Yekaterinburqda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Novruz bayramı qeyd olunub
18 martda Yekaterinburq şəhərinin “Hyatt Regency” mehmanxanasında Baş Konsulluğun təşkilatçılığı və YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli komissiyasının dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi altında “Qarabağ” muğam qrupunun canlı ifası ilə, müxtəlif bayram ənənələrini özündə əks etdirən səhnəciklər və bayram taamlarının təqdimatı ilə ölkəmizdə elan olunan “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş Novruz bayramı tədbiri keçirilib. Tədbirin keçirildiyi məkan Novruz bayramı ənənəsini özündə əks etdirən bayram atributları – səmənilərlə, bayram xonçaları ilə, müxtəlif boyalarla boyanmış yumurtalarla, milli şirniyyatlarla, milli taamlarla, şamlarla, o cümlədən milli musiqi alətlərimiz və digər milli dəyərlərimizin simvolları ilə, həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, Novruz bayramı və digər banerləri ilə bəzədilib. Bayram tədbirində Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi ilə “Qarabağ” muğam qrupu Azərbaycan musiqisini, tarixin dərinliklərindən süzülərək gələn muğam sənətimizi yüksək peşəkarlıqla təqdim edib.
Bayram tədbirinin rəsmi hissəsində, Baş konsul v.i.e Ş.R. Mustafayev, RF XİN-nin Yekaterinburqdakı nümayəndəliyinin rəhbəri A. V. Xarlov, Sverdlovsk vilayətinin qubernatorunun müavini V.V. Kozlov, Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) T.G. Merzlyakova, Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının deputatı S.V. Çepikov, Yekaterinburq şəhər başçısının müavini D.Y. Nojenko, Sverdlovsk vilayətinin İctimai Palatasının sədri A.Y. Levin və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, Tümen vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin deputatı E. Ömərov və Sverdlovsk vilayətinin qanunvericilik məclisinin deputatı V.M. Veqner çıxış edərək, Novruz bayramından bəhs ediblər, Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasının əhəmiyyətindən danışıblar. Çıxışlardan sonra YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının təsis olunmasının 30 illik yubileyi ilə bağlı qısa tarixi arayış oxunub. Daha sonra səhnəyə Kosa, Keçəl və Bahar qızı dəvət olunub və natiqlərlə Novruz bayramının simvollarından biri kimi qəbul olunan “yumurta döyüşmə” oyunu canlı olaraq səhnələşdirilib.
Tədbirdə Sverdlovsk vilayətinin dövlət və hökumət nümayəndələri, qanunvericilik məclisinin üzvləri, Yekaterinburq şəhərində akkreditə olunan diplomatik korpusun təmsilçiləri, şəhər meriyasının rəhbərliyi, universitet rektorları, yerli ictimaiətin və Ural Federal dairəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun rəhbərləri, azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirin rəsmi hissəsi başa çatdıqdan sonra Novruz bayramı şənliyi Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi altında “Qarabağ” muğam qrupunun təqdimatında milli musiqi nümunələrimizin, Kosa, Keçəl və Bahar qızının səhnəciklərinin, Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr tərəfindən hazırlanan və Novruz ənənələrini özündə əks etdirən video-çarxların nümayişinin, Yekaterinburq şəhərində yaşayan, 2000-ci illərin əvvəllərində Azərbaycanda ən məşhur gənc musiqi qruplarından biri hesab olan “N-brothers” qrupunun üzvü Anar Cəfərovun musiqi nümunələrinin, habelə milli mətbəximizin taamlarının, o cümlədən Novruz bayramının atributlarından olan milli şirniyyatlarımızın təqdimatı ilə yüksək əhval-ruhiyyədə davam edib. Musiqili-əyləncəli proqramda təqdim olunan milli musiqi nümunələrimiz, milli-Novruz atributlarımız, milli mətbəximizin müxtəlif taamları tədbir iştirakçılarının böyük marağına və rəğbətinə səbəb olub.

В Екатеринбурге отметили праздник Новруз Байрам в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира»
18 марта а в отеле «Хаятт Ридженси» в Екатеринбурге, при организации Генерального консульства и поддержке Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, состоялось праздничное мероприятие “Новруз”, посвященное объявленному в нашей стране “Году солидарности во имя зеленого мира” с живым выступлением мугамной группы "Карабах" под руководством народного артиста Азербайджанской Республики Мансума Ибрагимова, со сценками, отражающими различные праздничные традиции, и презентацией праздничных блюд.
Место проведения мероприятия было украшено праздничными атрибутами, отражающими традиции праздника Новруз – сямяни, праздничными хонча, разноцветными окрашенными красками яйцами, национальными сладостями, национальными блюдами, свечами, в том числе национальными музыкальными инструментами и символами других национальных ценностей, а также баннерами “Год солидарности во имя зеленого мира”, "Новруз байрамы" и другими. На праздничном мероприятии мугамная группа “Карабах” под руководством народного артиста Азербайджанской Республики Мансума Ибрагимова с высоким профессионализмом представила азербайджанскую музыку, наше мугамное искусство, просочившееся из глубин истории.
В официальной части праздничного мероприятия И.о. Генерального консула Ш.Р. Мустафаев, Представитель МИД РФ в Екатеринбурге А.В. Харлов, Заместитель губернатора Свердловской области В.В. Козлов, депутат Государственной Думы РФ С.В. Чепиков, Уполномоченный по правам человека в Свердловской области (омбудсмен) Т.Г. Мерзлякова, заместитель мэра Екатеринбурга Д.Ю. Ноженко, председатель Общественной палаты Свердловской области А.Ю. Левин, председатель общественной организации национальной культуры "Азербайджан-Урал" Ш. Шыхлински, депутат Законодательного собрания Тюменской области Э.Омаров и депутат Законодательного собрания Свердловской области В.М. Вегнер выступили с речью о Новруз Байраме, рассказали о важности объявления 2024 года в Азербайджане “Годом солидарности во имя зеленого мира”. После выступлений была зачитана краткая историческая справка о 30-летнем юбилее создания Национальной комиссии Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО. Затем на сцену были приглашены Кёса, Кечал и Девушка-весна, и вживую со спикерами была поставлена игра «Яичный бой», которая считается одним из символов праздника Новруз.
В мероприятии приняли участие представители государства и Правительства Свердловской области, члены Законодательного Собрания, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Екатеринбурге, руководство мэрии города, ректоры университетов, руководители местной общественности и азербайджанской диаспоры, действующей в Уральском федеральном округе, азербайджанские студенты.
После завершения официальной части мероприятия вечер продолжился презентацией мугамной группы “Карабах” под руководством народного артиста Азербайджанской Республики Мансума Ибрагимова, демонстрацией национальных музыкальных образцов, сценок Косы, Кечала и Девушки-весны, видео-роликов, подготовленных азербайджанскими студентами, обучающимися в Екатеринбурге, и отражающих традиции Новруз, музыкальных композициях в исполнении Анара Джафарова, участника группы “N-brothers”, самой популярной молодой музыкальной группы Азербайджана начала 2000-х годов, а также блюд национальной кухни, в том числе национальных сладостей, являющихся атрибутами праздника Новруз. Представленные в музыкально-развлекательной программе образцы национальной музыки, атрибуты Милли-Новруз, разнообразные блюда национальной кухни вызвали большой интерес и симпатию участников мероприятия. Представленные в музыкально-развлекательной программе образцы национальной музыки, национальные атрибуты Новруза, разнообразные блюда национальной кухни вызвали большой интерес и симпатию участников мероприятия.