Yekaterinburq şəhərinin 300 illik yubiley tədbirlərində ölkəmizin mədəniyyət xadimləri milli mədəniyyətimizin incilərini yüksək səviyyədə təqdim etdilər
17-19 avqust tarixlərində Yekaterinburq şəhərinin əsasının qoyulmasının 300 illik yubileyi ilə əlaqədar şəhər səviyyəsində çoxsaylı mədəni və idman tədbirləri təşkil olunmuşdur. Həmin tədbirlərin əsasını təşkil edən konsert proqramlarında Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Əlibaba Rzayevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Nəfəsli Alətlər orkestri və Rusiya Federasiyasının Krasnoyarsk şəhərində fəaliyyət göstərən, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Aqil Cəfərovun rəhbərliyi ilə “Odlar yurdu” Azərbaycan xalq mahnı və rəqs ansamblı şəhərin mərkəzi yerlərində qurulmuş bağlı və açıq səhnələrində (4 səhnədə - 2500 nəfərlik Kosmos konsert zalının (bağlı) səhnəsində, Mayakovski parkının açıq hava “yay teatrında”, “Platina” adlandırılan tarixi ərazidə və “Veer Mol” adlandırılan bölgədə qurulmuş açıq hava səhnələrində) milli mədəniyyətimizin nümunələrini yüksək səviyyədə nümayiş etdirmişlər. Xalqımızın mədəniyyət xadimlərinin yüksək təqdimatı həm şəhər rəhbərliyi, həm yubiley tədbirlərində iştirak edən yerli və xarici qonaqlar, həm də şəhər ictimaiəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Baş Konsulluq bütün rəsmi tədbirlərdə yaxından iştirak etmişdir.

На мероприятиях, посвященных 300-летию города Екатеринбурга, деятели культуры нашей страны представили жемчужины нашей национальной культуры на высоком уровне
17-19 августа в связи с 300-летием основания города Екатеринбурга на городском уровне были организованы многочисленные культурно-спортивные мероприятия. В концертных программах, составляющих основу этих мероприятий, приняли участие Государственный оркестр духовых инструментов Азербайджанской Республики под руководством народного артиста Азербайджанской Республики Алибабы Рзаева и действующий в городе Красноярске Российской Федерации азербайджанский народный ансамбль песни и танца “Страна огней” под руководством Заслуженного артиста Азербайджанской Республики Агиля Джафарова, выступив на закрытой и открытой сценах в центре города (на 4 сценах - на (закрытой) сцене Киноконцертного зала «Космос», на 2500 человек, в летнем театре под открытым небом Парка Маяковского, в Историческом сквере «Плотинка» и на открытых сценах, установленных в районе ТЦ «Веер-Молл»), продемонстрировали образцы нашей национальной культуры на высоком уровне. Высокая презентация деятелей культуры нашего народа была высоко оценена как руководством города, местными и зарубежными гостями, участвующими в юбилейных мероприятиях, так и общественностью города. Генеральное консульство принимало активное участие во всех официальных мероприятиях.