Yekaterinburqda “Ənənəvi Azərbaycan çay süfrəsi” təşkil edilib
Martın 6-da, Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulluğu 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Sverdlovsk vilayətində yaşayan ictimai və diplomatik dairələrdən olan xanımlar üçün “Ənənəvi Azərbaycan çay süfrəsi” təşkil edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Baku Plaza” restoranında keçirilən tədbirdə Sverdlovsk vilayəti hökumətinin, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Yekaterinburqdakı nümayəndəliyinin, diplomatik korpusun və Azərbaycan icmasının qadın nümayəndələri iştirak ediblər.
Baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev və xanımı Könül Ağalarova dəvəti qəbul etdiklərinə və ölkəmizin mədəniyyəti və ənənələrinə maraq göstərdiklərinə görə qonaqlara təşəkkürlərini bildiriblər. Sverdlovsk vilayətinin Qanunvericilik Məclisinin sədri Lyudmila Babuşkinanın adından parlamentlərarası əlaqələr komissiyasının sədri Vyaçeslav Veqner və Sverdlovsk vilayətinin Beynəlxalq Xarici İqtisadi Əlaqələr nazirinin müavini Lyudmila Berq də təbriklərə qoşulublar.
Qonaqlara Azərbaycan çay süfrəsi ənənələri təqdim olunub və ölkənin mədəni irsi haqqında məlumat verilib. Eyni zamanda, gənc skripkaçı Saday Ağababayevin canlı ifaları və azərbaycanlı tələbələrinin ifasında rəqslər qonaqlar tərəfindən rəğbətlə qarşılanıb.

Азербайджанское генконсульство в Екатеринбурге организовало мероприятие в честь 8 Марта
6 марта в Екатеринбурге состоялось праздничное мероприятие, посвященное Международному женскому дню, организованное Генеральным консульством Азербайджанской Республики.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ресторане Baku Plaza было организовано традиционное азербайджанское чаепитие, в котором приняли участие представительницы правительства Свердловской области, представительства МИД РФ в Екатеринбурге, дипломатического корпуса, азербайджанской общины, а также женщины, играющие важную роль в общественной жизни региона.
Исполняющий обязанности генерального консула Азербайджана Шохрат Мустафаев, обращаясь к гостям, отметил, что мероприятие стало возможностью не только поздравить женщин, но и представить традиции азербайджанской культуры. Вместе с ним гостей поздравили супруга и.о. генконсула Кенуль Агаларова, а также от имени председателя Законодательного Собрания Свердловской области Людмилы Бабушкиной – председатель комиссии по межпарламентским связям Вячеслав Вегнер и заместитель министра международных и внешнеэкономических связей Свердловской области Людмила Берг.
Во время мероприятия гостям подробно представили культуру чаепития в Азербайджане, а также рассказали о других традициях страны. Особый восторг у присутствующих вызвали музыкальные выступления молодого скрипача Садая Агабабаева и танцевальные номера азербайджанских студентов.