Yekaterinburqda azərbaycanlı tələbələr arasında minifutbol turniri keçirilib
01.06.2024 - “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Azərbaycanın Yekaterinburqdakı Baş Konsulluğunun təçəbbüsü və təşkilatçılığı, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının və Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin təşkilati dəstəyi ilə Yekaterinburq şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr arasında 3-cü minifutbol turniri keçirilib.
Azərbaycanlı tələbələr arasında təşkil olunmuş turnirdə ümumilikdə 8 komanda iştirak edib.
Turnirin açılış mərasimində çıxış edən baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-Mədəni Təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, RAGB-nin Sverdlovsk vilayəti üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə ətrah mühitin mühafizəsi və yaşıl dünya naminə ölkəmizdə Cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə ölkəmizdə elan olunan “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin və bu konteksdə bu ilin noyanrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Çıxışlardan sonra yarışlara start verilib. Oyunların nəticələrinə əsasən, qaliblər aşağıdakı kimi müəyyənləşib:
1-ci yer - "Azklub UrFU" komandası
2-ci yer - “Araz UrFU” komandası
3-cü yer - “Laçın” komandası
İlk 3 yeri tutmuş komandalara turnirin kuboku, medalları və Baş Konsulluq tərəfindən müxtəlif məbləğdə pul mükafatları təqdim olunub. Turnirdə qalib komandalarla yanaşı, Ən yaxşı qapıçı - Nəbi Nəbiyev, Ən çox qol vuran - Namik İbrahimov, Ən yaxşı oyunçu - Nihad İsayev, Ən yaxşı müdafiəçi - Rəfail Qurbanov nominasiyalarla təltif olunublar. Komandaların digər üzvlərinə turnirdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürnamə verilib.

В Екатеринбурге прошел турнир по мини-футболу среди азербайджанских студентов
01.06.2024 - В рамках «Года солидарности во имя зеленого мира», при организации Генерального консульства Азербайджана в Екатеринбурге, и поддержке Общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» и представительства Союза Азербайджанской молодежи России (АМОР) в Свердловской области среди азербайджанских студентов, обучающихся в г. Екатеринбурге состоялся третий турнир по мини-футболу.
Всего в турнире среди азербайджанских студентов приняли участие 8 команд.
Выступая на церемонии открытия турнира исполняющий обязанности Генерального консула Шохрат Мустафаев, председатель Общественной национально-культурной организации «Азербайджан-Урал» Шахин Шихлински, руководитель представительства АМОР по Свердловской области Тогрул Гасанзаде сказали о важности «Года солидарности во имя зеленого мира», объявленного в нашей стране распоряжением Президента Ильхама Алиева, и в этом контексте 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в Баку в ноябре этого года.
После выступлений был дан старт соревнованиям. По итогам игр победители определялись следующим образом:
1 место-команда “Azklub UrFU"
2 место-команда “Araz UrFU”
3 место-команда “Laçın”
Командам, занявшим первые 3 места, были вручены кубок турнира, медали и различные денежные призы от Генерального консульства. Наряду с командами-победителями турнира были награждены по номинациям: лучший вратарь - Наби Набиев, лучший бомбардир - Намик Ибрагимов, лучший игрок - Нихад Исаев, лучший защитник-Рафаил Гурбанов. Другим членам команд была выражена благодарность за участие в турнире.