Maqadanda “Heydər Əliyev – Rusiyadan baxış” kitabının təqdimatı olub
Maqadanda Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – Rusiyadan baxış” kitabının və filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın Yekaterinburq şəhərindəki Baş konsulluğunun və Maqadan vilayətinin “Birlik” Azərbaycan diasporu ictimai təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə A.S.Puşkin adına Maqadan Regional Universal Elmi Kitabxanasında təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycanın Yekaterinburq şəhərindəki baş konsulu vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Maqadan vilayətinin “Birlik” Azərbaycan diasporu ictimai təşkilatının sədri Ramil Rəhimov, “Heydər Əliyev – Rusiyadan baxış” kitabının müəllifləri Mixail Çernyakov və Kamal Əkbərov çıxış edərək, tədbirin 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününə təsadüf etməsinin əhəmiyyətindən, “Heydər Əliyev – Rusiyadan baxış” kitabının mahiyyətindən danışıblar, tədbirin ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyini, Heydər Əliyev şəxsiyyəti barədə ictimaiyyətin ətraflı məlumatlandırılmasına böyük töhfə verəcəyini vurğulayıblar.
Natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəinki Azərbaycanda, o cümlədən dünya siyasətində oynadığı roldan, çoxəsrlik Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə töhfəsindən ətraflı danışıblar. Çıxışlarda xüsusilə vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev həm öz xalqının, həm də dünya siyasətinin tarixində önəmli rol oynamış dahi şəxsiyyətlərdən biridir.
Ş.Mustafayev tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə dəstəyə görə Maqadan vilayətinin rəhbərliyinə, kitabxananın müdiriyyətinə, Azərbaycan diaspor təşkilatına təşəkkürünü ifadə edib. Təqdimat mərasimində Azərbaycan diasporunun fəalları ilə yanaşı, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və Maqadan şəhərinin meri Yuri Qrişan da iştirak ediblər.

В Магадане состоялась презентация книги «Гейдар Алиев – взгляд из России»
В Магаданской областной универсальной научной библиотеке имени А.С.Пушкина состоялась презентация книги и фильма «Гейдар Алиев – взгляд из России», посвященных 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие было организовано Генеральным консульством Азербайджана в Екатеринбурге совместно с Магаданской областной общественной организацией азербайджанской диаспоры «Бирлик».
На мероприятии выступили исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана в Екатеринбурге Шохрат Мустафаев, председатель Магаданской областной общественной организации азербайджанской диаспоры «Бирлик» Рамиль Рагимов, авторы книги «Гейдар Алиев – взгляд из России» Михаил Черняков и Кямал Акберов, которые отметили, что мероприятие приурочено к 15 Июня – Дню национального спасения. «Гейдар Алиев – взгляд из России», подчеркнули, что мероприятие послужит дальнейшему углублению связей между нашими странами в области науки и образования, внесет большой вклад в информирование общественности о личности Гейдара Алиева.
Спикеры подробно рассказали о роли, которую общенациональный лидер Гейдар Алиев сыграл не только в Азербайджане, но и в мировой политике, о его вкладе в многовековые азербайджано-российские отношения. В выступлениях особо подчеркивалось, что общенациональный лидер Гейдар Алиев является одной из гениальных личностей, сыгравших важную роль в истории как своего народа, так и мировой политики.
Ш.Мустафаев выразил благодарность руководству Магаданской области и библиотеки, азербайджанской диаспорской организации за поддержку в проведении мероприятия на высоком уровне. В церемонии презентации, наряду с активистами азербайджанской диаспоры, приняли участие представители местной общественности и мэр Магадана Юрий Гришан.