28.05.2024 – Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən Yekaterinburq şəhərinin “Hyatt Regency” mehmanxanasında 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyi Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub.
Tədbir 28 may Müstəqillik Günü ilə bağlı xüsusi hazırlanmış stendin qarşısında qonaqların qarşılanması və Rusiya Federasiyasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlayıb və çıxışlarla davam edib.
Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, Rusiya XİN-in Yekaterinburq nümayəndəliyinin rəhbəri Aleksandr Vladimiroviç Xarlov, Sverdlovsk vilayətinin xarici iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Oleq Sergeyeviç Aleksandrin, Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Tatyana Georgievna Merzlyakova, Sverdlovsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin sədri Lyudmila Valentinovna Babuşkinanın adından parlamentlərarası fəaliyyət üzrə komissiyasının sədri Vyaçeslav Mixayloviç Veqner, Yekaterinburq merinin vəzifələrini icra edən İqor Yevgenieviç Sutyagin və “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli Mədəniyyət Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski tədbirdə çıxış ediblər. Natiqlər müsbət dinamika üzrə inkişaf edən ölkələrarası münasibətlərdən, ölkəmizlə Sverdlovsk vilayəti arasında mövcud olan iqtisadi və mədəni əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişafından, bu istiqamətdə hər il keçirilən Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumun əhəmiyyətindən, cari ilin may ayında “Rusiya – İslam Dünyası: Kazan İqtisadi Forumu” çərçivəsində vilayət rəsmilərinin ölkəmizin iqtisadi qurumları ilə səmərəli görüşlərindən və Azərbaycan ilə Sverdlovsk vilayəti arasında qarşılıqlı iqtisadi və mədəni əlaqələrin digər platformalarda da inkişaf tempindən bəhs ediblər.
Əlavə olaraq, Ş.Mustafayev çıxışında bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əhəmiyyətindən bəhs edib.
Tədbirin rəsmi hissəsi xalqlarımızın dostluq rəmzinə ithaf olaraq tortun simvolik kəsilməsi ilə başa çatıb.
Qəbulun həm rəsmi, həm də mədəni hissəsində bu il ölkəmizdə elan olunan “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, COP29 haqqında video çarxlar və banerlər, o cümlədən xalqımızın mədəniyyət incilərindən ibarət guşə qonaqlara nümayiş olunub.
Daha sonra rəsmi qəbul milli mətbəximizin ləziz təamlarının təqdimatı ilə canlı musiqi sədaları altında və şən əhval-ruhiyyədə davam edib.

В Екатеринбурге отметили 28 Мая - День независимости Азербайджанской Республики
28.05.2024 - Генеральным консульством Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге в гостинице “Hyatt Regency” города Екатеринбурга был организован официальный прием по случаю 28 мая - Дня Независимости Азербайджанской Республики.
Мероприятие началось с приветствия гостей и исполнения государственных Гимнов Российской Федерации и Азербайджанской Республики перед специально подготовленным стендом, посвященным 28 мая – Дню Независимости, и продолжилось выступлениями.
На мероприятии выступили И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, Представитель МИД России в Екатеринбурге Александр Владимирович Харлов, Заместитель Министра международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Олег Сергеевич Александрин, Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Свердловской области Татьяна Георгиевна Мерзлякова, Председатель межпарламентской комиссии по межпарламентской деятельности от имени Председателя Законодательного собрания Свердловской области Людмилы Валентиновны Бабушкиной Вячеслав Михайлович Вегнер, И.о. Главы Екатеринбурга Игорь Евгеньевич Сутягин и председатель общественной организации национальной культуры “Азербайджан-Урал” Шахин Шыхлински.
Спикеры говорили о позитивной динамике развивающихся межгосударственных отношений, о развитии экономических и культурных связей, существующих между нашей страной и Свердловской областью по восходящей линии, о значении ежегодного Азербайджано-Российского межрегионального форума в этом направлении, об эффективных встречах официальных лиц области с экономическими структурами нашей страны в мае текущего года в рамках “Россия – Исламский мир: Казанский экономический форум”, а также о темпах развития взаимных экономических и культурных связей между Азербайджаном и Свердловской областью на других платформах.
Кроме того, Ш. Мустафаев в своем выступлении рассказал о важности 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в ноябре этого года в Баку.
Официальная часть мероприятия завершилась символическим разрезанием торта, как дань уважения символу дружбы наших народов.
Как в официальной, так и в культурной части приема гостям были продемонстрированы видеоролики и баннеры, посвященные «Году солидарности во имя зеленого мира», объявленному в этом году в нашей стране, и COP29, а также — уголок, состоящий из культурных жемчужин нашего народа.
Затем официальный прием продолжился в приятной атмосфере презентацией вкусных блюд национальной кухни под живую музыку.