Yekaterinburqda Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə minifutbol turniri keçirilib
Mayın 28-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının və Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB-AMOR) Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin təşkilatı dəstəyi ilə Ural Federal Dairəsi üzrə Azərbaycanlı gənclər arasında 2-ci mini-futbol turniri keçirilib. Turnirdə Sverdlovsk vilayətindən 7 (УГМУ, Azclub UrFU, Mübariz, Triazia, Laçın, AMOR-Yekaterinburq, Kaspiy UrFU), Çelyabinsk (Qarabağ), Kurqan (Odlar Yurdu) və Tümen (Neftçi) şəhərlərindən 1 komanda olmaqla ümumilikdə 10 komanda iştirak edib. Turnirin açılış mərasimi Azərbaycan və Rusiyanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra baş konsul v.i.e Şöhrət Mustafayev, Sverdlovsk vilayətinin bədən tərbiyəsi və idman nazirinin müavini Nabokix Sergey Mixayloviç, RAGB-nin Sverdlovsk vilayəti üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə çıxış edərək, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin keçdiyi ömür yolundan, onun istər Sovetlər İttifaqı dövründə, istərsə də müstəqil Azərbaycan Respublikasına rəhbərlik etdiyi dövrdə idmana, futbola göstərdiyi diqqət və qayğısından danışıblar və bu siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyindən bəhs ediblər. Çıxışlardan sonra turnirin şərtlərinə uyğun olaraq püşkatma yolu ilə müəyyən edilmiş qruplarda oyunlara start verilib.
Oyunların nəticələrinə əsasən, qaliblər aşağıdakı kimi müəyyənləşib:
1-ci yer - Neftçi (Tümen)
2-ci yer - Azklub UrFU (Yekaterinburq)
3-cü yer - Odlar Yurdu (Kurqan)
İlk 3 yeri tutmuş komandalara turnirin kuboku, medallar, diplomlar və Baş Konsulluq tərəfindən əlavə olaraq müxtəlif məbləğdə pul mükafatları təqdim olunub. Turnirdə qalib komandalarla yanaşı, ən yaxşı oyunçu, ən yaxşı qapıçı, ən yaxşı müdafiəçi, ən yaxşı bombardir və ən yaxşı hakim nominasiyaları da yer alıb. Yer tutmayan komanda üzvləri turnirdə iştirak etdiklərinə görə, təşəkkürnamə ilə mükafatlandırılıblar.
Mükafatlandırma mərasimində baş konsul Şöhrət Mustafayev, Baş Konsulluğun əməkdaşları, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski və RAGB-in Sverdlovsk vilayəti üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə yuxarıda qeyd olunan kateqoriyalar üzrə qaliblərə mükafatlar təqdim ediblər.

В Екатеринбурге прошел турнир по мини-футболу по случаю 100-летнего юбилея Гейдара Алиева
28 мая по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального Лидера Гейдара Алиева по инициативе и организации Генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и при поддержке национально-культурной общественной организации «Азербайджан-Урал» и представительства российско-азербайджанского союза молодежи (АМОР) в Свердловской области в Уральском федеральном округе прошел II турнир по мини-футболу среди азербайджанской молодежи. Всего в турнире приняли участие 10 команд, в том числе 7  команд из Свердловской области (УГМУ, Азклуб УрФУ, Мубариз, Триазия, Лачин, АМОР-Екатеринбург, Прикаспий УрФУ), по 1 команде из Челябинска (Карабах), Кургана (Одлар Юрду) и Тюмени (Нефтчи). Церемония открытия турнира началась с исполнения государственных Гимнов Азербайджана и России. После исполнения государственных Гимнов И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, Заместитель министра физкультуры и спорта Свердловской области Набоких Сергей Михайлович, руководитель молодежного объединения России в Свердловской области Тогрул Гасанзаде, выступая рассказали о жизненном пути Общенационального Лидера Гейдара Алиева, его внимании и заботе о спорте и футболе, как во времена Советского Союза, так и в период руководства независимой Азербайджанской Республикой, и рассказали о достойном продолжении этой политики Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым. После выступлений был дан старт играм в группах, определенных по жеребьевке в соответствии с условиями турнира.
По результатам игр победители были определены следующим образом:
1 место - Нефтчи (Тюмен)
2 место - Азклуб УрФУ (Екатеринбург)
3 место - Одлар Юрду (Курган)
Команды, занявшие первые 3 места, были награждены кубком турнира, медалями, дипломами и различными денежными призами.
Помимо команд-победителей, турнир также включал номинации "лучший игрок", "лучший вратарь", "лучший защитник", "лучший бомбардир" и "лучший судья". Члены команды, не занявшие места, были награждены благодарностями за участие в турнире.
На церемонии награждения И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, сотрудники Генерального консульства, председатель общественной организации национальной культуры “Азербайджан-Урал” Шахин Шихлинский и руководитель молодежного объединения России в Свердловской области Тогрул Гасанзаде вручили награды победителям в вышеуказанных категориях.