Sverdlovsk vilayətinin İrbit şəhərində keçirilən “2024 İrbit yarmarkası”nda ölkəmiz yüksək səviyyədə iştirak edib
Cari ilin 09-10 avqust tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Yekaterinburq şəhərindəki Baş Konsulluğunun təşəbbüsü, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatının təşkilatçılığı və “Azərçay”ın Ural nümayəndəliyinin iştirakı ilə Sverdlovsk vilayətinin İrbit şəhərində keçirilən “2024 İrbit yarmarkası”nda ölkəmiz yüksək səviyyədə iştirak edib. Festivalda ölkəmiz üçün ayrılan ərazidə “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatı tərəfindən 60 kv.m. ölçüsündə milli ornamentlərimizi və ölkəmizin şəhərlərinin adlarını (Şuşa, Xankəndi, Şirvan, Naxçıvan, Gəncə, Bakı, Lənkəran, Qazax və.s) özündə əks etdirən xüsusi çadır qurulmuşdur. Çadırın içərisi milli musiqi alətlərimizlə bəzədilmiş və ziyarətçilərə milli musiqimizin sədaları altında Azərbaycan mədəniyyətinin bütün çalarları, o cümlədən milli mətbəximizin müxtəlif taamları və milli şirniyyatlarımızla çay süfrəsi təqdim olunub. Azərbaycan çadırını çoxsaylı qonaqlarla yanaşı, Sverdlovsk vilayətinin qubernatoru cənab Y.V. Kuyvaşev, Sverdlovsk vilayətinin birinci qubernatoru Eduard Erqartoviç Rossel, Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Tatyana Georgievna Merzlyakova, müxtəlif rəsmi şəxslər və diplomatik korpusun nümayəndələri ziyarət edərək, çadırda nümayiş olunan mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olmuşlar, milli mətbəximizin taamlarından dadmışlar, çay süfrəmizə qonaq olaraq ölkəmizin zəngin mədəniyyəti haqqında xoş ifadələr səsləndirmişlər.

Наша страна на высоком уровне приняла участие в «Ирбитской ярмарке 2024», проходившей в г. Ирбите Свердловской области
09-10 августа текущего года наша страна на высоком уровне приняла участие в «Ирбитской ярмарке 2024», проходившей в городе Ирбите Свердловской области, организованной по инициативе Генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Екатеринбурге, при участии Общественной национально-культурной организации “Азербайджан-Урал” и уральского представительства “Азерчай”. На выделенной для нашей страны территории Общественная национально-культурная организация «Азербайджан-Урал» установила специальный шатер длиной 60 кв. м., отражающий наши национальные орнаменты и названия городов (Шуша, Ханкенди, Ширван, Нахчыван, Гянджа, Баку, Ленкорань, Газах и др.). Интерьер палатки был украшен нашими национальными музыкальными инструментами, а под звуки нашей национальной музыки посетителям был накрыт чайный стол со всеми оттенками азербайджанской культуры, включая различные блюда нашей национальной кухни и национальные сладости. Вместе с многочисленными гостями азербайджанскую палатку посетили Губернатор Свердловской области г-н Е.В. Куйвашев, первый Губернатор Свердловской области Эдуард Эргартович Россель, уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Свердловской области Татьяна Георгиевна Мерзлякова, различные официальные лица и представители дипломатического корпуса, ознакомились с культурными образцами, представленными в шатре, отведали блюда нашей национальной кухни, в качестве гостя за нашим чайным столом, произнесли приятные слова о богатой культуре нашей страны.