Yekaterinburqda Azərbaycanın Müstəqilliyi Günü və Ümummilli Liderin 100 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycanın Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təşkilatçılığı ilə 28 May – Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyi Günü və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə təntənəli qəbul təşkil olunub. Qəbulda Sverdlovsk vilayətinin xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Lyudmila Berq, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburqdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Aleksandr Xarlov, Yekaterinburq şəhər merinin birinci müavini İqor Sutyagin, çoxsaylı hökumət nümayəndələri, deputatlar, diplomatik korpusun rəhbərləri, Baş Konsulluğun əhatə dairəsindəki şəhərlərdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, Yekaterinburq şəhərində yaşayan və təhsil alan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Sverdlovsk vilayətinin xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Lyudmila Berq, Yekaterinburq şəhər merinin birinci müavini İqor Sutyagin, yerli özünüidarəetmə, mədəni-informasiya siyasəti və ictimaiyyətlə əlaqələr komissiyasının sədri İra Ovchinnikova, Sverdlovsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin deputatı, Parlamentlərarası Fəaliyyət Komissiyasının sədri Vyaçeslav Veqner və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski çıxış edərək Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindən, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafındakı rolundan danışıb və bu münasibətlərin davamlı olması üçün dövlət başçıları İlham Əliyev və Vladimir Putinin danılmaz xidmətlərindən bəhs ediblər.
Rəsmi qəbul Baş Konsulluq tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sevimli musiqilərindən ibarət hazırlanmış və onun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş videoçarxda səsləndirilən musiqi incilərinin sədaları altında təntənəli şəraitdə davam edib. Qonaqlara Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun dəstəyi ilə çap olunmuş «Гейдар Алиев – взгляд из России» kitabı təqdim olunub.

В Екатеринбурге отметили День независимости Азербайджана и 100-летие со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева
В Екатеринбурге состоялся торжественный прием по случаю 28 мая – Дня независимости Азербайджанской Республики – и 100-летия со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
На приеме, организованном Генеральным консульством Азербайджана в Екатеринбурге, присутствовали заместитель министра внешнеэкономических связей Свердловской области Людмила Берг, глава представительства МИД России в Екатеринбурге Александр Харлов, первый заместитель мэра Екатеринбурга Игорь Сутягин, члены правительства, депутаты, представители дипломатического корпуса, главы диаспорских организаций, действующих в городах, находящихся в зоне курации генконсульства, а также азербайджанцы, проживающие и обучающиеся в Екатеринбурге.
Исполняющий обязанности генерального консула Шохрат Мустафаев, заместитель министра внешнеэкономических связей Свердловской области Людмила Берг, первый заместитель мэра Екатеринбурга Игорь Сутягин, председатель Комиссии по местному самоуправлению, культурно-информационной политике и связям с общественностью Ирина Овчинникова, депутат Законодательного Собрания Свердловской области, председатель комиссии по межпарламентской деятельности Вячеслав Вегнер и председатель общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» Шахин Шихлинский в своих выступлениях рассказали об азербайджано-российских отношениях, роли общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии двусторонних отношений и неоценимых заслугах глав государств Ильхама Алиева и Владимира Путина в укреплении связей между двумя странами.
На приеме прозвучала музыка из любимых произведений великого лидера Гейдара Алиева, был продемонстрирован видеоролик, посвященный 100-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа.
Гостям была представлена книга «Гейдар Алиев – взгляд из России», изданная при поддержке Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге.