Baş Konsulluqda 20 yanvar Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar foto sərgi və anım tədbir keçirilib
Bu gün Baş Konsulluqda 20 yanvar Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar foto sərgi və anım tədbir keçirilib. Foto sərgi və anım tədbirində Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, gənclər və Baş Konsulluğun əməkdaşları iştirak ediblər. Foto sərgi ilə tanışlıq və gül dəstələrinin fotoşəkillərin qarşısına qoyulması ilə başlayan anım tədbiri şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi, çıxışlar və 20 Yanvar hadisələrinə dair filmin nümayiş olunması ilə davam edib.
Baş Konsulluğun başçısı v.i.e Şöhrət Mustafayev tədbirdə çıxış edərək, 35-ci ildönümünü andığımız 20 yanvar hadisələrinin, XX əsrin əvvəllərində olduğu kimi, bir daha Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığının və daima öz müqəddəratına sahib çıxa biləcək qüdrətdə olmasının təsdiqi olaraq diqqətə çatdırıb. O, ən yeni tariximizə “Qara Yanvar” kimi yazılan 20 yanvar hadisəsinin xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildiyini, müasir Azərbaycanın taleyində dönüm nöqtəsi olaraq milli kimliyimizin formalaşmasında və dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunmasında həlledici amil olduğunu qeyd edib.
Çıxışının sonunda Ş. Mustafayev, cənab prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edərək, 20 yanvar hadisələrinin müstəqilliyimizə və suverenliyimizə doğru gedən yolda xalqımızın dünyaya böyük qəhrəmanlıq nümunəsi göstərdiyini vurğulayıb.
Daha sonra “Oazis” Azərbaycan məktəbinin direktor müavini Aytən Baxşıyeva, “Azərbaycan-Ural” İctimai Milli-mədəni təşkilatının sədri Şahin Şıxlinski, Yekaterinburq Dağ-Mədən Universitetinin Professoru Niyaz Vəliyev, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının Sverdlovsk vilayətindəki nümayəndəliyinin rəhbəri Toğrul Həsənzadə və gənclər çıxış edərək, 20 yanvar hadisəsinin faciə ilə yanaşı, xalqımızın tarixinə yazılan qəhrəmanlıq dastanı kimi qeyd olunduğunu bildiriblər.
Eyni gün, “Oazis” Azərbaycan məktəbində şagirdlər tərəfindən 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş rəsm kompozisiya hazırlanaraq məktəbin müəllim və şagird heyətinə təqdim olunub.

B Генеральном консульстве состоялись фотовыставка и памятное мероприятие, посвященные 20 января - Дню всенародной скорби
Сегодня в Генеральном консульстве состоялись фотовыставка и памятное мероприятие, посвященные 20 января - Дню всенародной скорби. В фотовыставке и памятном мероприятии приняли участие представители азербайджанской диаспоры, молодежь и сотрудники Генерального консульства. Начавшееся со знакомства с фотовыставкой и размещения цветов перед фотографиями, памятное мероприятие продолжилось минутой молчания в память о наших шахидах, выступлениями и показом фильма о событиях 20 января.
И.о. Генерального консула Шохрат Мустафаев, выступая на мероприятии, отметил, что события 20 января, 35-летие которого мы отмечаем, как и в начале XX века, еще раз подтвердили несокрушимую волю азербайджанского народа и его способность всегда распоряжаться своей судьбой. Он отметил, что 20 января, вписанное в нашу новейшую историю как "Черный Январь", стало героической летописью нашего народа, переломным моментом в судьбе современного Азербайджана, решающим фактором в формировании нашей национальной идентичности и восстановлении государственной независимости.
В конце своего выступления Ш. Мустафаев отметил, что объявление 2025 года в Азербайджанской Республике “Годом Конституции и Суверенитета” по распоряжению господина Президента Ильхама Алиева имеет особое значение, подчеркнув, что события 20 января показали миру пример большого героизма нашего народа на пути к независимости и суверенитету.
Затем заместитель директора азербайджанской школы "Оазис" Айтен Бахшиева, председатель Общественной национально-культурной организации” Азербайджан-Урал" Шахин Шихлински, профессор Екатеринбургского горного университета Нияз Велиев, руководитель представительства Азербайджанской молодежной организации России в Свердловской области Тогрул Гасанзаде и молодежь выступая, отметили, что события 20 января наряду с трагедией были отмечено как героический эпос, вписанный в историю нашего народа.
В этот же день ученики азербайджанской школы "Оазис" подготовили живописную композицию, посвященную событиям 20 Января, и подарили ее педагогическому и ученическому коллективу школы.