомились с фотовыставкой «Гейдар Алиев в строительстве Байкало-Амурской магистрали» и, согласно программе, приняли участие в конференции «Гейдар Алиев и взгляд науки». На конференции директор библиотеки А. Вугельман, И.о. Генерального консула Ш. Мустафаев, директор Департамента МВС Е.В. Лосев, заместитель начальника департамента культуры мэрии Л. Ю. Бондаренко, профессор Уральского Государственного Горного Университета В.П. Беляев, доцент Уральского Государственного Экономического Университета Мушфик Агабабаев и представитель Азербайджанской Молодежной Организации России в Свердловской области Тогрул Гасанзаде рассказали о жизни и деятельности Общенационального Лидера Гейдара Алиева, в том числе о его вкладе в советское и азербайджанское библиотечное дело, его заслугах в развитии науки и образования, постоянном внимании и заботе о молодежи. После выступлений азербайджанская студентка Екатеринбургского медицинского колледжа София Бахтиярова сыграла на флейте азербайджанские мелодии.
В конце мероприятия участникам был предложен чай и кофе с широко известными сладостями нашего народа.